Makijaż to nie jest wymysł naszej, ani wcześniejszej epoki. Okazuje się, ze od zarania dziejów człowiek manifestował swoją rangę społeczną, podkreślał urodę, maskował niedoskonałości, dodawał sobie prestiżu za pomocą makijażu. Tusz do rzęs znany był już w starożytnym Egipcie, podobnie jak barwienie ust. Czego jeszcze nie wiemy o makijażu? Poznaj jego fascynującą historię.
10 rzeczy, których nie wiesz o makijażu
1. Nakładasz na twarz ponad 500 różnych substancji!
To szokujące, ale prawdziwa statystyka. Przeciętna kobieta stosuje dziennie około 13 produktów kosmetycznych, a zatem dokładnie 515 różnych substancji – przyjaznych lub mniej które mają wpływ na wygląd i stan naszej cery.
2. ”Perfum” na liście INCI może oznaczać… coś złego
Znajdujący się w składzie kosmetyków perfum, to składnik, który może odnosić się do wielu różnych substancji. Często są to kontrowersyjne mieszanki, które się „maskuje” tym niewinnym słówkiem wiec uważaj na słowo „perfum” na liście INCI!
3. W średniowieczu modna była jasna skóra
Opaleniznę rozsławiła tak naprawdę dość niedawno Coco Chanel, zaś przed nią przez wiele stuleci, (od czasów średniowiecza) kobiety stawały na głowie, aby ich cera miała bardzo jasny, wręcz biały odcień. Wszystko dlatego, ze opalenizna symbolizowała niską klasę społeczną – czyli taką, która pracuje na polu smagana słońcem i wiatrem. Jednym z trików na bladą cerę było… stosowanie pijawek, aby wraz z krwią wyssały ze skóry zabarwienie!
4. Dobry makijaż nie zależy od kosmetyków kolorowych!
Zadziwiające, ale dobrze wykonany makijaż w większym stopniu zależy od tego, czym pielęgnujesz skórę, niż tym, czym ją malujesz. Pielęgnacja odpowiednimi produktami sprawia, że masz mniej problemów z cerą, jest ona czysta, gładka, bez przebarwień i o doskonałym nawilżeniu oraz pH. Przykładaj wagę do kosmetyków pielęgnacyjnych i zwracaj uwagę na to, co mają w składzie.
5. Lakier do paznokci został wynaleziony w Chinach
Pierwszy lakier do paznokci prawdopodobnie pochodzi z Chin. Sędziwy staruszek liczy sobie wiele wiosen, bo jego wiek datuje się na 3000 lat p.n.e. Formuła pra-lakieru zawierała białka jaj, żywicę, wosk pszczeli oraz barwiący puder.
6. Połysk bierze się z rybich łusek
Złota rybka w przemyśle kosmetycznym naprawdę błyszczy – to właśnie dzięki jej łuskom lakiery i szminki zawdzięczają jej blask.
Producenci kosmetyków ciągle szukają zamiennika, ale jak dotąd nie znaleźli lepszego, który błyszczałby tak bardzo, jak rybie łuski.
7. Twórcą pierwszej maskary jest Rimmel
Eugene Rimmel wyprodukował pierwszy tusz do rzęs w XIX wieku. Dlatego właśnie słowo Rimmel oznacza mascarę w wielu różnych językach świata.
Jego składnikami były: sproszkowany węgiel i woda. Ten skład był już wcześniej znany kobietom i nie zmieniał się przez wiele stuleci.
Pierwszy tusz do rzęs był sprasowany (przypominał cień do powiek), a do niego dołączona była maleńka szczoteczka. Tusz skrywał się w płaskim, otwieranym pudełeczku.
Aby pomalować rzęsy, należało rozcieńczyć tusz z odrobiną wody. A w przypadku jej braku? Kobiety znalazły sposób i na to: po prostu pluły na swój tusz!
8. Maybelline i romantyczna historia z maskarą
Firma kosmetyczna Maybelline również nie pozostawała w tyle: ich tusz do rzęs powstał mniej więcej w tym samym czasie i niezależnie od konkurencyjnej marki Rimmel.
Twórcą był J.T.Wiliams. Widział, że jego siostra Maybel jest zakochana bez wzajemności, wiec stworzył specjalnie dla niej mieszankę węgla i wazeliny, którą Maybel zaczęła się malować. Okazało sie że maskara ma „tę moc” i Maybel rozkochała w sobie młodzieńca. Za to Wiliams poszedł za ciosem i stworzył firmę kosmetyczną, której nazwa była połączeniem słowa Mabel oraz vaseline – czyli jednego ze składników tuszu.
9. W Pensylwanii potrzebujesz pozwolenia, aby nosić makijaż
Nie wiadomo, czemu ten dziwny przepis dotąd nie został zniesiony, bo obecnie nikt go już nie przestrzega. W mieście Morrisville w Pensylwanii kobieta musi uzyskać formalne pozwolenie, zanim nałoży sobie makijaż.
10. Neonowe lakiery do paznokci są w USA… nielegalne
Co druga firma kosmetyczna ma w swojej ofercie neonowe lakiery do paznokci. Jednak te tworzone na rynek w USA nie zawierają prawdziwego neonu. Agencja Żywności i Leków (FDA) zakazała bowiem używania neonowych lakierów do paznokci.
Dodaj komentarz