Odwodniona skóra – co wówczas robić? To pytanie, które wiele kobiet zadaje sobie zwłaszcza w okresach zmiany pór roku. Po zimie i lecie skóra może radykalnie się zmienić: cyrkulacja wody w skórze ulega zakłóceniu i skóra zaczyna się przesuszać. Mało kto wie, że odwodniona skóra często bywa przetłuszczona – wszelkimi siłami próbuje wyrównać poziom nawilżenia i odzyskać równowagę hydro-lipidową, a efektem jest nadprodukcja sebum. Jak pomóc skórze odwodnionej i czego jej dostarczyć, aby odzyskała dobrą formę?
Przyczyny odwodnienia skóry
Skóra odwodniona – to zjawisko może przydarzyć się każdemu, niezależnie od tego, czy mamy skórę tłustą, mieszaną czy suchą. Skóra może się odwodnić od wielu czynników: najczęściej jest to silne słońce i szkodliwe działanie promieni UV, suche powietrze z grzejników, przemiany hormonalne w organizmie, solarium, wiatr, mróz oraz nieprawidłowa dieta, choroby lub zażywane leki.
Skóra odwodniona czy sucha? Różnice
Najważniejszą sprawą w procesie poprawiania nawilżenia skóry jest rozróżnienie, czy nasza cera jest sucha (stale), czy jedynie przydarzyła się jej po prostu tymczasowa (sezonowa) utrata wody. Odwodnienie skóry nie jest stałe – można je wyrównać. Skóra sucha to przypadłość, z którą po prostu musimy żyć i odpowiednio pielęgnować. Podczas gdy skórze odwodnionej brak nawilżenia, suchej – nawilżenia i natłuszczenia.
Skóra odwodniona – charakterystyka objawy i skutki odwodnienia skóry
Skóra odwodniona to stan przejściowy i można go wyeliminować. Trzeba jedynie zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Taka skóra charakteryzuje się tymczasową utratą lub niedoborem składników nawilżających, które zazwyczaj występują w naskórku. Owe składniki mają swoją nazwę, czyli NMF (natural moisturizing factor). Odwodnienie skóry następuje, gdy poziom substancji znajdujących się w rogowej warstwie naskórka z grupy NMF maleje (należą do nich aminokwasy, kwas mlekowy, mocznik a także sole kwasu piroglutaminowego.
Objawy odwodnienia skóry twarzy
Odwodnienie skóry od razu czuć, ponieważ towarzyszy mu niemiłe uczucie ściągnięcia i napięcia skóry. Odczuwamy wówczas dyskomfort, a nawet lekkie pieczenie lub „gorąco” na policzkach. Może się tak dziać nawet po nałożeniu kremu, jeśli nie jest on dobrany do rodzaju cery, czyli – w tym przypadku – ubogi w składniki nawilżające. Odwodniona skóra ma skłonność do podrażnień, utraty elastyczności i… niestety do szybszego pojawienia się zmarszczek. Traci również blask i zdrowy koloryt.
Skóra odwodniona – pielęgnacja i krem
Aby „zreperować” odwodnioną skórę należy przede wszystkim odbudować barierę skóry, a w drugiej kolejności: nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać. Idealny do tego będzie kwas hialuronowy, oraz oczywiście nawadnianie organizm od wewnątrz, czyli picie zwiększonej ilości wody mineralnej (nawet powyżej trzech litrów). Warto przyjrzeć się również dotychczas używanym kosmetykom i sprawdzić, czy w ich składzie nie występuje alkohol oraz czy nie używamy za dużo produktów wysuszających, matujących lub regulujących sebum. Oprócz kwasu hialuronowego warto wprowadzić do łazienki kremy zawierające mocznik oraz – jako serum pod krem – naturalne olejki. Są one idealną propozycją dla skóry odwodnionej i pozbawionej elastyczności, ponieważ wspomagają regulować poziom sebum i wzmacniają barierę lipidowa skóry.
Dodaj komentarz