Ręcznie robione kosmetyki – po które warto sięgać?

Sklepowe półki uginają się od różnorodnych kosmetyków, ale ich skład i działanie pozostawiają często wiele do życzenia. Wiele kobiet nauczyło się badać skład produktów oi w pierwszej kolejności czyta INCI kosmetyku, a dopiero później sugeruje się opisem czy reklamom. Obecnie o wiele bardziej ufamy ręcznie robionym kosmetykom – są zawsze dobrym rozwiązaniem, a ich jakość jest lepsza niż syntetycznych. Sięgamy po kosmetyki własnej roboty, ponieważ bardziej im ufamy. Które z nich bezapelacyjnie warto mieć w kosmetyczce?

recznie-robione-kosmetyki-czy-warto.jpg

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki ręcznej roboty?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – bo są naturalne, sprawdzone, pozbawione syntetycznych, szkodliwych nie tylko dla skóry, ale w ogóle dla organizmu składników (udowodniono, że wiele z nich może działać na organizm kancerogennie). Firmy wydające ręcznie robione kosmetyki to najczęściej niewielkie manufaktury, które nie używają syntetycznej chemii, która służy wielkim firmom do zwiększenia nakładu, czyli innymi słowy, zwiększa masę i ilość produktu, kosztem jego jakości i działania.

W kompozycjach naturalnych znajdują się naturalne składniki pozyskane z zaufanych źródeł. Na koniec dodajmy, że ręcznie robione kosmetyki mają bardziej intensywny zapach (często działają jak aromaterapia) oraz są ładniej wykonane, dlatego idealnie sprawdzą się na prezent. Są one również delikatniejsze, nie podrażniają skóry i nadają się dla alergików, a ponadto – nie są testowane na zwierzętach. Naturalne, ręcznie robione kosmetyki idealnie wpisują się w trend eko, bio, hygge i lagom, czyli w światowe trendy dążące do umiaru, harmonii i szczęścia.

W które ręcznie robione kosmetyki warto się zaopatrzyć?

Najlepszymi kosmetykami ręcznie robionymi są oczywiście te, które można ze sobą zestawiać, tworząc inne produkty, o nowym przeznaczeniu i doskonałym działaniu. Jakie kosmetyki ręcznie robione warto mieć w swojej łazience?

  • Naturalne mydło – jednym z najpopularniejszych jest mydło z Aleppo, węglowe lub czarne afrykańskie mydło dudu osun – umyjesz nimi nie tylko ciało, ale również twarz, a nawet  włosy. Takie mydło nie ma zasadowego pH ,a więc nie wysuszy skóry i idealnie nadaje się w podróż – możesz go spakować zamiast żelu do mycia ciała czy szamponu do włosów.
  • Naturalne olejki – są doskonałej jakości, wszechstronnymi kosmetykami, idealnymi do pielęgnacji włosów, skóry, twarzy, skóry pod oczami. Olejek będzie doskonałą maską do twarzy, serum na noc, odżywka do włosów, a zmieszany z kosmetyczną glinką lub wybranym hydrolatem możesz aplikować na skórę jako maskę, lub zraszać nim włosy w postaci olejowej mgiełki. Kupując olejki, sprawdzaj, czy są one tłoczone na zimno i nierafinowane. Do pielęgnacji zarówno twarzy, jak i włosów możesz też dobrać gotowe, wytworzone przez daną manufakturę kosmetyczną mieszanki odpowiednio dobranych olejków.
  • Naturalne glinki kosmetyczne – od dawna były bardzo popularne w pielęgnacji twarzy – maseczki wykonane z glinek należą do jednych z najlepszych na rynku. Glinka jest też świetną maską do włosów – wystarczy ją zmieszać z dowolnym olejkiem czy hydrolatem. Mało kto wie, że glinka (zwłaszcza biała) jest również doskonałym pudrem do twarzy oraz doskonale myje twarz – z powodzeniem zastąpi płyn micelarny do demakijażu.
  • Hydrolaty – czyli, innymi słowy, wody kwiatowe powstałe w procesie destylacji parą wodną. Hydrolaty to nie tylko doskonałe toniki. Są niezastąpione jako “mokra” baza masek z glinek i olejkowych, można nimi zraszać włosy oraz stosować jako wcierki na skórę głowy. Hydrolaty stały się popularne, ponieważ mają mnóstwo antyoksydantów i działają na skórę lepiej niż niejeden tonik z drogerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *