Jakie są metody leczenia trądziku? Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik to choroba, która dotyka zarówno nastolatki, jak i osoby dorosłe. Jakie są przyczyny, stopnie zaawansowania i metody leczenia trądziku? Na czym polega codzienna pielęgnacja cery trądzikowej?

tradzik.jpg

Przyczyny trądziku

Lekarze przypuszczają, że u podstaw trądziku leżą uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, stres i niektóre leki, na przykład antydepresyjne. Trądzik jest konsekwencją zwiększonej produkcji sebum w gruczołach łojowych i nadmiernego rogowacenia komórek skóry. Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, a gromadząca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki, która jest pożywką dla bakterii i źródłem stanów zapalnych. Z tych ostatnich powstają krosty.

Stopnie zaawansowania trądziku

Postać zmian trądzikowych zależy od stopnia zaawansowania choroby:

  • białawe lub czarne punkciki (zaskórniki) na twarzy, ramionach, dekolcie lub plecach to objawy wczesnej postaci trądziku;
  • wypukłe czerwone zmiany (grudki i krostki) sygnalizują średnio nasilony trądzik;
  • sinoczerwone guzki wypełnione ropą oznaczają zaawansowaną postać choroby.

Na szczęście, nawet ciężkie postacie trądziku można (i trzeba!) leczyć.

Metody leczenia trądziku

Sposób leczenia trądziku zależy od jego stopnia zaawansowania. Dermatolog może zaproponować leczenie miejscowe lub ogólne.

1. Miejscowe leczenie trądziku

Stosuje się je w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty mają postać maści, kremów, żeli lub płynów, które aplikuje się bezpośrednio na zmiany skórne. Leki miejscowe mogą zawierać:

  • retinoidy (pochodne witaminy A) – hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych i umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka;
  • kwas azelainowy – ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i przeciwłojotokowe, a ponadto leczy ślady potrądzikowe;
  • antybiotyki (erytromycyna lub klindamycyna) – sprawdzą się w przypadku zmian zapalnych;
  • nadtlenek benzoilu – działa złuszczająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Pośród leków miejscowych są też preparaty złożone, na przykład z retinoidów i antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu lub nadtlenku benzoilu i antybiotyków.

2. Ogólne leczenie trądziku

Sprawdza się w przypadku nasilonego trądziku. Doustnie stosuje się wtedy:

  • antybiotyki (tetracyklinę, doksycyklinę, minocyklinę i metacyklinę, a rzadziej erytromycynę i biseptol) ‒ należy je zażywać przez kilka miesięcy (do pół roku). Redukują ilość bakterii i zmniejszają stan zapalny;
  • tabletki antykoncepcyjne działające antyandrogennie – stosuje się je w przypadku zaburzeń hormonalnych, dlatego wymagają konsultacji ginekologa-endokrynologa. Sprawdzają się u kobiet, u których zmiany trądzikowe nasilają się przed miesiączką;
  • izotretinoinę – hamuje wydzielanie łoju i zwalcza bakterie, a przy tym zapobiega stanom zapalnym.

Zdarza się, że oprócz leczenia dermatolog wspomagająco zaproponuje zabiegi, takie jak peeling medyczny lub mikrodermabrazja. Z kolei blizny potrądzikowe można usunąć za pomocą zabiegów laserowych.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga codziennej troski. Aby wspomóc jej leczenie, a później utrzymać efekty terapii, należy stosować łagodne preparaty apteczne przeznaczone do leczenia cery z trądzikiem. Do mycia twarzy warto używać delikatnych pianek lub żeli. Następnie należy przetrzeć skórę tonikiem bezalkoholowym i posmarować lekkim kremem nawilżającym. Regularnie, to znaczy raz, dwa razy w tygodniu, stosujemy łagodne peelingi i maseczki oczyszczające w celu odświeżenia skóry.

Co do kosmetyków kolorowych – można bez obaw używać podkładu i pudru, pod warunkiem że będą to kosmetyki mineralne. Preparaty tego typu nie zatykają porów, dobrze wchłaniają nadmiar sebum i łagodzą podrażnienia. Akcesoria do makijażu, takie jak pędzle i gąbki do aplikacji kosmetyków, należy często myć, aby zapobiec inwazji bakterii równoznacznej z nasileniem trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *