Naturalne kosmetyki ajurwedyjskie

Ajurweda to starożytny system medyczny, który powstał w Indiach, a z czasem zdobył popularność na całym świecie. Jest to nie tyle metoda leczenia, ile filozofia – ajurweda to dosłownie ‘wiedza o życiu’. Jej podstawową zasadą jest pełna równowaga pomiędzy ciałem, umysłem i duchem, która przekłada się na zdrowie, szczęście, dobre samopoczucie i piękny wygląd. Na czym polega ajurwedyjska pielęgnacja i z czego składają się naturalne kosmetyki ajurwedyjskie?

ajurweda.jpg

Na czym polega ajurwedyjska pielęgnacja?

Założenia

Ajurwedyjska pielęgnacja ciała to przede wszystkim oczyszczanie i odżywanie skóry oraz zabiegi poprawiające ukrwienie i dodające energii, czyli masowanie i szczotkowanie ciała. Ajurwedyjska pielęgnacja opiera się na naturalnych składnikach pozyskiwanych z roślin, to znaczy naturalnych olejach oraz aromatycznych przyprawach i ekstraktach roślinnych (amla, ziele neem, ekstrakt z aloesu, ekstrakt z kwiatu lotosu, kurkuma i cynamon).

Naturalne oleje

Naturalne oleje nawilżają, odżywiają i pielęgnują skórę i włosy. Są stosowane jako tłuszczowa baza do kosmetyków oraz do ciepłego masażu. Masaż ciepłymi olejami ma dobroczynny wpływ na zdrowie, samopoczucie i urodę, ponieważ nie tylko nawilża i odżywia skórę, lecz także przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu i relaksuje.

Podstawowe olejki, na których bazuje ajurwedyjska pielęgnacja, to:

  • olej kokosowy,
  • olej sezamowy,
  • olej migdałowy,
  • olejek różany,
  • olejek z drzewa herbacianego.

Olej kokosowy jest najbardziej uniwersalny. Ma działanie nawilżające, regenerujące i przeciwsłoneczne. Pomaga leczyć trądzik oraz nadaje włosom miękkość i elastyczność.

Olej sezamowy ma właściwości rozgrzewające i detoksykujące. Reguluje pracę gruczołów łojowych i poprawia ukrwienie skóry. Ma dobroczynny wpływ na włosy: pogrubia je i nadaje im blasku.

Olej migdałowy pielęgnuje i wygładza wrażliwą, delikatną skórę. Olejek różany działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie; łagodzi skutki opalania i zapobiega powstawaniu trądziku. Z kolei olejek z drzewa herbacianego ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne oraz pomaga zwalczać niedoskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *