Skóra wrażliwa jest skłonna do alergii, jednak różni się od skóry alergicznej. Często reaguje pieczeniem czy zaczerwienieniem, np. podczas kontaktu z syntetycznymi materiałami, czynnikami atmosferycznymi czy źle dobranymi kosmetykami.
Wiele czynników wpływa na kondycję naszej skóry. Może to być przewlekły stres, zmiany temperatury, porywisty wiatr, błędy pielęgnacyjne czy nieodpowiednia dieta. Jak zatroszczyć się o stan skóry?
Jakie cechy ma skóra wrażliwa?
Wśród charakterystycznych cech wrażliwej skóry wymienia się m.in. zaczerwienienie, przesuszenie, obrzęk czy grudki. Jeżeli skóra jest wrażliwa, od razu po kontakcie z drażniącym czynnikiem pojawia się reakcja skórna. Obok tych objawów występuje uczucie pieczenia czy ściągnięcia. Może być to uwarunkowane genetycznie, jednak najczęściej są to efekty zaburzeń hormonalnych, stresu, zanieczyszczonego powietrza, używek czy komedogennych produktów.
Jaka jest skóra alergiczna?
Skóra alergiczna nie jest taka sama jak skóra wrażliwa. W przypadku alergii reakcja skórna zachodzi z opóźnieniem, bywa że nawet po kilku dniach. Dodatkowo reakcja alergiczna może pojawić się w innym miejscu, więc trudno stwierdzić, co wywołało reakcję. Na skórze może pojawić się wysypka spowodowana alergią pokarmową, lekami, wahaniami temperatur, promieniowaniem słonecznym czy innymi czynnikami.
Jak dbać o skórę wrażliwą i alergiczną?
W przypadku skóry alergicznej należy wyeliminować wszystkie czynniki drażniące. Istotna może być terapia farmakologiczna. Warto unikać także pikantnych potraw i wahań temperatur. Najważniejsze jest systematyczne nawilżanie skóry i pielęgnowanie jej łagodnymi detergentami dedykowanymi skórze wrażliwej lub atopowej.
Takie typy skóry nie powinny stosować peelingów mechanicznych. Warto złuszczać skórę łagodniejszym peelingiem enzymatycznym, który również przyniesie pożądane efekty. Osoby o skórze wrażliwej i alergicznej powinny używać wyłącznie bezpiecznych produktów, które przyniosą ulgę dla skóry.
Przydadzą się tu dermokosmetyki. Osoby o skórze wrażliwej i alergicznej powinny pamiętać, że im krótszy skład, tym lepiej. Wtedy jest najmniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej. Do codziennej pielęgnacji należy używać nie więcej niż dwóch rodzajów kremów i maści. W przeciwnym razie może dojść do podrażnień.
Do oczyszczania skóry nie wolno stosować tradycyjnych mydeł, ponieważ uszkadzają naskórek. Zalecane jest stosowanie łagodnych płynów micelarnych, pianek, emulsji czy olejków o pH 5,5. Działają nawilżająco i natłuszczająco.
Domowe maseczki do cery wrażliwej i alergicznej
Aby uzupełnić pielęgnację, można stosować samodzielnie przygotowane, domowe maseczki, które są w 100% naturalne.
- Maseczka z awokado – zblendować awokado z żółtkiem na jednolitą masę. Nałożyć mieszankę na twarz i dekolt, a po 20 minutach zmyć letnią wodą.
- Maseczka z siemienia lnianego – zalać 2 łyżki siemienia lnianego szklanką wrzątku, wymieszać i odstawić na 20 minut. Następnie nałożyć preparat na twarz i zmyć po 15 minutach.
- Maseczka z płatków owsianych – zmielić ½ szklanki płatków owsianych i dodać 4 łyżki jogurtu naturalnego. Nałożyć na twarz i zmyć po 20 minutach.
Po zrobieniu maseczki na twarz należy nałożyć krem nawilżający.
Dodaj komentarz