Depilacja laserowa bez tajemnic – najpopularniejsze pytania

Depilacja laserowa to dla wielu kobiet zbawienie. Coraz chętniej decydują się na ten zabieg, aby cieszyć się gładką skórą przez długi czas. Krąży jednak wiele mitów na temat epilacji i równie dużo niedopowiedzeń. Czas rozwiać wątpliwości! Oto, co zawsze chciałaś wiedzieć o depilacji laserowej, ale bałaś się zapytać.

depilacja-laserowa.jpg

Na początek warto przypomnieć sobie, czym jest depilacja laserowa. Od standardowych form depilacji różni się tym, że nie wyrywamy nią włosków, ale zahamowujemy ich wzrost. Dzięki temu jest bardziej efektywna i daje dużo dłuższy efekt gładkiej skóry bez zbędnego owłosienia. Kiedyś mówiono, że depilacja laserowa usuwa włoski na zawsze – dziś wiemy, że to mit. Efekt utrzymuje się około pół roku, co też jest świetnym wynikiem!

Na czym polega depilacja laserowa?

Niezbędnym gadżetem do zabiegu jest depilator laserowy lub urządzenie do depilacji IPL – to drugie jest tańsze, wykorzystywane także w domu i niestety nieco mniej skuteczne. Ich działanie jest jednak takie samo.

Depilacja laserowa polega na dezaktywowaniu mieszków i zapobieganiu dalszemu wzrostowi włosków za pomocą światła. Otóż laser lub skoncentrowana wiązka światła (w zależności od urządzenia) zostaje pochłonięta przez barwnik znajdujący się w mieszku włosowym. W efekcie tego wytwarza się ciepło i mieszek zostaje uszkodzony. Dlatego później nie wyrastają już  niego włoski – aż do momentu, w którym się ponownie zregeneruje i ponownie zacznie działać.

Czy depilacja laserowa jest 100% skuteczna?

To zależy od tego, co rozumiemy przez stuprocentową skuteczność. Warto wiedzieć, że laser lub urządzenie IPL działają tylko na włoski w fazie wzrostu (w tzw. anagenie), dlatego właśnie zabieg trzeba kilkakrotnie powtarzać, aby pozbyć się wszystkich włosków.

To oczywiście nie oznacza też, że wszystkie włoski zostaną usunięte. Warunkiem tego, że depilacja laserowa się powiedzie, jest kolor włosów – im jaśniejsze, tym większe prawdopodobieństwo, że laser po prostu na nie nie zadziała. Z prostej przyczyny: światło może pochłonąć tylko melanina, czyli barwnik, którego najwięcej jest w ciemnych włoskach. Dlatego po depilacji laserowej nadal można zauważać jasny, drobny meszek.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Najwięcej obaw dotyczy tego, czy depilacja laserowa lub metodą IPL jest bezpieczna dla naszego organizmu. Okazuje się, że przeprowadzono wiele badań na temat i nie mamy się czego obawiać. Światło emitowane przez depilatory nie podnosi ryzyka rozwoju nowotworów i czerniaka skóry, czego obawia się wiele osób. Można korzystać z nich, choć warto robić to zgodnie z instrukcją, bo wszystko w nadmiarze może stać się szkodliwe.

Warto jednak wiedzieć, że są pewne wyjątki – nie dla każdego depilacja laserowa jest wskazana. Unikać takich zabiegów powinny osoby przewlekle chore, z nowotworami, z łuszczycą, bielactwem i innymi chorobami skóry. Niewskazane jest to też dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Czy można wykonać taki zabieg, gdy mamy dużo pieprzyków?

Skoro przeszkodą są czerniaki i różne niekorzystne zmiany skórne, to pojawia się pewna obawa o bezpieczeństwo depilacji laserowej, gdy mamy skórę usianą drobniejszymi lub większymi pieprzykami. Czy można wtedy skorzystać z dobrodziejstw tego zabiegu?

Można, ale pod pewnymi warunkami. Każdą zmianę skórną warto wcześniej przebadać u dermatologa, aby upewnić się, czy nie jest to jakieś niebezpieczne znamię. Lekarz najtrafniej odpowie na pytanie, czy przy naszych pieprzykach i ich natężeniu depilacja IPL jest dobrym rozwiązaniem. Najczęściej możemy skorzystać z tego zabiegu, ale omijając wiązką światła lub laserem miejsca ze znamionami, przebarwieniami itp.

Czy do depilacji laserowej golić włoski i jeśli tak, to kiedy?

Skoro mamy zamiar się depilować, to logika wskazuje, że nie powinniśmy wcześniej golić włosków. Błąd! Depilacja laserowa wymaga odpowiedniego przygotowania, aby wiązka światła trafiła prosto do mieszka włosowego. Długi włos pochłania światło zbyt wysoko i ciepło nie dociera do cebulki. I właśnie dlatego golenie włosków jest ważne.

A kiedy golić włosy? W dniu zabiegu czy dzień przed planowaną depilacją laserową? Właściwie to jest to obojętne. Ważne, żeby włoski nie zdążyły za bardzo odrosnąć. Większość kobiet decyduje się jednak zrobić to dzień przed zabiegiem, choćby z uwagi na ewentualne zacięcie się lub podrażnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *