Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Na czym polega ten zabieg?

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu. Liposukcję wykonuje się w celu zredukowania liczby komórek tłuszczowych. Tłuszcz można odessać z dowolnej części ciała. Niestety, nie zawsze to wystarcza. Przy znacznej otyłości liposukcję trzeba uzupełnić lipektomią, która polega na usunięciu nadmiaru rozciągniętej skóry i pozostałości po tkance tłuszczowej. Dla kogo przeznaczona jest liposukcja i jak wygląda jej przebieg?

liposukcja.jpg

Liposukcja – przebieg

Przed operacją chirurg zaznacza na skórze te partie, z których będzie odsysał tłuszcz. Operacja trwa od pół godziny do dwóch godzin i może zostać przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W niektórych przypadkach rozbija się tkankę tłuszczową ultradźwiękami w celu jej rozmiękczenia, co zdaniem przeciwników może trwale uszkodzić skórę.

Zabieg rozpoczyna się od wykonania na skórze niewielkiego nacięcia w mało widocznym miejscu w pobliżu warstwy tłuszczu. Przez otwór wprowadza się kilkakrotnie tępo zakończoną rurkę, która jest podłączona do urządzenia odsysającego tłuszcz. Te same czynności chirurg powtarza w każdej partii ciała, którą wcześniej zaznaczył. Na zakończenie na przeciętej skórze zakłada szwy lub klamerki i opatrunki uciskowe, które mają zapobiec krwawieniu i siniakom. Te pierwsze zdejmuje się tydzień po zabiegu.

Dla kogo jest przeznaczona liposukcja?

Aby móc poddać się liposukcji, należy cieszyć się dobrym zdrowiem. Wykluczona jest cukrzyca i inne przewlekłe choroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia skóry i nerek, zaburzenia psychiczne i nałogowe palenie papierosów. Przed wykonaniem zabiegu lekarz zleci przeprowadzenie wielu badań, takich jak:

  • morfologia i grupa krwi,
  • OB,
  • wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT i INR),
  • kreatynina,
  • glukoza,
  • elektrolity (Na i K),
  • badanie moczu
  • szczepienie przeciwko WZW B.

Liposukcja to nie wszystko

Wiele kobiet myśli, że liposukcja na zawsze rozwiąże problem nadwagi, tymczasem wcale tak nie jest. Owszem, usunięte komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą, ale te, które pozostały, mogą się rozrosnąć i zająć miejsce starych komórek tłuszczowych. W konsekwencji może dojść do zdeformowania sylwetki, bo chociaż tłuszczu nie będzie w miejscach odessanych, to w innych zacznie narastać. W ten sposób powstaną nieregularne wałki i widoczne zgrubienia. Aby im zapobiec, po zabiegu liposukcji należy przestrzegać jakości, ilości i pory posiłków oraz zażywać ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *