Zauważasz, że skóra pod pachami jest ciemniejsza niż w innych miejscach? Nie masz pojęcia, skąd biorą się te plamy i jaka jest ich przyczyna? To wpis specjalnie dla Ciebie, w którym przyglądamy się bliżej ciemnym plamom pod pachami i zdradzamy, jak najskuteczniej się ich pozbyć.
Zanim zaczniesz czytać: pamiętaj, że ciemne plamy pod pachami to nie jest powód do obaw. Nie zostaną z Tobą na zawsze, o ile w porę zastosujesz odpowiednie środki. Jakie? To zależy od przyczyny.
Przyczyny. Skąd się biorą ciemne plamy pod pachami?
Przyczyny powstawania ciemnych plam pod pachami można podzielić na kilka grup. Z jednej strony mogą one pojawiać się w wyniku chorób np. rogowacenia ciemnego (choć to schorzenie występują naprawdę rzadko). Warto więc skontaktować się w przypadku takiego problemu z dermatologiem. Z drugiej strony często podłoże tego problemu leży w tym, jak dbamy o skórę pod pachami np. jakich kosmetyków używamy, czy jak usuwamy zbędne owłosienie spod pach. Bardzo często skóra ciemniejsze, ponieważ jest podrażniona maszynką do golenia lub jakimś produktem, a jedną z reakcji skóry na podrażnienie są właśnie przebarwienia pozapalne. Warto więc przyjrzeć się też swojej pielęgnacji.
Czy antyperspiranty powodują ciemne plamy pod pachami?
Tu warto odpowiedzieć na jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących ciemnych plam pod pachami. Czy mogą powodować je antyperspiranty? Niestety tak, choć tu również trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów – przede wszystkim na skład. Najbardziej szkodliwe są dla nas antyperspiranty z dodatkiem aluminium, które może podrażniać skórę. Blokery poty mogą też wywoływać stany zapalne, ponieważ utrudniają swobodną pracę gruczołów potowych i prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Jak zapobiegać ciemnym plamom pod pachami?
Najważniejsza jest zatem profilaktyka, czyli wybieranie odpowiednich kosmetyków i dbanie o to, aby skóra była dobrze nawilżona i odżywiona – unikniemy wtedy niechcianych podrażnień, które mogą wywoływać ciemne plamy pod pachami. Najważniejsze zasady to:
- nie używaj antyperspirantów z aluminium i o złym składzie,
- staraj się golić pachy tak, aby nie ranić i nie podrażniać skóry,
- nie zapominaj o nawilżaniu i zmiękczaniu skóry pod pachami,
- dbaj o to, żeby używać naturalnych kosmetyków do higieny,
- regularnie badaj i kontroluj poziom hormonów w organizmie.
Sposoby na ciemne plamy. Co zrobić, gdy już się pojawią?
Nie zawsze jednak da się zapobiec ciemnym plamom, bo często nie mamy świadomości, że to, w jaki sposób dbamy o skórę pod pachami, ma aż tak duże znaczenie. Jeśli więc skóra zacznie ciemnieć, mamy kilka możliwości.
1 / Zmiana antyperspirantu
Na początek warto zmienić antyperspirant na dużo bardziej naturalny, bez dodatku aluminium i bez sody, o ekologicznej formule. Dobry wybór to np. dezodorant w kremie, który chroni skórę przed brzydkim zapachem równie skutecznie, a przy tym dużo delikatniej. Po kilku tygodniach ciemne plamy pod pachami powinny zniknąć.
2 / Mydło aloesowe do mycia
Dobrym pomysłem jest też zastosowanie mydła aloesowego do mycia skóry pod pachami. To produkt, który łagodnie oczyszcza, a do tego pielęgnuje skórę, wygładza, odżywia i nawilża. Mydło aloesowe ma neutralne pH, a więc nie podrażnia, a do tego działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stosowane regularnie może pomóc w rozjaśnieniu przebarwień pod pachami.
3 / Peeling cytrynowo-cukrowy
Nie ma jednak lepszego sposobu na przebarwienia niż peeling, zwłaszcza gdy jest to peeling cytrynowy. Cytryna to naturalne źródło witaminy C, która ma działanie rozjaśniające. Regularnie wykonywanie peelingu skóry pod pachami to skuteczny sposób na złuszczenie ciemnej warstwy naskórka, wygładzenie skóry i przywrócenie jej naturalnego koloru. Wykonać peeling cytrynowo-cukrowy możemy samodzielnie, mieszając brązowy cukier z sokiem z cytryny i olejem.
4 / Maska jogurtowo-owsiana
Po peelingu przyda się odżywcza maseczka. Na ciemne plamy pod pachami polecana jest domowa maseczka na bazie jogurtu i płatków owsianych, które również wspierają proces złuszczania się naskórka i rozjaśniają przebarwienia. Mieszamy łyżkę jogurtu z połową łyżeczki płatków, odstawiamy do namięknięcia, a następnie nakładamy pod pachy na ok. kwadrans.
Dodaj komentarz