Masz zniszczone paznokcie? Te domowe odżywki do paznokci je wzmocnią!

Nie musisz mieć drogich kosmetyków, żeby zadbać o swoje paznokcie. Do ich odżywienia, wzmocnienia i odbudowy wystarczy to, co masz pod ręką. Stwórz swoją własną odżywkę do paznokci w domu i ciesz się ich pięknem na dłużej.

Domowa odżywka vs. odżywka z drogerii

Jakie są zalety stosowania domowych odżywek do paznokci? Przede wszystkim mamy pewność, że są to kosmetyki, których skład jest naturalny – znajduje się w nim tylko to, co same do nich dodamy i z reguły nie są to sztuczne dodatki, które można dodać w odżywkach z drogerii.

Drugą ważną kwestią jest to, że domowa odżywka do paznokci jest tańsza. Z kupionych półproduktów (olejków, witamin w kroplach itp.) możemy zrobić naprawdę sporo odżywki, która wystarczy na dużo dłużej – finalnie zapłacimy więc za taką pielęgnacji paznokci znacznie mniej.

Najważniejsze jednak jest to, że domowa odżywka do paznokci to produkt, który dopasowujemy do swoich potrzeb. Jeśli mamy mocno zniszczone paznokcie, dodamy więcej protein. Jeśli są nieco matowe i kruche, wzbogacimy odżywkę o olej rycynowy. Mamy dowolność w dodatkach, co sprawia, że odżywka, którą stworzymy, to całkowicie spersonalizowany kosmetyk.

Jak zrobić domową odżywkę do paznokci?

To nic trudnego. Wystarczy, że wybierzemy odpowiadające nam składniki, wymieszamy je dokładnie ze sobą (czasem trzeba zrobić to w kąpieli wodnej, żeby półprodukty się trochę rozpuściły, albo przygotować wcześniej jakiś napar), a potem będziemy stosować taką mieszankę regularnie.

Jeśli chodzi o aplikację domowej odżywki do paznokci, to nie różni się to niczym od tego, jak stosuje się kosmetyki do paznokci kupowane w sklepie.

Domowa odżywka do paznokci – przepisy

Ale co połączyć ze sobą, żeby uzyskać odżywkę do paznokci? Możemy się pobawić w alchemików i tworzyć własne mieszanki, ale na początek lepiej sięgnąć do przepisów na odżywki do paznokci DIY. To duże ułatwienie.

> Najprostsza domowa odżywka do paznokci

Najprostszy sposób na odżywienie paznokci w domu to… wcieranie w nie oleju rycynowego. Nie trzeba go z niczym łączyć, bo sam jest w stanie wzmocnić paznokcie, przywrócić im blask, wygładzić i przyspieszyć nieco ich wzrost. Olejek można wcierać po każdym myciu rąk, bo szybko się wchłania, a można poświęcić na tę pielęgnację np. kilka chwil każdego wieczoru.

> Odżywka do paznokci z siemienia lnianego

Idealna na rozdwojone paznokcie, które wymagają wzmocnienia! Do jej przygotowania potrzebne jest wyłącznie siemię lniane, wystarczy łyżka. Należy zalać je wodą (tylko do przykrycia) i odstawić na noc. Kolejnego dnia siemię powinno już mieć konsystencję żelu, który – po odcedzeniu od nasion – wystarczy wcierać w palce. Resztki odżywki z siemienia można zmyć po kwadransie.

> Odżywka do paznokci z oliwy z oliwek

Coś w sam raz dla tych, których paznokcie są kruche i łamliwe. Do stworzenia tej domowej odżywki do paznokci potrzebna jest oliwa z oliwek oraz cytryna. Wystarczy wymieszać 2-3 łyżki oliwy z sokiem z połowy cytryny, a następnie wcierać tę mieszankę w paznokcie. Można ją wcześniej odrobinę podgrzać – byle nie za mocno, bo moglibyśmy się poparzyć. Kwadrans z taką odżywką wystarczy.

> Odżywka do paznokci z witaminą E

Ta odżywka sprawdzi się tam, gdzie skórki są suche, a paznokcie mają problemy typu grzybica. Na infekcje tego typu pomaga olej herbaciany. Wystarczy wymieszać łyżeczkę tego olejku z kilkoma kroplami witaminy E (do kupienia w kapsułkach w aptece), a następnie wcierać w paznokcie i skóry każdego dnia.

> Odżywka do paznokci ze skrzypem polnym

Bardzo dobrze na paznokcie działa też skrzyp polny. Warto wykorzystać go w domowej pielęgnacji, a najlepiej zrobić to, przygotowują odżywkę DIY. Należy wziąć dowolny olej bazowy (to może być pół szklanki oliwy z oliwek, oleju jojoba albo oleju arganowego), wrzucić do niego 2 łyżki suszonego skrzypu polnego i podgrzewać w kąpieli wodnej przez około 30 minut (nie gotować!). Pod wpływem ciepła skrzyp odda to, co najcenniejsze, do oleju i odżywka będzie gotować. Można ją wcierać w paznokcie lub moczyć w niej całe dłonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *