Bywają takie dni, tygodnie, a nawet miesiące, że nasza cera jest wyjątkowo przesuszona i na twarzy pojawiają się nieestetyczne suche skórki. To objaw, który może mieć wiele przyczyn. Skąd się biorą suche skórki i jak je zwalczyć? Poznaj najlepsze sposoby walki z suchą cerą.
Na początku warto zadać sobie kilka prostych pytań o naszą pielęgnację, sposób odżywiania się i dbania o siebie, bo może się okazać, że to my sami – najczęściej nieświadomie – powodujemy suche skórki.
- Czy wypijam odpowiednią ilość wody dziennie?
- Czy jem produkty bogate w zdrowe tłuszcze roślinne?
- Czy pamiętam o regularnym nawilżaniu skóry?
- Czy nie używam kosmetyków z alkoholami i parabenami?
- Czy ochraniam skórę przed słońcem, wiatrem, mrozem?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałaś „nie”, koniecznie czytaj dalej. Sprawdź, skąd się biorą suche skórki i jak z nimi walczyć!
Suche skórki na twarzy – przyczyny
Co najczęściej powoduje suche skórki? Łatwo domyślić się, że to efekt nadmiernej utraty wody i przesuszenia skóry. To przyczyna bezpośrednia, która również ma swoje źródło. Najczęstsze działania, które powodują, że na naszej twarzy pojawiają się suche skórki, to:
- dieta uboga w zdrowe kwasy tłuszczowe omega;
- wypijanie dziennie mniej niż ok. 2 litry wody;
- brak regularnej ochrony przeciwsłonecznej;
- niestosowanie kremu lub serum nawilżającego;
- zima bez treściwego kremu ochronnego;
- mycie twarzy zwykłym mydłem (wysusza);
- używanie kosmetyków z alkoholem (wysusza);
- zbyt częste stosowanie peelingów.
Warto podkreślić, że suche skórki mogą być objawem choroby np. łuszczycy, AZS, egzemy lub alergii na wybrane składniki, dlatego po wykluczeniu błędów w pielęgnacji i innych zaniedbań, konieczne może być skonsultowanie problemu z dermatologiem.
Jak zlikwidować suche skórki na twarzy?
Nie da się zlikwidować suchych skórek szybko – jeśli zastosujemy peeling i wygładzimy skórę, a nie rozwiążemy przyczyny suchych skórek, one za chwilę pojawią się ponownie.
Najlepszy sposób na suche skórki to pielęgnacja trójetapowa.
Krok 1. Nawilżanie
Najważniejsze jest dostarczenie skórze brakującej wody, co można zrobić na dwa sposoby – od wewnątrz lub z zewnątrz. Najważniejsze jest wypijanie odpowiedniej ilości wody, ale też pielęgnacja nastawiona na nawilżanie. Dobry krem nawilżający lub maska humektantowa i olejki zapobiegające utracie wody załatwiają tę kwestię.
Krok 2. Odżywianie
Skóra pozbawiona odpowiednich składników odżywczych też narażona jest na suche skórki. Chodzi tutaj nie tylko o witaminy i minerały, ale również kwasy omega, które są niezbędne dla ochrony skóry przed utratą nawilżenia. Odżywiać także można od wewnątrz, czyli odpowiednio zbilansowaną dietą, ale również od zewnątrz – kremami, maskami i olejami.
Krok 3. Ochrona
Jeśli już dostarczymy skórze nawilżenie i odżywienie, musimy zadbać o to, aby nie tracić cennych składników i wody. Ochrona jest bardzo ważna. Skórę warto chronić przed wiatrem, słoną lub chlorowaną wodą, słońcem i czynnikami szkodliwymi typu wolne rodniki. Najprościej zrobić to olejkiem, kremem ochronnym lub mgiełką z filtrem.
To jednak nie wszystko, co warto zmienić w swojej pielęgnacji!
Pielęgnacja cery przesuszonej – zasady
Jeśli skóra nadal jest sucha, mimo stosowania trójetapowej pielęgnacji, warto wprowadzić kilka prostych zasad. Dzięki nim suche skórki będą już tylko wspomnieniem.
- Zamień mydło na delikatny płyn do mycia twarzy lub olej.
- Zrezygnuj z kosmetyków z alkoholem, SLS i SLES.
- Zrób przerwę od podkładu matującego i sypkich kosmetyków.
- Regularnie rób peeling, ale tylko produktami delikatnymi.
- Po każdym myciu twarzy używaj toniku dla wyrównania pH.
- W kremach szukaj olejów, kwasu hialuronowego i witamin.
- Wybieraj tylko kosmetyki o prostym składzie, naturalne.
Dodaj komentarz