Teleangiektazje, czyli pękające naczynka. Jak się ich pozbyć?

Widoczne gołym okiem naczynia krwionośne nie dodają uroku. Jeśli twoim problemem również są nieestetyczne pajączki, koniecznie odwiedź gabinet medycyny estetycznej. Sprawdź, jak pozbyć się popękanych naczynek.

cera-naczynkowa.jpg

Problemy skórne dotyczą zdecydowanie większej części społeczności. Jedni borykają się z trądzikiem, inni z przebarwieniami, a znaczna grupa z pękającymi naczynkami.

Cera naczynkowa

Skóra z rozszerzonymi naczynkami to naprawdę częsta przypadłość. Jest kłopotliwa, dlatego coraz więcej osób szuka rozwiązania tego problemu. Zastawiamy się, jak pozbyć się pękających naczynek. Szukamy skutecznych działań profilaktycznych.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa? Często jest zaczerwieniona, nadwrażliwa na wiatr i skrajne temperatury. Najłatwiej jednak poznać ją po pajączkach. To potoczna nazwa teleangiektazji, czyli pękających naczynek. Te małe, rozszerzona naczynia krwionośne pojawiają się najczęściej w okolicach nosa, na brodzie i policzkach. Tworzą pod skórą widoczne sieci, zaczerwienienia i długo utrzymujące się rumieńce. Czerwone linie biegnące tuż pod powierzchnią skóry mogą być mniej lub bardziej widoczne, jednak w żadnym z przypadków nie wyglądają dobrze.

Warto wiedzieć, że pękające naczynka nie są przypadłością charakterystyczną tylko dla cery. Mogą pojawiać się też na ramionach, udach, łydkach, dekolcie. W każdym przypadku teleangiektazje to problem estetyczny, ale również zdrowotny, dlatego warto je leczyć.

Teleangiektazje – pękające naczynka

Skąd się biorą popękane naczynka? Problem jest bardzo złożony – niejednokrotnie nie da się określić konkretnej przyczyny, bo na rozszerzanie naczyń krwionośnych wpływają całe grupy czynników. Osłabienie elastyczności naczyń krwionośnych mogą wywoływać zarówno czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, jak i nasze (często nieświadome) działanie.

Najczęstsze przyczyny pękania naczyń krwionośnych to:

  • skrajne temperatury (mróz, upał),
  • nadmierny stres,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • gorące prysznice/kąpiele,
  • częsta ekspozycja na słońce,
  • zbyt mocne oczyszczanie skóry,
  • alkohol i papierosy.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek krwionośnych?

Teleangiektazje nie biorą się znikąd. Jeśli chcemy uniknąć tego problemu, powinniśmy skupić się na tym, co powoduje pękanie naczynek krwionośnych i… wystrzegać się tego. Odpadają gorące kąpiele i prysznice, peelingi mechaniczne oraz kosmetyki ze składnikami pobudzającymi krążenie np. kawą, imbirem. Twarz należy myć tylko chłodną wodą, używając delikatnych i hipoalergicznych produktów. Należy ograniczyć korzystanie z sauny i masaże rozgrzewające, a także jedzenie bardzo pikantnych potraw i picie gorących napojów. Warto ograniczyć też stres i odpowiednio się stresować

Zasada jest prosta: jeśli coś pobudza krążenie skórne, prawdopodobnie spowoduje rozszerzanie się i pękanie naczynek. Profilaktyka jest ważna, więc jeśli nasza skóra ma skłonność do podrażnień i pajączków, trzeba dbać o nią naprawdę ostrożnie.

Domowe sposoby na pękające naczynka, które warto stosować profilaktycznie to:

  • dieta bogata w owoce, warzywa i zioła obfitujące w witaminę C,
  • stosowanie suplementów z diosminą, wzmacniającą naczynia krwionośne,
  • kremy do twarzy z witaminami C, K oraz PP, algami morskimi,
  • zioła pod różną postacią m.in. arnika, kasztanowiec, krwawnik, nagietek, oczar, mirt.

Jak pozbyć się pajączków?

Zdarza się, że profilaktyka zawodzi. Co zrobić, kiedy naczynia krwionośne pękają, „przyozdabiając” naszą twarz lub ciało siecią nieestetycznych czerwonych żyłek?

Domowe sposoby usuwania pękniętych naczynek nie istnieją. Nie da się za pomocą tabletki lub kremu cofnąć czasu. Rozszerzone naczynia krwionośne, które już pękły, można co najwyżej przykryć dobrym makijażem. Odpowiednio dobrany kolorowy korektor i fluid pozwolą zminimalizować widoczność pajączków. Nie rozwiążą jednak problemu.

Usuwanie pękniętych naczynek wymaga odpowiednich narzędzie. Najprościej usunąć je laserem – to właśnie najczęściej wybierany zabieg na teleangiektazje.

  • Laserowe usuwanie naczynek – sprawdza się zarówno przy płytszych, jak i głębszych zmianach w obrębie naczyń krwionośnych. Jak to działa? Laser dociera w głąb naczyń krwionośnych, gdzie pochłaniany jest przez czerwony barwnik. W wyniku zamiany światła na energię cieplną odparowuje woda i zostają same ścianki naczyń krwionośnych. Zostają one wchłonięte przez organizm i znikają. W skrócie: laser niszczy rozszerzone naczynia krwionośne od środka.
  • Elektrokoagulacja – polega na zamknięciu problematycznych naczynek krwionośnych za pomocą impulsu elektrycznego. Usuwanie pękniętych naczynek prądem stosuje się coraz rzadziej, ponieważ nie zawsze jest skuteczne. Jako że na popękane naczynka działa się tutaj prądem, istnieje też wiele przeciwwskazań do tego zabiegu.
  • Krioterapia – nie daje takiej pewności osiągnięcia zamierzonych efektów jak laser. W tym przypadku rozszerzone naczynka zamraża się za pomocą ciekłego azotu. Choć brzmi to niepokojąco, zabieg jest bezbolesny i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *