Retinol – odpowiadamy na najważniejsze pytania, na które ciągle szukasz odpowiedzi

Retinol to dosyć kontrowersyjny składnik kosmetyczny. Jest on jak kapryśna gwiazda – jego działanie odmładzające jest spektakularne i według kosmetologów i dermatologów to jedna z nielicznych substancji, która naprawdę jest w stanie wygładzić zmarszczki i odmłodzić skórę. Przeciwnicy retinolu nie są tak pochlebni: twierdzą, że podrażnia on skórę, nie nadaje się na lato, nie można wystawiać pokrytej nim twarzy na promienie słoneczne i nie nadaje się dla skóry wrażliwej czy trądzikowej. Czy naprawdę retinol bywa taki nieprzyjazny? Jak “oswoić” tą kapryśną substancję i… czym tak naprawdę jest retinol? Dziś zdradzamy wszystkie sekrety “odmładzającego celebryty.”

co-to-jest-retinol.jpg

Najważniejsze pytania, czyli wszystko, co warto wiedzieć o retinolu

1. Retinol – co to za składnik i jak działa?

Retinol jest ustabilizowaną formą witaminy A i jednym ze składników o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym. Nie bez powodu nazywany jest “kosmetycznym wehikułem czasu”. Działa korzystnie na całe spektrum niepokojących nas oznak starzenia:

  • stymuluje produkcję kolagenu, który jest najważniejszym składnikiem podtrzymującym elastyczność, sprężystość i napięcie skóry;
  • w połączeniu z odpowiednimi enzymami, retinol jest przekształcany w tretynoinę, a tą stosuje się w leczeniu trądziku;
  • działa przeciwzapalnie, zmniejsza łojotok i likwiduje zaskórniki oraz wypryski;
  • retinol jest skutecznym sposobem na przebarwienia od słońca, zmarszczki, rozszerzone pory;
  • skutecznie wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt oraz przyspiesza proces odnowy komórkowej.

2. Dla jakiej cery przeznaczony jest retinol i jak go stosować?

Retinol nie powoduje uczuleń,  ale rzeczywiście może podrażnić skórę, jeśli jest ona wrażliwa, istnieje ryzyko, że kosmetyk z retinolem wywoła zaczerwienienie, swędzenie lub złuszczanie naskórka. Warto zatem pamiętać, że niezależnie od rodzaju skóry, powinniśmy stosować się ściśle do zaleceń jego dawkowania. Nie należy zwiększać jego dawki lub używać częściej niż to wskazane. To zminimalizuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości.

Stosując retinol, zawsze zaczyna się od małych “porcji” i powoli podnosi się jego dawkę, by skóra przyzwyczaiła się do preparatu. Podrażnienie skóry znika zazwyczaj w 2-4 dni od rozpoczęcia kuracji retinolem.

3. Czy słońce szkodzi skórze przyjmującej retinol?

Dawniej stosowanie preparatów z retinolem zalecane było jedynie na noc. Dziś już wiadomo, że retinoidy nie działają fototoksycznie i fotouczulająco i z powodzeniem można je stosować niezależnie od pory dnia. Argumentem do stosowania retinolu i pochodnych w porze wieczornej jest słaba stabilność produktu podczas ekspozycji na promieniowanie UV. To nie dotyczy kosmetyków z retinolem najnowszej generacji, przy produkcji których wykorzystano nanotechnologię. Liposomy zawarte w produktach zapewniają ochronę substancjom aktywnym, więc nie ulegają one rozpadowi na skutek promieni słonecznych.

4. Kiedy wiadomo, że kuracja retinolem zaczyna przynosić efekty?

Stosując retinol, należy uzbroić się w cierpliwość. By zauważyć korzystne skutki terapii retinolem i jego pochodnymi trzeba wielu tygodni. Kosmetyków z retinolem należy używać systematycznie przez kilka miesięcy, a po zakończeniu kuracji stosować leczenie podtrzymujące, w przeciwnym razie korzystne skutki terapii przepadną w przeciągu pół roku – potwierdzają to badania naukowe. Innymi słowy:  im mniej przerw w stosowaniu retinolu, tym lepiej.

5. Czy retinol można stosować na skórę trądzikową?

Działanie drażniące retinolu sprawiło, że retinoidy długo nie były popularne w leczeniu trądziku różowatego. Dziś wiemy, że należy je prawidłowo stosować, a wówczas mają bardzo dobry wpływ nawet na bardzo wymagającą skórę. Gdy podczas kuracji retinolem pojawią się podrażnienia, należy nasilić stosowanie preparatów natłuszczających skórę, bogatych w składniki łagodzące i nawilżające.

6. Jaki skład powinny mieć skuteczne kosmetyki z retinolem?

Zanim kupisz konkretny produkt, dokładnie sprawdź jego skład. Prawdziwy, najskuteczniejszy retinol to forma witaminy A w czystej postaci – właśnie on jest najbardziej efektywny i najlepiej przyswajany oraz wchłaniany przez skórę. Pod nazwą „witamina A” producenci kosmetyków przemycają  wiele związków chemicznych, które wykazują aktywność biologiczną zbliżoną do tej witaminy, ale nie są one retinolem. Nazywane są one popularnie retinoidami i niestety to one często powodują podrażnienia skóry.

7. Czy retinol redukuje przebarwienia?

Przebarwienia to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Najskuteczniej działa na ten problem  połączenie siły retinoidów z peelingami chemicznymi, laserem i filtrami UV. Kosmetyki z retinolem świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami słonecznymi lub hormonalnymi. Sukces kryje się w regularnym i długotrwałym stosowaniu produktów z odpowiednią dawką retinolu – wówczas przebarwienia te powinny stopniowo zanikać.

8. Jakie korzyści daje kuracja retinolem?

Retinol kojarzony jest głównie z odmładzaniem i walką ze zmarszczkami, ale spektrum jego działania jest dużo większe. Przyspiesza on procesy tworzenia nowych komórek skóry, poprawia jakość cery, doskonale i w widoczny sposób odżywia ją, poprawia elastyczność i sprężystość, redukuje liczbę cząstek działających destrukcyjnie na kolagen.

9. Retinol – jak stosować kosmetyki z retinolem?

Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś preparatów z retinolem, musisz zacząć od delikatnych dawek i niewielkich porcji witaminy A. Kurację rozpocznij od mniejszego stężenia (np. 0,2-0,5%) i stopniowo przyzwyczajaj skórę do tego składnika. Dopiero po pewnym czasie możesz sięgnąć po kosmetyki z wyższym stężeniem retinolu (np. 1-2%). Jest to istotne zwłaszcza dla posiadaczek bardzo wrażliwej cery. Zanim na dobre zaczniesz stosować retinol na twarz, sprawdź też, czy preparaty z retinolem nie powodują u Ciebie podrażnień. Obowiązkowo używaj też kremu z wysokim filtrem UV. Przy retinolu jest to absolutną koniecznością, gdyż ten składnik może zwiększać wrażliwość skóry na słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *