Jak rozjaśnić włosy? Naturalne i profesjonalne metody rozjaśniania włosów

Rozjaśnianie to zabieg, który sprawia, że włosy stają się o jeden lub kilka tonów jaśniejsze niż naturalnie. Na czym polega rozjaśnianie włosów? Jakie są naturalne i profesjonalne metody rozjaśniania włosów? Jak pielęgnować włosy rozjaśniane?

rozjasnianie-wlosow.jpg

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie polega na pozbawieniu włosów ich naturalnego pigmentu. Ten efekt uzyskuje się na różne sposoby. Jeżeli zmiana koloru ma być radykalna, zabieg warto powierzyć profesjonaliście, a jeżeli delikatna, można go wykonać samodzielnie w domu.

Naturalne metody rozjaśniania włosów

Najmniej niebezpieczne dla włosów naturalne metody rozjaśniania. Najlepsze efekty uzyskuje się na włosach jasnych.

1. Rozjaśnianie włosów cytryną

Składniki:

  • sok z cytryny (włosy krótkie ‒ jeden owoc, półdługie ‒ dwa, długie ‒ trzy),
  • woda (trzy razy więcej niż soku z cytryny).

Sposób przygotowania:
Sok z cytryny rozcieńczamy wodą w proporcji 1:3 i wcieramy w suche włosy. Gotową mieszankę pozostawiamy na włosach na kilka godzin, po czym zmywamy. Zabieg należy powtarzać przez kilka kolejnych dni, chyba że w trakcie kuracji wystawiamy włosy na działanie słońca ‒ wtedy proces przebiega szybciej.

2. Rozjaśnianie włosów miodem

Składniki:

  • miód (jedna łyżka),
  • odżywka do włosów (jedna kropla).

Sposób przygotowania:
Mieszamy miód z odżywką do włosów, a całość nakładamy na umyte i podsuszone włosy. Po godzinie spłukujemy.

3. Rozjaśnianie włosów octem winnym

Składniki:

  • biały lub czerwony ocet winny (najpierw jedna szklanka, później jeszcze dwie łyżki stołowe),
  • woda (dwie filiżanki).

Sposób przygotowania:
Suche włosy płuczemy octem winnym, który usunie pozostałości środków do stylizacji. Następnie w małym garnku gotujemy wodę, a po zagotowaniu dodajemy ocet. Przestudzoną mieszanką myjemy włosy, które następnie oczyszczamy szamponem. Po spłukaniu szamponu ponownie przepłukujemy włosy domową mieszanką.

4. Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Składniki:

  • rumianek (cztery torebki),
  • woda (jeden litr).

Sposób przygotowania:
Rumianek zalewamy gorącą wodą, po czym myjemy włosy. Gdy napar przestygnie, płuczemy nim włosy, owijamy je w ręcznik, zostawiamy na dwadzieścia minut i ponownie płuczemy. Ta metoda rozjaśniania jest polecana dla naturalnych ciemnych blondynek, które chcą dodać włosom złocistych refleksów.

Profesjonalne metody rozjaśniania włosów

Dawniej najpopularniejszą metodą rozjaśniania włosów była ta z zastosowaniem wody utlenionej. Woda utleniona, chociaż zmieniała kolor włosów, to także bardzo je niszczyła. Z tego powodu teraz zastępuje się ją preparatami, które mimo że ingerują w strukturę włosa, nie uszkadzają jej tak bardzo jak ona. Kremy i farby do rozjaśniania zawierają składniki o działaniu utleniającym naturalne pigmenty włosów, najczęściej nadtlenek wodoru. W produktach do użytku domowego jego stężenie nie może przekraczać sześciu procent, dlatego samodzielnie rozjaśnimy włosy najwyżej o kilka tonów.

Jeżeli oczekujemy bardziej spektakularnego efektu, powinniśmy zdecydować się na zabieg u fryzjera, ponieważ preparaty do użytku profesjonalnego zawierają więcej składników pielęgnacyjnych niż te przeznaczone do stosowania w domu. Podczas jednego zabiegu w salonie można rozjaśnić włosy nawet o osiem odcieni, ale tak radykalne zmiany nie są zalecane. Eksperci radzą, żeby ciemne włosy rozjaśniać etapami ‒ jednorazowo o dwa, trzy odcienie. Im bardziej rozjaśniamy włosy, tym słabsze będą po zabiegu.

Jak pielęgnować włosy rozjaśniane?

Zabieg chemicznego rozjaśniania bardzo wysusza włosy. Chociaż obecnie rzadko się zdarza, aby w jego następstwie włosy były bardzo zniszczone i przypominały siano, to jednak są osłabione i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Włosy rozjaśniane stają się bardziej wrażliwe, a ich końcówki kruche, dlatego potrzebują częstszego podcinania. W dodatku mogą się plątać i puszyć. Z tego powodu zamiast szczotką należy je czesać drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.

Przed myciem włosów warto wcierać w nie naturalny olej, który ich nie zabarwi. Rozjaśniane włosy dobrze reagują na olej lniany, jojoba, awokado i z pestek winogron. Można go stosować na suche lub wilgotne włosy. Wystarczy go pozostawić na dwie godziny, po czym umyć włosy łagodnym szamponem do włosów jasnych lub rozjaśnianych. Na czyste włosy nakładamy odżywkę nawilżającą, do której możemy dodać kilka kropel oleju. Przynajmniej raz w tygodniu należy aplikować na włosy maseczkę i zmywać ją dopiero po piętnastu, trzydziestu minutach. Dobrze by było całkowicie zrezygnować z suszarki, a jeżeli to niemożliwe, przez suszeniem warto nakładać na włosy preparat termoochronny, który zabezpieczy je przed wysoką temperaturą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *