Jak często powinniśmy brać prysznic?

Jak często powinnaś brać prysznic lub kąpiel jeśli chcesz jak najlepiej dla kondycji skóry, włosów i zdrowia?

Kochamy długie leżenie w wannie

Niewiele jest rzeczy, które poprawiają nastrój tak, jak długa, leniwa kąpiel w wannie pełnej ciepłej wody. Chciałybyśmy leżeć w niej tak długo, jak to możliwe. Ale to niekoniecznie jest najlepsze dla zdrowia, skóry lub włosów.Dlatego warto rozważyć ograniczenie liczby pryszniców i kąpieli w ciągu tygodnia.

Jak często musisz brać prysznic?

Tak naprawdę ciężko jest ustalić limit, ile razy w tygodniu należy brać prysznic, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno higienę jak i zdrowie, oraz kondycję skóry i włosów, to eksperci są jednogłośni: powinno się brać prysznic co drugi lub trzeci dzień. Dotyczy to zarówno pryszniców całego ciała, jak i mycia włosów. Dlaczego nie mogę się myć codziennie? – spytasz zapewne. Poznaj 4 konsekwencje zbyt częstego brania prysznica

Dlaczego nie powinniśmy się często myć?

1. Prysznic działa odwadniająco na skórę

Jeśli codziennie bierzesz prysznic, ciepła woda i mydło usuną ze skóry warstwę naturalnych olejków (lipidów i sebum). Może to powodować suchość i swędzenie skóry. Unikaj niepotrzebnego uszkadzania i podrażniania skóry: bierz prysznic co dwa lub trzy dni. Oczywiście inaczej wyglądają sprawy, jeśli np jesteś codziennie na treningu lub masz pracę, która wymaga tego, byś codziennie trafiała pod prysznic. Wówczas obowiązują Cię zasady wzmożonej higieny, adekwatnej do stylu życia, jaki prowadzisz.

Skoro już mówimy o higienie: oczywiście nie należy unikać mycia dłoni – tu częste mycie jest jak najbardziej wskazane! Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie bakterii i infekcji. Ręce należy myć po każdej wizycie w toalecie, przed gotowaniem, przed posiłkiem, w stołówce i po powrocie do domu.
Twarz również należy myć raz lub dwa razy dziennie, ale staraj się to robić letnią wodą, ponieważ jest łagodniejsza dla skóry niż ciepła. Używaj również łagodnych środków czyszczących, jeśli masz wrażliwą skórę.

2. Prysznic wysusza Twoje włosy

Twoje włosy, podobnie jak Twoja skóra, wydzielają sebum – jego odpowiednia ilość jest z korzyścią dla twojego ciała. Sebum określane jest czasem jako “naturalny olej” i choć to może brzmi na wyrost, w pełni oddaje jego funkcje. Sebum pomaga zachować zdrowe i lśniące włosy. Zbyt częste mycie włosów powoduje wypłukiwanie go, co prowadzi do wysuszenia i puszenia się włosów.
Podobnie jest z farbowanymi włosami: częste mycie zniszczy również włosy farbowane ponieważ wytrąci z nich kolor, może też zmienić stan Twoich włosów. Dlatego powinnaś myć włosy co dwa lub trzy dni.

3. Częste i długie kąpiele pogarszają stan skóry

Niestety długie kąpiele nie służą skórze i zamiast ją nawadniać i wygładzać, sprawiają, że staje się ona wiotka, szorstka i mało elastyczna. Z trudem łapie nawilżenie, a balsamy do ciała działają jedynie powierzchownie. Bywa też, że skóra próbuje za wszelką cenę odbudować barierę lipidową.

4. Oszczędzanie wody jest eko

To może być dla wielu ważny argument, inni go zlekceważą. Fakty jednak są niezmienne: już za kilka lat będziemy cierpieć z powodu braku wody. Szacuje się, że do 2025 roku nawet połowa ludzi na świecie zostanie pozbawiona dostępu do bezpiecznego źródła wody pitnej. Konieczność oszczędzania wody to nie wymysł. Warto to przemyśleć i zakręcać kran podczas mycia zębów, skrócić czas trwania prysznica i ograniczyć kąpiele, jeśli to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *