Domowa pielęgnacja stóp. Jak zrobić pedicure, który będzie skuteczny i trwały?

Stopy to część ciała, o której nie można zapominać w czasie codziennej rutyny pielęgnacyjnej, co pozwoli uniknąć problemów i długo cieszyć się ich zdrowiem i pięknem. Każdego dnia należy je myć, dobrze osuszać i nawilżać, a raz na jakiś czas warto zrobić pedicure. O czym należy pamiętać, pielęgnując skórę stóp i paznokcie? Skorzystajcie z naszego poradnika świadomej pielęgnacji stóp w domowym zaciszu. 

Gładkie i zdrowe stopy oraz zadbane paznokcie to must have nie tylko wtedy, kiedy planujemy wyjście w odkrytych butach, ale i na co dzień. Stopy, które nie są wypielęgnowane, szybko stają się przesuszone i zniszczone, a to może prowadzić nawet do problemów zdrowotnych, takich jak choroby skóry, wrastające paznokcie czy deformacje palców u stóp. Aby temu zapobiec, trzeba pochylić się – dosłownie i w przenośni – nad właściwym pedicurem. Wbrew pozorom, ten zabieg nie jest skomplikowany, a stosowany regularnie, pozwoli cieszyć się zadbanymi stopami na dłużej.

Pedicure w domu – pożegnaj stary lakier 

Pedicure zaczynamy od podstaw, czyli pozbycia się poprzedniej stylizacji paznokci. Stary lakier usuwamy za pomocą zmywacza, przykładając płatek nasączony preparatem na kilka chwil do płytki. Nie trzemy i nie piłujemy lakieru! Jeśli mamy na paznokciach u stóp lakier hybrydowy, najprościej poprosić o jego zdjęcie kosmetyczkę. W domu można zrobić to (ostrożnie) przy pomocy specjalnych klipsów i acetonu oraz papierowego pilniczka. Frezarka, której używają manikiurzystki, w niewprawnych rękach może doprowadzić do trwałych uszkodzeń płytki paznokcia a nawet jego macierzy!

Kiedy lakier jest już usunięty, opiłowujemy paznokcie – koniecznie przy pomocy szafirowego lub papierowego pilniczka. Te metalowe szkodzą paznokciom i powodują rozdwajanie płytki. Jeśli obcinamy paznokcie, ważne jest, by płytka miała odpowiedni, kwadratowy kształt. Zaokrąglanie paznokci sprawia, że zaczynają wrastać. Warto też użyć polerki, by wygładzić nierówności płytki.

Kąpiel stóp – relaks i pielęgnacja

Kiedy już mamy paznokcie o odpowiednim kształcie i długości, trzeba zadbać o skórę stóp. Zaczynamy od jej zmiękczenia poprzez kąpiel w ciepłej wodzie, z dodatkiem mydła, soli, olejku bądź oliwki. Kilkanaście minut wystarczy, by się zrelaksować, a naskórek dał się łatwo usunąć. Robimy to przy pomocy dwustopniowej tarki, zaczynając od gruboziarnistej strony. Szczególną uwagę poświęćmy miejscom, w których jest więcej zrogowaciałego naskórka, czyli piętom i paluchom. Potem wygładźmy te miejsca stroną drobnoziarnistą. Warto też zrobić peeling – taki masaż usunie pozostałości naskórka i da nam relaks i lepsze ukrwienie skóry. W czasie użycia tarki trzeba zachować ostrożność, bo zbyt inwazyjne ścieranie może doprowadzić do powstawania bolesnych ran.

Pecidure doskonały – piękne paznokcie i skóra 

Wygładzone i osuszone stopy można poddać dalszej pielęgnacji. Zacznijmy od paznokci. Jeśli kolorowe lakiery nie są dla nas, warto pokryć płytkę wzmacniającą odżywką albo preparatem rozjaśniającym, szczególnie wtedy, kiedy są zażółcone. Także przed pomalowaniem paznokci na ciemny kolor trzeba zastosować podkład w postaci bazy, by emalia nie zabarwiła płytki.

Kiedy paznokcie są pomalowane i dobrze wysuszone, ostatnim krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego. Stosowanie preparatów w mocznikiem znacznie wydłuży efekty pielęgnacji.