Nie taki kwas hialuronowy zły jak go opisują

Kogokolwiek nie zapytalibyśmy o najskuteczniejszy sposób na zmarszczki, odpowiedź będzie ta sama: kwas hialuronowy. Jedni są od niego uzależnieni, inni podchodzą nad wyraz sceptycznie do tej substancji. Wokół zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego narosło wiele mitów, które postanowiliśmy obalić.

kwas_hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja wykorzystywana w kosmetyce, medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej do korekty wyglądu. Powszechnie nazywa się go eliksirem młodości, ale w praktyce jest to po prostu rodzaj polisacharydu. Ma właściwości higroskopijne, jest zdolny do wiązania wody, a więc świetnie sprawdza się w utrzymaniu nawilżenie skóry.

Jakie mity na temat kwasu hialuronowego można usłyszeć?

Przeciwnicy stosowania takich substancji w kosmetyce bardzo często mówią o tym, że kwas hialuronowy daje nienaturalne efekty i powoduje więcej szkody dla wizerunku. Nadmuchane usta, mało elastyczne policzki lub twarz bez mimiki – to najczęstsze przykłady. Warto wiedzieć jednak, że nieestetyczne efekty działania kwasu hialuronowego to zawsze wynik złej techniki, nieodpowiedniego preparatu, braku umiejętności lekarza. Wpływ na końcowy efekt mają nawet oczekiwania pacjentki, która np. upiera się na powiększanie górnej wargi, mimo że to dolna warga powinna być 1,5 razy większa od górnej, aby usta były pełne i wyglądały seksownie.

W dyskusjach na temat kwasu hialuronowego pojawia się również wiele opinii na temat samego zabiegu. Podobno wstrzykiwanie kwasu hialuronowego jest bolesne, choć najczęściej takie zdanie na temat tego zabiegu mają osoby, które nigdy mu się nie poddawały. Pomimo tego, że kwas hialuronowy wstrzykuje się podskórnie przy użyciu igły, to nie jest bolesne. Faktycznie zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale są skuteczne sposoby na zmniejszenie uczucia dyskomfortu w trakcie wstrzykiwaniu kwasu. Specjalista powinien zaproponować np. miejscowe znieczulenie kremem lub ograniczenie liczby wkłuć przez zastosowanie innej techniki. Warto wspomnieć też o tym, że kwas hialuronowy zawiera substancję znieczulającą, tzw. lidokainę.

Częstym argumentem przeciwko zabiegom tego rodzaju jest również stwierdzenie, że kwas hialuronowy wywołuje reakcje alergiczne. Zdaniem wielu ludzi bardzo częstym efektem ubocznym stosowania tego środka są silne uczulenia. Rozsądnym osobom powinno wystarczyć wytłumaczenie, że kwas hialuronowy to związek, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Miejsce wstrzykiwania kwasu może być obrzęknięte nawet do 48h po zabiegu, ale nie jest to efekt uczulenia, a naturalna reakcja na ingerencję w organizm. Kwas hialuronowy to substancja fizjologiczna, całkowicie bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *