Kwas salicylowy ma wiele leczniczych właściwości, dlatego znalazł zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Można stosować go w przypadku zmian trądzikowych czy pielęgnacji cery. Jakie jeszcze ma właściwości i czy warto po niego sięgać?
Co to jest kwas salicylowy?
Należy do beta-hydroksykwasów, czyli kwasów BHA. Występuje w roślinach, stymulując ich wzrost. Wydzielony syntetycznie ma postać drobnego, białego proszku. Ma liczne właściwości, np. antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, które sprawiły, że jest wykorzystywany w preparatach kosmetycznych.
INCI: Salicylid Acid
Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach i alkoholu, dlatego preparaty, które go zawierają, opierają się na alkoholu etylowym. Aby kosmetyk był skuteczny w leczeniu trądziku, powinien mieć stężenie około 1-2%. Wyższe sprawiają, że kwas staje się peelingiem chemicznym. Im większe stężenie, tym kwas ma bardziej złuszczające właściwości i można stosować go w stopy lub łokcie.
Właściwości kwasu salicylowego
To lek przeciwzapalny, który ma jednocześnie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działanie. Stosowany jest także miejscowo w preparatach odkażających. Ma postać żelu, płynów, plastrów czy maści, gdzie występuje z innymi substancjami leczniczymi.
Stosowany jest w przypadku chorób skóry, takich jak:
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- liszaje,
- wypryski,
- wypryskowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- potnica,
- rybia łuska,
- grzybica paznokci.
Kwas salicylowy na cerę i…
Jego właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że wnika w głąb mieszków włosowych, rozpoczynając swoje łagodzące działanie. Usuwa nadmiar łoju, kurz i zanieczyszczenia. Polecany jest dla osób z cerą trądzikową, ponieważ oczyszcza, zwęża pory i pozbywa się niedoskonałości.
Skuteczny w walce z przetłuszczającym się skalpem i łupieżem. W większym stężeniu ma złuszczające działanie i pozbywa się martwego naskórka, przyspieszając działanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Kwas salicylowy sprawia, że uaktywnia się wchłanianie innych składników, np. witaminy A. Preparat ma regenerujące właściwości i stymuluje odnowę naskórka, a także redukuje widoczność przebarwień i blizn.
Kwas salicylowy, w zależności od stężenia, może być wyjątkowo delikatny, dlatego też nadaje się do pielęgnacji skóry suchej. W kosmetykach wykorzystywana jest również pochodna kwasu salicylowego, która ma o wiele łagodniejsze działanie.
Efekty stosowania kwasu salicylowego
- złuszcza martwy naskórek i poprawia koloryt skóry,
- redukuje blizny,
- niweluje zaskórniki, niedoskonałości i trądzik,
- pobudza naskórek do regeneracji,
- przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.