Jakie lakiery do paznokci są toksyczne?

Lakiery do paznokci stosujemy nawet kilka razy w tygodniu, ponieważ pomalowane paznokcie u dłoni i stóp wyglądają ładnie i dodają pewności siebie. Zanim znowu je pomalujesz, dowiedz się, jakie właściwości i skład mają toksyczne lakiery do paznokci oraz jak ich unikać.

lakiery-do-paznokci.jpg

Toksyczne lakiery do paznokci – skład

Lakiery do paznokci mogą zawierać substancje, które uchodzą za szkodliwe. Mowa o tak zwanym toksycznym trio w lakierach do paznokci, czyli o formaldehydzie, ftalanie dibutylu i toluenie. Formaldehyd utwardza paznokieć, toluen stosuje się jako rozpuszczalnik, a ftalan dibutylu to popularny plastyfikator.

Toksyczne lakiery do paznokci – właściwości

Formaldehyd uznawany jest za substancję silnie alergenną, która wykazuje działanie rakotwórcze. Ftalan dibutylu może zaburzać pracę nerek i powodować raka. Powinny go unikać zwłaszcza kobiety w ciąży, ponieważ jest niebezpieczny dla płodu. Z kolei toluen może uszkadzać centralny układ nerwowy oraz wywoływać bóle głowy, nudności i zmęczenie. Opary toluenu działają halucynogenie i podrażniają oczy.

Jakie lakiery do paznokci wybierać?

Większość producentów lakierów do paznokci na opakowaniach swoich produktów wymienia każdą wykorzystaną substancję chemiczną. Jeżeli na etykiecie zauważysz jakiś podejrzany składnik, lepiej poszukaj innego lakieru. Ponadto producenci kosmetyków wycofują ze składów substancje potencjalnie szkodliwe i starają się je zastępować składnikami bardziej przyjaznymi dla ludzi i środowiska. Na etykietach wielu lakierów do paznokci można zobaczyć sygnaturę 3-free, która oznacza, że produkt jest wolny od wymienionej trójcy toksycznych substancji  Niestety, formaldehyd, ftalan dibutylu i toluen nadal występują w lakierach starej generacji.

Jak stosować lakiery do paznokci, żeby najmniej nam zagrażały?

Jak ustaliliśmy, lakiery do paznokci mogą zawierać substancje toksyczne. Żeby ograniczyć ryzyko narażenia na ich działanie, warto zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze, paznokcie powinnyśmy malować w przewiewnym pomieszczeniu. Po drugie, nie wolno wdychać oparów lakierów. Po trzecie i najważniejsze, należy bezwzględnie zwracać uwagę na skład lakierów do paznokci przed ich zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *