Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak ważne?

Oczyszczanie twarzy to niezbędny element zarówno porannej, jak i wieczornej pielęgnacji skóry. Mycie twarzy pozwala pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu dnia, resztek makijażu, nadmiaru sebum i martwego naskórka. Zapobiega to “zatykaniu się” porów i powstawaniu niedoskonałości. Nawet podczas pozornie tak błahej czynności, jaką jest mycie skóry twarzy, można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpływają na jej kondycję. 

Pamiętaj! Nieprawidłowe mycie twarzy (lub jego brak) nasila powstawanie uporczywych zmian skórnych. Brak oczyszczania sprawia, że skóra jest niedotleniona, przez co łatwiej rozwijają się bakterie i drobnoustroje powodujące trądzik. Koloryt nabiera szarego, ziemistego odcienia. Pojawiają się podrażnienia i zaczerwienienia. Cera traci świeżość i swój naturalny blask. 

5 najczęstszych błędów podczas mycia twarzy 

Zbyt częste mycie

Ile razy dziennie myjesz twarz? Według dermatologów powinniśmy myć twarz 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Częstsze mycie zaburza naturalne pH skóry oraz narusza jej barierę hydrolipidową, “tarczę” chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Dopuszczalne jest mycie twarzy 3 razy dziennie w przypadku osób u bardzo nasilonym łojotoku. W innym wypadkach nie ma takiej potrzeby. 

Nieodpowiednie kosmetyki do mycia

Brak demakijażu, zbyt mocne kosmetyki do mycia, oczyszczanie skóry wyłącznie olejami nie sprzyja kondycji skóry. Podczas mycia twarzy powinien pojawić się kosmetyk, który przed aplikacją na skórę łączymy z wodą. Umożliwia to dokładne oczyszczenie skóry z tłustej warstwy, którą pozostawia makijaż, zanieczyszczenia, resztki kosmetyków czy sebum. Stosując płyny micelarne i płatki kosmetyczne nie ograniczaj się do 1-2 wacików – to zdecydowanie za mało, by dobrze pozbyć się zanieczyszczeń. 

Niewłaściwa temperatura wody

Myjesz twarz gorącą wodą? Koniecznie to zmień, a skóra Ci podziękuje. Gorąca woda może podrażniać skórę, rozszerzać naczynka  i powodować zaczerwienienia.  Aby opłukać twarz, woda powinna być letnia. Zbyt zimna temperatura szkodzi tak samo jak gorącą. Prowadzi do pękania naczynek, wysuszenia, zwiększonej produkcji sebum, a nawet przeziębienia zatok. 

Zbyt częsty peeling

Czy wiesz, że peeling należy robić maksymalnie 2 razy w miesiącu? Jeśli peelingujesz twarz częściej, nie dajesz jej czasu na regenerację i tworzysz na jej powierzchni mikrouszkodzenia. W rezultacie skóra ma naruszoną barierę hydrolipidową i nie może skutecznie bronić się przez czynnikami zewnętrznymi. Unikaj peelingów gruboziarnistych eksfoliantów. Postaw na peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. 

Pocieranie skóry ręcznikiem

Jasne jest, że po umyciu osuszamy buzię. Zwykle sięgamy wtedy po ręcznik. Należy pamiętać, aby był czysty i przeznaczony wyłącznie do twarzy. Nie pocieraj nim skóry zbyt mocno, a delikatnie dociskaj, aż osuszyć buzię. Natarczywie trąc twarz ręcznikiem powodujesz podrażnienia, zaczerwienienia i pieczenie skóry.