Prosty sposób na ładne i naturalne paznokcie. Jak zrobić francuski manicure krok po kroku?

Zwolenniczki naturalnego wyglądu paznokci od lat wybierają francuski manicure (inaczej French manicure lub po prostu French). Na czym polega francuski manicure i jak go zrobić?

francuski-manicure.jpg

Na czym polega francuski manicure?

Chociaż najładniej prezentuje się na paznokciach o lekko kwadratowym kształcie, ozdobi każdą dłoń. Francuski manicure polega na tym, aby opiłowane paznokcie pomalować dwoma lakierami w następujący sposób:

 • białym, kryjącym lakierem – wystające poza opuszki palców półksiężyce paznokcia,
 • lakierem w naturalnym odcieniu różu lub beżu – całą płytkę.

Jak zrobić francuski manicure krok po kroku?

Aby zrobić francuski manicure, należy oczyścić skórę wokół płytki paznokciowej. Jeżeli paznokcie uległy silnemu zabrudzeniu, na przykład na skutek obierania warzyw, można je wybielić cytryną. W tym celu wystarczy rozkroić ją na pół i zanurzyć w niej czubki palców na 15 minut, po czym posmarować skórę kremem lub oliwką.

Następnie należy zaopatrzyć się w:

 • miseczkę napełnioną ciepłą wodą z mydłem,
 • drewniany patyczek,
 • papierowy pilnik,
 • odżywkę.

Najpierw należy moczyć paznokcie w wodzie z mydłem przez 15 minut. Następnie bardzo delikatnie odsuwamy skórki patyczkiem. Lepiej nie wycinać ich samodzielnie, ponieważ to wymaga wprawy, a mała rana powstała po zastosowaniu niezdezynfekowanych cążek może zamienić się w zastrzał. Następnie piłujemy paznokcie pilnikiem – a konkretnie sam czubek – tak, aby tworzyły linię uśmiechu. Warto unikać piłowania płytki po bokach, ponieważ krawędź paznokcia odsunięta od skórek jest bardzo podatna na uszkodzenia. Następnie należy odtłuszczyć paznokcie za pomocą spirytusu salicylowego lub zmywacza do paznokci, który nie zawiera oliwki. Kolejnym etapem jest pociągnięcie paznokci odżywką lub odżywką i lakierem. Lakieru nie wolno nakładać bezpośrednio na płytkę paznokcia; pod spodem musi znajdować się warstwa odżywki lub specjalnego podkładu, bo w przeciwnym wypadku płytki zżółkną.

Aby zrobić francuski manicure, potrzeba:

 • odżywki do paznokci w roli bazy,
 • 2 lakierów – kryjącego, białego do końcówek paznokci i transparentnego różowego lub beżowego na całą płytkę,
 • utwardzacza lakieru.

Przydatne, ale nie niezbędne, są:

 • paski samoprzylepne, które ułatwią precyzyjne zamalowanie białej końcówki,
 • biała kredka do zabarwiania paznokcia od spodu,
 • korektor lakieru, który dzięki ukośnie ściętej końcówce umożliwia naniesienie poprawek na pomalowane paznokcie. Jednym słowem, usuwa nadmiar lakieru jak gumka. Po zastosowaniu korektora jego końcówkę należy wyczyścić chusteczką higieniczną.

Francuski manicure krok po kroku

 1. Zabieg warto rozpocząć od wmasowania w skórki specjalnej oliwki, która je zmiękczy; nie musimy tego robić, ale to ułatwi nam zadanie. Następnie oczyszczamy paznokcie z resztek lakieru i odtłuszczamy je zmywaczem bez acetonu.
 2. Malujemy paznokcie jedną warstwą bezbarwnej odżywki lub lakieru podkładowego.
 3. Zamalowujemy końcówki paznokci białą, kryjącą farbą. Jeżeli nie mamy wprawy, na każdy paznokieć poniżej białej końcówki wystającej poza opuszek palca naklejamy pasek ochronny, który ułatwi precyzyjne zamalowanie wystającej części paznokcia.
 4. Kiedy lakier wyschnie, delikatnie odklejamy paski ochronne.
 5. Całe płytki malujemy dwoma warstwami lakieru w kolorze naturalnym.
 6. Aby przedłużyć trwałość manicure’u, pokrywamy paznokcie warstwą lakieru utwardzającego, który w wielu przypadkach jednocześnie przyspiesza wysychanie.

Jeżeli paski ochronne nie są dostatecznie pomocne, można je zastąpić kredką, którą od spodu zabarwimy wystającą część paznokcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *