Peeling do twarzy wciąż jest mało docenianym kosmetykiem – kobiety robią go najczęściej „gdy sobie przypomną”, lub gdy skóra na twarzy ma „trudniejsze dni” i zaczyna być matowa, pozbawiona życia i sprężystości, lub gdy mamy problemy z nadmiarem nagromadzonego sebum. Tymczasem peeling to podstawa pielęgnacji – bez niego nie możemy mówić o dokładnie oczyszczonej skórze. Jak działa peeling i jaki najlepiej wybrać dla siebie?
Jakie właściwości ma peeling do twarzy?
- dokładnie oczyszcza skórę i usuwa martwe komórki naskórka,
- przywraca skórze jędrność i gładkość,
- poprawia krążenie podskórne,
- wygładza twarz i przywraca jej elastyczność,
- zmniejsza widoczność zmarszczek,
- przyspiesza regenerację skory,
- zwiększa wchłanialność kosmetyków do pielęgnacji (kremów, masek, serum),
- rozjaśnia skórę i dba o jej ładny kolor.
Kiedy należy stosować peeling do twarzy?
Jego zadaniem jest złuszczanie martwej warstwy naskórka. Ponieważ nasza skórka złuszcza się nieustannie, a jednocześnie nie oczyści się sama w odpowiedni stopniu – peeling idealnie wspomaga te procesy. Doczyszcza cerę i wyzbywają resztek niepotrzebnej skóry, pod którą skrywa się warstwa nowej, świeżej i gładkiej. Jeśli nie pomagamy naszej cerze i nie oczyszczamy jej mechanicznie, gromadzi się na niej nieprzepuszczalna warstwa starego naskórka, który łączy się z sebum oraz wszelkimi zanieczyszczeniami skóry i tworzy mikroskopijną, ale bardzo nieprzyjemną maskę, która po pierwsze zakłóca pracę naszej skóry, a po drugie blokuje dostęp cennych, odżywczych składników z kremów i masek. Efektem jest zszarzała, zmęczona skóra, często z nadmierną produkcją sebum, zaskórnikami, wypryskami i zatkanymi porami. Na źle oczyszczonej skórze szybciej też robią się zmarszczki. Dlatego jej oczyszczanie – a raczej wspomaganie skóry odpowiednim peelingiem – jest niezbędne, jeśli chcemy zachować długo młodość i piękny wygląd. Peeling do twarzy należy robić minimum raz w tygodniu, a przy tłustej skórze – dwa razy w ciągu siedmiu dni.
Jakie są rodzaje peelingów?
Ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego typu cery – nie ma tez jednego rodzaju peelingu. Każdy z nich dostosowany jest do innych potrzeb, rodzajów skóry i wieku. Oto najpopularniejsze rodzaje peelingów do twarzy:
● Peeling enzymatyczny
Idealny dla wrażliwej, suchej i naczynkowej skóry. Jego głównym składnikiem są enzymy roślinne (głównie pozyskane z owoców), lub ziołowe enzymy. Peeling enzymatyczny jest delikatny, pozbawiony złuszczających drobinek, przez co nie podrażnia mechanicznie twarzy. Skóra oczyszcza się dzięki intensywnemu działaniu kwasów. Peeling enzymatyczny umożliwia usuniecie zalegających zrogowaciałych i martwych komórek naskórka. Peeling trzyma się na twarzy od 5 do 10 minut, a następnie spłukuje z twarzy wodą.
● Peeling ziarnisty
To najpowszechniejsza forma peelingu. Nadaje się do skóry normalnej, tłustej lub mieszanej. Jego głównym składnikiem są drobinki zmielonych pestek, orzechów lub sól morska. To właśnie one odpowiadają za mechaniczne złuszczanie skóry – peeling należy nałożyć na twarz i wykonać kilkuminutowy masaż, aby złuszczające drobiny zaczęły działać. Peeling ziarnisty działa na zasadzie tarcia, dlatego nie nadaje się do skóry wrażliwej lub naczynkowej.
Inna formą peelingów ziarnistych są te wyposażone w syntetyczne kulki. O wiele bardziej delikatne, ponieważ maleńkie kuleczki pękają podczas peelingu i uwalniają do wnętrza skóry szereg składników aktywnych o działaniu regenerującym i nawilżającym.
● Peeling gommage
Ten rodzaj peelingu to połączenie wersji „ziarnistej” z peelingiem enzymatycznym. Zawiera on ziarna zbóż, które są wyjątkowo drobno zmielone. Pasuje on do wszystkich typów skóry. Nakłada się go na twarz wykonując delikatny, krótki masaż, a następie zostawia na skórze, aby peeling zasechł na buzi. Niektóre z nich działają odwrotnie, czyli najpierw pozostawia się peeling na twarzy, by zadziałał jak maseczka (zmiękcza on skórę i przygotowuje do zabiegu oczyszczania) a po kilu minutach masuje się go okrężnymi ruchami, by na koniec zmyć z twarzy.
● Peeling typu peel off
Ten rodzaj peelingu jest kosmetykiem żelowym, który nakłada się na skórę, pozostawia do zaschnięcia po czym (po określonym czasie) zrywa z twarzy. Peeling peel off oczyszcza skórę i odblokowuje pory. Jest idealny dla cery z wągrami i zaskórnikami, ponieważ podczas zrywania peelingu – „zdejmujemy” również wszelkie zanieczyszczenia, które zanieczyszczają twarz i blokują ujścia gruczołów łojowych. Regularnie wykonywany peeling żelowy typu peel off zmniejsza widoczność porów skóry i doskonale zbiera obumarły, zrogowaciały naskórek. Nadaje się do każdego rodzaju cery.
Jak wybrać odpowiedni peeling do twarzy?
Dobierając peeling do twarzy, należy kierować się przede wszystkim rodzajem cery oraz wiekiem. Skóra dojrzała będzie potrzebowała innych składników pielęgnacyjnych, niż trądzikowa lub tłusta. Osoby o wrażliwej skórze powinny unikać mechanicznych peelingów, aby nie podrażnić naskórka. Podobnie jest z cerą naczynkową – mocne tarcie mogłoby spowodować pękanie naczynek i nieładne, czerwone pajączki na skórze. Dlatego osoby o delikatnej i wrażliwej skórze powinny sięgać po peeling enzymatyczny. Następnym krokiem jest dobór odpowiednich składników peelingujących, zawartych w danym peelingu. Im bardziej wymagająca skóra, tym silniej powinien regenerować i odżywiać dany peeling.
Dodaj komentarz