Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu z dowolnej części ciała: brzucha, bioder, ud, ramion, karku, policzków, podbródka, piersi, łokci, kostek, a nawet ze spodu kolan. Zabieg jest wykonywany w celu zredukowania komórek tłuszczowych, ale nie zawsze to wystarcza. Przy znacznej otyłości często potrzebna jest jeszcze lipektomia, która polega na usunięciu nadmiaru rozciągniętej skóry i reszty tkanki tłuszczowej. Na czym polega liposukcja i jaki jest jej przebieg? Dla kogo jest przeznaczona i jakie są przeciwwskazania do jej przeprowadzenia? Czy liposukcję trzeba powtórzyć? Czy wiąże się z tym jakieś ryzyko?
Liposukcja ‒ dla kogo?
Osoba, która zamierza poddać się zabiegowi odsysania tłuszczu, musi się cieszyć doskonałym zdrowiem i potwierdzić je wynikami badań na:
- morfologię i grupę krwi,
- OB,
- wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT i INR),
- kreatyninę,
- glukozę,
- elektrolity (Na i K).
Ponadto musi wykonać badanie moczu i być zaszczepiona przeciwko WZW B.
Liposukcja umożliwia wyrzeźbienie sylwetki osobom szczupłym, u których tkanka tłuszczowa jest zgromadzona regionalnie, oraz pomaga ludziom cierpiącym na lipodemię, czyli nasilone obrzęki i lokalne zgromadzenia tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn dolnych. Zabieg jest polecany dla kobiet po ciążach, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu. Liposukcja to dobre rozwiązanie dla osób, które mają dysproporcje ciała, na przykład zbyt obfite bryczesy, otłuszczone kolana lub brak talii.
Na czym polega liposukcja?
Liposukcja ‒ przebieg zabiegu
Przed operacją chirurg zaznacza na ciele miejsca, z których będzie odsysany tłuszcz. Liposukcja trwa od pół do dwóch godzin i może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub w pełnej narkozie. Niekiedy rozbija się tkankę tłuszczową ultradźwiękami, aby ją rozmiękczyć. Przeciwnicy tej metody uważają, że ultradźwięki mogą trwale uszkodzić skórę.
Na początku zabiegu chirurg wykonuje na skórze niewielkie nacięcie w mało widocznym miejscu, na przykład w fałdzie skóry pod pośladkiem, w pobliżu warstwy tłuszczu. Przez otwór wprowadza promieniście specjalną, tępo zakończoną igłę-rurkę wielokrotnie, pod różnymi kątami. Igła jest podłączona do urządzenia odsysającego, który działaniem przypomina odkurzacz. Te same czynności chirurg powtarza na każdej zaznaczonej wcześniej partii ciała. Potem na przeciętej skórze zakłada szwy lub klamerki (zdejmuje się je po tygodniu) oraz specjalne opatrunki uciskowe, które mają zapobiec krwawieniu i siniakom.
Liposukcja ‒ po zabiegu
Po operacji należy pozostać w szpitalu jedną lub dwie doby, aby lekarze ocenili, jak organizm reaguje na nową sytuację. Pacjent otrzymuje środki znieczulające. Po odessaniu tłuszczu tkanka łączna przypomina gąbkę. Płyn tkankowy i krew z uszkodzonych małych naczyń wypełniają wolne miejsca, a tym samym powodują obrzęk i zasinienie. W miarę gojenia się opuchlizna i siniaki znikają. Tkanka łączna pozbawiona tłuszczu spłaszcza się, a skóra, o ile jest dość elastyczna, dopasowuje się do nowych kształtów. Mimo to na nową sylwetkę trzeba jeszcze poczekać. Najbardziej dotkliwe bóle pojawiają się dopiero po mniej więcej 10-12 dniach od zabiegu. Są tym silniejsze, im rozleglejsza była liposukcja. Człowiek czuje się, jakby był pobity, i ten stan utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Nie zawsze pomagają specjalne gorsety i pasy podtrzymujące ciało. Niektóre osoby po odsysaniu tłuszczu nie są w stanie normalnie pracować i muszą iść na zwolnienie lekarskie.
Przez miesiąc po operacji, dzień i noc, chodzi się w specjalnym kombinezonie, który przylega do ciała jak druga skóra. Kombinezon jest uszyty z syntetycznych mikrowłókien przepuszczających powietrze. Dopiero po jego zdjęciu będzie wiadomo, czy zabieg w pełni się powiódł, czy będzie konieczna jego korekta.
Po liposukcji należy powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, a tym samym zaburza krążenie krwi w skórze. Ponadto niewskazane jest noszenie ciężarów, wykonywanie intensywnych ćwiczeń i przejadanie się.
Po liposukcji ‒ w dalszej perspektywie ‒ konieczna jest dieta i aktywność fizyczna. W przeciwnym razie obudzą się mikroskopijne, niedojrzałe komórki tłuszczowe ukryte w głębszych warstwach skóry (centra tłuszczowe). Jeżeli jemy za dużo, te niedojrzałe komórki stopniowo pochłaniają mikroskopijne cząstki tłuszczu, a z czasem łączą się z nimi i tym samym tworzą nowe komórki tłuszczowe. Jedynie przestrzeganie ścisłej diety pozwoli utrzymać efekty zabiegu. Równie ważne jest regularne uprawianie niezbyt forsownej gimnastyki, najlepiej pływania bądź jazdy na rowerze lub rolkach. W pierwszym roku po liposukcji nie wolno się zbyt intensywnie opalać ani korzystać z solarium i sauny.
Czy liposukcję trzeba powtórzyć?
Gdy dolegliwości miną, może się okazać, że równomierne ściągnięcie tłuszczu nie powiodło się i po zniknięciu opuchlizny na ciele pozostały liczne zgrubienia. Im więcej tłuszczu usunięto, tym większe prawdopodobieństwo powstania nierówności. W takich sytuacjach liposukcję należy powtórzyć, aby usunąć nieodessane resztki.
Liposukcja ‒ przeciwwskazania
Operacja nie jest wskazana w przypadku cukrzycy i innych chorób przewlekłych, zaburzeń krzepnięcia krwi, schorzeń skóry i nerek, zaburzeń psychicznych oraz nałogowego palenia papierosów. Kolejnym przeciwwskazaniem do liposukcji jest problem z utrzymaniem stałej wagi ciała.
Liposukcja ‒ ryzyko
Ryzyko związane z operacją jest duże. Małe nacięcie skóry utrudnia obserwowanie operowanego miejsca. Jeżeli usunie się za dużo tkanki tłuszczowej, a wraz z nią krwi, może dojść do groźnego dla życia wstrząsu.
Kolejnym zagrożeniem jest tak zwany zator tłuszczowy. Niektóre naczynia krwionośne mogą zostać uszkodzone, a drobne cząstki tłuszczu dostaną się do krwiobiegu. Przemieszczają się wraz z krwią i przyczepiają do ścianek naczyń, a tym samym zaburzają krążenie krwi. Grudki tłuszczu zbijają się i tworzą korek, najczęściej w tętnicy płucnej. W konsekwencji dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. To może nastąpić nawet po wielu tygodniach od operacji.
Dodaj komentarz