Rutyna i kosmetyki zmniejszające zaskórniki

Zaskórniki, otwarte pory, czarne kropki na twarzy – nikt ich nie lubi, ponieważ nie dodają uroku, a poza tym często prowadzą do bolesnych stanów zapalnych na skórze. Jak się pozbyć zaskórników i zmniejszyć widoczność porów? Mamy na to sposoby! Podopowiadamy!

Pory skóry – dlaczego są widoczne?

To, jak duże lub małe są twoje pory, dotyczy zasadniczo DNA. Jeśli zatem kroczysz przez życie z małymi, ledwo widocznymi porami, które nigdy się nie zatykają, możesz podziękować rodzicom. Oczywiście pory skóry są z nami nie bez powodu. Ich funkcją jest uwalnianie ze skóry potu i sebum. Nie możemy zmienić rozmiaru swoich porów, ale możemy je zmniejszyć – w tym celu należy użyć specjalnych produktów, by zapobiec ich zatkaniu. Wówczas właśnie staną się mniej widoczne.

Czarne kropki – zmora nie tylko nastolatek

Czarne kropki to martwe komórki skóry i sebum, które uległo utlenieniu i dlatego wygląda na czarne. Nagromadzenie martwych komórek skóry w połączeniu z łojotokiem może powiększyć pory i przez to mogą wyglądać na większe. Możesz użyć produktów do redukcji zaskórników. Gdy nie będą zatkane, będą wyglądały na mniejsze.

Produkt, który pomoże zredukować zaskórniki

Tonik z kwasem salicylowym stosuje się na miejsca, w których tworzą się zaskórniki. Zrób to po oczyszczeniu skóry, wieczorem przed kremem nawilżającym. Kwas salicylowy rozpuszcza sebum w porach. Zacznij od kwasu salicylowego kilka razy w tygodniu i stopniowo zwiększaj tolerancję skóry. Jeśli skóra staje się podrażniona, zbyt sucha lub zaczerwieniona, zmniejsz częstotliwość stosowania kwasu.

Serum z niacynamidem

Często sam kwas salicylowy może niewiele zdziałać na zaskórniki, dlatego warto włączyć do pielęgnacji BHA i by zobaczyć, czy to robi różnicę. Serum z niacynamidem stosuj rano po oczyszczeniu skóry, przed kremem nawilżającym. Niacynamid reguluje wydzielanie sebum i wzmacnia barierę skórną.

Gliniana maska

Maseczka z zielonej glinki może pomóc w usunięciu sebum i innych rzeczy. Stosuj ją 1-2 razy w tygodniu, w miejscach, w których występują czarne kropki.

Retinol

Retinol to genialny składnik kosmetyczny! Nie tylko spłyca zmarszczki, ale może też pomóc zmniejszyć pory. Pamiętaj jednak, że jest silnym składnikiem i należy zacząć ostrożnie. Zarówno BHA, jak i retinol rozpuszczają sebum w porach i dlatego w połączeniu mogą wysuszać skórę. Najlepiej nie stosować ich razem.

Na koniec pamiętaj, że te rzeczy wymagają czasu! Może minąć do 2 miesięcy, zanim zauważysz poprawę stanu swoich zatkanych porów.