Jak malować rzęsy? Makijaż rzęs krok po kroku

Malowanie rzęs to bardzo wdzięczne zajęcie, ponieważ już po pierwszym pociągnięciu szczoteczką nasza uroda ulega poprawie. Tusz do rzęs nie tylko barwi je na wybrany kolor, lecz także umożliwia wyprofilowanie kształtu oka. Wybór odpowiedniej maskary jest jedynie połową sukcesu; całości dopełnia sposób jej aplikacji. Chociaż zazwyczaj kobiety zaczynają stosować tusz do rzęs, kiedy są jeszcze nastolatkami, wiele z nich posługuje się nim nieumiejętnie. Tak, tuszowanie rzęs wymaga więcej precyzji niż zakładanie skarpetek. Jak malować rzęsy i co robić, gdy się sklejają? Jakie właściwości ma tusz do rzęs i jaki powinien być jego skład? Jak dbać o tusz do rzęs i kiedy go wyrzucić?

rzesy.jpg

Jak malować rzęsy?

Lepiej postawione pytanie brzmi, jak ich nie malować. Z pewnością nie tak jak w latach sześćdziesiątych, kiedy rzęsy kobiet były mocno posklejane i sztywno sterczały. Nie ma uniwersalnego przepisu na tuszowanie rzęs, sposób ich malowania zależy bowiem od kształtu oka. I tak – jeżeli oko lekko opada w kącikach, lepiej zrezygnować z tuszowania dolnych partii rzęs. Z kolei kiedy dolne rzęsy są bardzo długie, ich intensywny makijaż zamieni je w pionowe linie, a tym samym zaburzy kształt oka. W takiej sytuacji warto ograniczyć się do podkreślenia nasady dolnej linii rzęs poprzez muśnięcie ich kocówką spiralki. Jeżeli rzęsy są zbyt krótkie i niedostatecznie grube, między nakładaniem poszczególnych warstw tuszu należy je lekko przypudrować odrobiną transparentnego pudru sypkiego. Takie działanie optycznie wydłuży i pogrubi rzęsy, a przy tym ich nie poskleja.

Co robić, gdy rzęsy się sklejają?

Jeżeli rzęsy po umalowaniu są posklejane, należy je rozdzielić specjalną szczoteczką – metalową lub plastikową. Nie wolno używać szpilki, która może uszkodzić oko.

Z kolei żeby w ogóle nie dopuścić do posklejania się rzęs, warto zmienić sposób ich malowania (o ile dotychczas był niewłaściwy). Co to znaczy? Podczas tuszowania górnych partii rzęs należy trzymać szczoteczkę tak, aby poprzez nieznaczne poruszenie nią w obie strony sprawić, że wszystkie rzęsy od samej nasady wejdą między jej włosie. Dopiero wtedy można pociągnąć szczoteczkę do góry. Dzięki temu każda rzęsa otrzyma taką samą ilość tuszu. Rzęsy rosnące w kąciku należy wyciągać końcówką szczoteczki.

Tendencję do sklejania rzęs może wzmagać termin przydatności maskary. Jeżeli tusz do rzęs jest zaschnięty, warto dolać do niego kroplę mleczka do demakijażu oczu. To niewskazane w przypadku, gdy maskara zawiera kaszmir; w konsekwencji tusz do rzęs zacznie się nieestetycznie osypywać i kruszyć.

Tusz do rzęs – skład i właściwości

Mylą się ci, którzy sądzą, że tusz do rzęs jedynie barwi rzęsy – on także je pogrubia, wydłuża, podkręca, odżywia itp. Decyduje o tym kształt spiralki i skład maskary. Dodatek witaminy E, ceramidów i protein kaszmirowych wzmacnia rzęsy, dodatek keratyny oraz wosków roślinnych i pszczelich – odżywia je, a dodatek prowitaminy B5 (panthenolu), chitosanu oraz (znowu) wosków roślinnych i pszczelich – nawilża je i dodaje im sprężystości. Właściwości pogrubiające wykazuje tusz do rzęs bogaty w związki glinu oraz cząsteczki jedwabiu, kaszmiru i moheru, właściwości nadające połysk – tusz bogaty w silikon, a właściwości przedłużające trwałość maskary i poprawiające przyczepność tuszu – tusz bogaty w cząsteczki lateksu. Warto pamiętać, że kobiety, które noszą soczewki kontaktowe, powinny unikać maskar, które zawierają cząsteczki pogrubiające i wydłużające, ponieważ takie kosmetyki mogą się osypywać i w konsekwencji wyglądać nieestetycznie.

Kiedy wyrzucić tusz do rzęs?

Termin przydatności maskary zwykle wynosi 6 miesięcy. Na każdym opakowaniu umieszcza się znak PAO, czyli symbol otwartego słoiczka wraz z liczbą miesięcy, po upływie których produkt musi zostać zużyty. Ponadto przeterminowany tusz do rzęs ma zmienioną konsystencję: jest sucha, dziwnie pachnie i osypuje się. W takim przypadku należy ją wyrzucić.

Formuła maskary bazuje na wodzie, która zwiększa ryzyko namnażania się bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego data ważności tego kosmetyku zazwyczaj jest krótka. Ponadto tusz do rzęs stosuje się w bliskim sąsiedztwie oczu, więc przeterminowany może wyrządzić wiele szkód.

Jak dbać o tusz do rzęs?

Spiralka, w którą wyposażony jest tusz do rzęs, powinna zostać dokładnie umyta przynajmniej raz w tygodniu. Tylko taki zabieg higieniczny umożliwia usunięcie z niej nadmiaru zaschniętej maskary i zachowanie pierwotnego kształtu włosia. Ponadto dzięki temu minimalizujemy ryzyko sklejania rzęs, a tym samym ich niepotrzebnego obciążania. Co więcej, czysta szczoteczka zapobiega przedwczesnemu wysychaniu maskary, a co za tym idzie – przedłuża jej żywotność.

Po każdorazowym użyciu tuszu do rzęs należy dokładnie go zakręcić. To ważne, ponieważ kosmetyk zawiera lotne olejki, które wyparowują po dłuższym kontakcie z powietrzem. W konsekwencji tusz do rzęs traci wiele swoich właściwości. Aby uniknąć wtłaczania do pojemniczka powietrza, które przyspiesza wysychanie maskary, spiralkę należy wsuwać powoli i delikatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *