Dobra pielęgnacja twarzy? Zainwestuj w te składniki aktywne

Kosmetyki aktywne to być może dziwny termin, bo zapożyczony ze świata medycznego. Jednak wskazuje, że produkt powinien dawać Ci określony efekt. Składniki aktywne to takie substancje, które mają udowodnione korzystne efekty na skórze, warto je włączyć do codziennej pielęgnacji. Jakie to substancje? Wyjaśniamy!

Składniki aktywne – ważne substancje kosmetyczne

Produktów z aktywnymi składnikami może być naprawdę dużo. Jednak istnieje grupa składników, które mają udokumentowane działanie i w określonej dawce oraz formule sprawiają, ze kosmetyk po prostu jest skuteczny.
Składniki aktywne powinny być w stanie celowo działać na rzecz konkretnej poprawy stanu skóry, jeśli chodzi o:

  • odpowiednie nawilżenie
  • równowagę hydro-lipidową
  • wyrównanie pigmentacji
  • równomierny koloryt
  • zwalczanie oznak starzenia

Ważna sprawa odnośnie skladników – INCI w kosmetykach

Nawet jeśli kosmetyk zawiera cenny składnik, nie musi to oznaczać, że jest on umieszczony w wartościowej formule i odpowiedniej ilości. w jakiej się znajduje. Czasami jest on tylko chwytem marketingowym dla danego produktu.
Dlatego gdy sprawdzasz listę składników, często liczy się pierwsze od pięciu do siedmiu składników INCI. Ich jest najwięcej w formule. Mogą stanowić około 80 procent kosmetyku. Ogólnie rzecz biorąc, woda jest pierwszym składnikiem na liście, a to dlatego, że doskonale sprawdza się jako rozpuszczalnik dla innych składników.

Składniki aktywne warte uwagi

Witamina C [kwas askorbinowy]

Witamina C to koronny składnik kosmetyczny! Robi tak wiele i jest jednym z najlepszych składników, które możesz dodać do swojej codziennej pielęgnacji. Najlepiej stosować ją rano, po oczyszczeniu skóry, przed kremem nawilżającym i przeciwsłonecznym.
Witamina C chroni nas przed wolnymi rodnikami i przed uszkodzeniami słonecznymi (w połączeniu z SPF), zwiększając produkcję kolagenu w skórze, zapewniając gładszy odcień i teksturę skóry, wygładzając zmarszczki, nadając blasku i redukując nierównomierną pigmentację. Doskonale rozświetla i rozpromienia cerę!
Problem z witaminą C polega na tym, że jest niestabilnym składnikiem. Oznacza to, że ma na nią wpływ zarówno ciepło, światło, jak i tlen. Produkt powinien zatem znajdować się w opakowaniu chroniącym zawartość przed światłem i powietrzem – najlepiej w butelce z ciemnego szkła, z pompką, pipetą lub w pojemniku, który nie przepuszcza światła. Istnieje kilka form witaminy C. Najstabilniejsza to 3-0 etylowy kwas askorbinowy. Szukaj go w formie serum do twarzy.

AHA [alfa-hydroksykwasy]

AHA jest jedną z najłagodniejszych form złuszczania chemicznego i może nadać upragniony „blask” szarej i szorstkiej skórze.\Poprawia to ogólny stan skóry. Przyczynia się do zwiększenia poziomu nawilżenia skóry, stymuluje produkcję kolagenu i może rozjaśniać przebarwienia.
Składnik ten najlepiej stosować w serum lub masce wieczorem, po oczyszczeniu skóry i przed nałożeniem kremu nawilżającego. Większość rodzajów skóry dobrze toleruje kwasy AHA. Niektórzy wolą używać toniku z kwasami AHA, który można stosować często, podczas gdy inni wolą serum, które jest bardziej skoncentrowane i do stosowania tylko kilka razy w tygodniu.

Niacynamid [witamina B3]

Niacynamid to super składnik, który często znajduje się na liście składników – i nie bez powodu. Robi wszystkiego po trochu, jest łatwy w użyciu i ma wiele zalet: reguluje wydzielanie sebum, wzmacnia barierę skórną, działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia skóry, zmniejsza pigmentację i pomaga skórze lepiej nawilżyć.Składnik można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, codziennie, po oczyszczeniu skóry, przed kremem nawilżającym.
Niacynamid jest skuteczny od około 0,5%, gdzie daje komórkom energię do lepszego wykonywania ich zadań, od 2 procent wzmacnia barierę skórną, reguluje wydzielanie sebum działa przeciwzapalnie i niweluje zaczerwienienia. Od około czterech do pięciu procent jest skuteczny w walce z przebarwieniami, takimi jak. blizny potrądzikowe lub przebarwienia na skórze.

Witamina A [Retinol]

Retinol jest składnikiem, o którym wiemy najwięcej: jest jest najczęściej badany i o którym napisano najwięcej publikacji. To jedyny składnik, który najlepiej działa na pigmentację i zmarszczki, zmniejszając wydzielanie sebum, stymulując produkcję kolagenu i elastanu, przyspieszając odnowę komórkową, zapobiegając zapychaniu się porów i poprawiając strukturę skóry. Innymi słowy zwycięzca! Niemniej jednak jest to składnik, którego należy używać ostrożnie, bo może powodować działania niepożądane, takie jak zaczerwienienie, uwrażliwienie,Najlepiej stosuj go na noc, w postaci w serum. Podczas stosowania retinolu ważne jest, aby używać dobrego środka nawilżającego, a na dzień kremu z filtrem.