Wcierki do włosów – sposób na zdrowe i gęste włosy

Marzysz o długich, gęstych i lśniących włosach? Zadbaj o skórę głowy! Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wcierkach do włosów.

Co to jest wcierka do włosów?

Wcierka do włosów to kosmetyk przeznaczony do stosowania go na skórę głowy. Jego zadaniem jest pielęgnacja skalpu i stymulowanie włosów do wzrostu. Wcierka pomaga również uporać się z wypadaniem czy łupieżem. Regularne jej wmasowywanie, poprawia mikrokrążenie skóry i pobudza mieszki włosowe, a kosmyki odrastają zdrowsze. Występuje najczęściej w postaci toniku, serum bądź olejku.

Jak stosować wcierki do włosów? 

W sklepach możemy znaleźć gotowe wcierki w butelce z atomizerem lub kroplomierzem. Taka forma opakowania umożliwia dotarcie do skalpu i nałożenie odpowiedniej ilości produktu na skórę. W razie ich braku, warto zaopatrzyć się w strzykawkę bez igły, którą można nabyć w każdej aptece. Jak nałożyć wcierkę? Na czubku głowy zrób przedziałek i nałóż niewielką ilość kosmetyku bezpośrednio na skórę. Powtórz czynność kilkukrotnie robiąc przedziałek kilka centymetrów dalej, aż równomiernie zaaplikujesz wcierkę na cały skalp. Zalecana ilość produktu, przy jednorazowym zastosowaniu to około 5 ml. Następnie przejdź do wmasowywania wcierki. Możesz wykonać przy tym delikatny masaż, który pobudzi mikrokrążenie skóry głowy, a składniki wcierki łatwiej się wchłonął. Powtarzaj aplikację wcierki co najmniej przed każdym myciem. Jednak najlepsze rezultaty uzyskasz nakładając ją codziennie (o ile ich nie obciąża włosów).

Ważne, by nie nakładać wcierek na bazie wody tuż przed myciem włosów, gdyż zmyjemy ze skóry głowy zawarte w niej cenne składniki odżywcze. Nie poleca się także stosowania wcierek na całkowicie mokre włosy, ponieważ może skutkować to rozrzedzeniem produktu, który utraci swoje właściwości. Wcierkę na bazie oleju nałóż co najmniej 2 godziny przed myciem włosów. Nie stosuj jej na suche włosy – będą ciężkie i przetłuszczone.

Zalety wcierek do włosów

Głównym zadaniem wcierek jest wzmocnienie, zagęszczenie i przyspieszenie porostu naszych włosów. Cenne składniki aktywne wmasowywane w skalp sprawiają, że włosy stają się mocne, odżywione, przestają nadmiernie wypadać. Wcierki regulują wydzielanie sebum, a tym samym spowalniają przetłuszczanie się skóry i włosów. Łagodzą stany zapalne, podrażnienia i swędzenie skóry głowy. Odpowiednio dobrane uniosą włosy od nasady, co doda im objętości. Wcierki mogą również wspomagać leczenie łupieżu.

Cenne składniki odżywcze wcierek

Jako wcierek możesz stosować gotowych mieszanek dostępnych na rynku lub przygotować je w domu. W tym celu posłużą ci napary ze skrzypu polnego, kozieradki, czarnej rzepy, pokrzywy czy chmielu. Najpopularniejszymi składnikami wcierek są hydrolaty roślinne np. z lawendy lub płatków róży, amla, cassia, glinki, łopian, rozmaryn. Wcierki olejowe zawierają najczęściej olej rycynowy, kokosowy, arganowy, jojoba lub macadamia.

Jeśli zależy ci na jak najszybszych efektach, pamiętaj o regularności! Substancje zawarte we wcierkach potrzebują odpowiedniej ilości czasu, by wniknąć we włókno włosowe i działać na korzyść kondycji naszych włosów. Pierwsze rezultaty ujrzysz już po miesiącu!