Ampułkowy zawrót głowy: jak działa dobra ampułka do włosów. Czy warto stosować ampułki?

Wszyscy wiemy, jak wygląda ampułka – czy to do włosów, czy do pielęgnacji twarzy. Czy jednak wiesz wszystko o jej działaniu i właściwościach? Jak używać ampułki do włosów? Kiedy po nie sięgnąć i czy w ogóle warto zaczynać kurację ampułkami? Choć najczęściej kojarzone są z problemem łysienia u mężczyzn lub kobiet, ampułki do włosów mogą być alternatywę dla bardzo zniszczonych, pozbawionych witalności włosów, tzw. “bez życia”. Chcesz wiedzieć, czy ampułki do włosów są dla Ciebie?

ampulki-do-wlosow.jpg

Najważniejsze pytania o ampułki do włosów

Czy ampułki do włosów pomogą zregenerować osłabione włosy?

Osłabienie włosów którego efektem są matowe, “zmęczone” pasma, które przestają rosnąć i wypadają to częsty problem. Bywa, że jest ono wynikiem złej pielęgnacji, (suszarka, prostownica, gorące wałki, źle dobrany szampon i odżywka), ale często osłabienia włosów powstaje z przyczyn od na niezależnych, czyli przez nadwyrężenie ich kondycji po lecie lub zimie – włosy nieustannie skryte pod czapką, wystawiane na mróz lub palące słońce niszczeją w trybie przyspieszonym.

Często potrzebna im tedy dogłębna regeneracja, czyli specyfik, który wzmacnia nie tylko włos, ale i jego cebulkę.  Wtedy często do pielęgnacji wkraczają ampułki do włosów, które w swoim składzie mają moc skondensowanych, silnie działających substancji szybko regenerujących włosy i cebulki.

Czy ampułek do włosów można używać stale?

Niestety nie. Ampułki są zbyt skondensowane, aby można było stosować je bez przerwy, ponadto nie wyszłoby to na dobre włosom. Kurację ampułkami zaleca się robić maksymalnie 2 razy w roku. Stałym i bezpieczniejszym wsparciem dla włosów są natomiast naturalne olejki. Delikatne, a jednocześnie skuteczne i równie dobrze regenerujące włosy od wewnątrz. Można je nakładać jedynie na włosy,ale również na skórę głowy – pielęgnują zarówno skalp jak i cebulki.

Czy po jednej kuracji ampułkami mogę zacząć stosować inne ampułki?

Niestety nie jest to wskazane: mogłabyś bardzo przeciążyć cebulki. Dlatego po ukończeniu jednej kuracji należy unikać następnych a zamiast syntetyków – lepiej sięgnąć po naturalne olejki i zacząć regularnie olejować włosy.

Ampułki zawierające substancje chemiczne i syntetyki są jak farmaceutyczne kuracje i nie powinny być stosowane bez ustanku. Skóra głowy również potrzebuje czasu, aby się zregenerować i “wrócić do zdrowia” po takiej kuracji.

Kiedy powinnam odstawić ampułki do włosów?

Ampułki należy używać tylko przez taki czas, jaki podany jest na opakowaniu, nie dłużej. Po skończonej kuracji nie zaczynaj nowej ani nie kupuj dodatkowego opakowania w nadziei, że “może być jeszcze lepiej”. Jeśli podczas stosowania ampułek poczujesz swędzenie lub pieczenie skóry głowy lub zauważysz, że włosy wyglądają gorzej – zdecydowanie odstaw ampułki – mogą być one źle dobrane do potrzeb Twoich włosów.

Czy ampułki mogą zaszkodzić włosom i spowodować osłabienie cebulek?

Źle dobrane ampułki, lub nieprawidłowo stosowane mogą osłabić włosy, zamiast o nie zadbać. Najlepiej nie wybierać ich samodzielnie, lecz skonsultować tę decyzję ze specjalistą (trychologiem lub dermatologiem).

Ampułki do włosów – jak je stosować i jaki dają efekt?

Są one zamknięte w pudełkach i pakowane w komplety, które mają wystarczyć na tygodniową, lub kilkutygodniową kurację. Istnieją też ampułki, które można kupić pojedynczo – ale te mają najczęściej właściwości pielęgnacyjne i odżywcze, nie zaś regenerujące. Bliżej im do kosmetyków niż farmaceutyków.

Ampułki nie tyle regenerują cebulki włosów – wiele z nich natychmiast kondycjonuje i upiększa  włosy, działając na zasadzie “bankietowej maski”. Takie ampułki będą zatem idealne przed wielkim wyjściem (imprezą, randką, wystąpieniem publicznym) lub zawsze wtedy, kiedy włosy muszą się dobrze prezentować. Ampułki stosowane jedynie na włosy ( a nie na cebulki i skalp) nie stanowią precyzyjnej kuracji, ponieważ nie zwalczają problemu włosów u jego źródła – czyli nie regenerują ani nie wzmacniają cebulek włosów.

Takie “upiększające” ampułki mogą być używane albo przed ważnym wydarzeniem, gdy chcemy niemal “od ręki” poprawić wygląd włosów, albo po prostu 1 – 2 razy w tygodniu, jako intensywnie działająca alternatywa dla maski do włosów.

Ampułki, które mają służyć jako kuracja zwalczająca problemy z włosami działają inaczej; przede wszystkim powinny być aplikowane na skórę głowy, aby zadziałać głęboko w cebulkach. Tego typu ampułki do włosów powinny być używane codziennie lub przynajmniej co drugi dzień. Najlepiej, jeśli będą oparte o naturalne składniki, które nie uczulają i nie podrażniają głowy.

Ampułki syntetyczne i czysto medyczne powinien dobrać lekarz, a i tak nie wiadomo wówczas do końca, jak dana substancja chemiczna zachowa się na naszych włosach. Im bardziej naturalny skład, tym lepsza ampułka.

Często okazuje się, że najlepszą kuracją dla osłabionych włosów będzie ta oparta na składnikach roślinnych lub naturalnych olejkach.  Wiele olejków potrafi bowiem bardzo sprawnie zregenerować włosy już u cebulki, przyspieszyć ich wzrost, spowolnić wypadanie i znacznie opóźnić siwienie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *