Karoboksyterapia to uniwersalny zabieg, który rozwiązuje wiele problemów skóry: niweluje rozstępy, cellulit i cienie pod oczami oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Na czym polega karboksyterapia, jaki jest jej przebieg i jak długo trwa? Czy karboksyterapia powoduje skutki uboczne? Jakie są wskazania (kosmetyczne i medyczne) oraz przeciwwskazania do jej przeprowadzenia?
Na czym polega karboksyterapia?
Karboksyterapia polega na wstrzyknięciu pod skórę (w określone miejsca) dwutlenku węgla. Od razu po zastrzyku gaz równomiernie rozchodzi się po tkankach, a w efekcie rozszerza naczynia krwionośne, poprawia odżywienie i dotlenienie komórek oraz przyspiesza proces regeneracji tkanek. Ponadto stymuluje czynnik wzrostu naczynek włosowatych, które poprawiają mikrokrążenie, a tym samym między innymi niwelują cienie pod oczami. Dwutlenek węgla wywołuje lekki stan zapalny, który uruchamia proces produkcji kolagenu i elastyny, a w efekcie wygładza skórę i nadaje jej sprężystość. Gaz wprowadzony do tkanki tłuszczowej przekształca się częściowo w kwas węglowy, który uszkadza błony komórkowe i rozpoczyna proces lipolizy, czyli rozpadu tłuszczu. Jego wydalanie z organizmu przyspiesza lepsze ukrwienie tkanek, ponieważ w procesie uczestniczą nowo wytworzone naczynia włosowate.
Karboksyterapia ‒ przebieg
Dwutlenek węgla jest wstrzykiwany pod skórę przez cienką igłę umieszczoną w specjalnym aparacie, który reguluje jego temperaturę, ilość i siłę przepływu. W trakcie zabiegu pacjentka odczuwa to, co podczas zwykłego zastrzyku: ukłucie, a następnie niewielki ból i uczucie „rozpychania” pod skórą. A jak to wygląda? Cienkie linie i niewielkie wypukłości znaczą szlaki, które gaz wytycza pod skórą.
Jak długo trwa karboksyterapia?
Czas zabiegu zależy od miejsca, w jakim jest wykonywany, a co za tym idzie ‒ od ilości zużywanego gazu. I tak ‒ zmarszczki w okolicach oczu można zmniejszyć już w trzy minuty, spłycanie rozstępów na udach potrwa kwadrans, a usuwanie tkanki tłuszczowej z brzucha zajmie około 30 minut. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, niezbędne są kilkukrotne powtórki. To, ile zabiegów powinno znaleźć się w serii, zależy od konkretnego problemu: worków pod oczami można pozbyć się w trakcie jednej sesji, ale na usunięcie cellulitu lub wiotkości skóry potrzeba około 8-10 zabiegów.
Karboksyterapia ‒ skutki uboczne
Zaletą karboksyterapii jest brak trwałych uszkodzeń skóry oraz ryzyka reakcji alergicznych i uwrażliwienia skóry na promieniowanie UV. Ponadto karboksyterapia nie wymaga rekonwalescencji – tuż po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Mimo to zabieg ma pewne skutki uboczne. Po pierwsze, w miejscu wstrzyknięcia gazu może wystąpić ból i rumień oraz mogą pojawić się siniaki lub wybroczyny. Rzadko, ale jednak zdarzają się obrzęki, krwiaki, infekcje i stany zapalne w miejscu wstrzyknięcia. Aby ich uniknąć, nie wolno wcierać żadnych kosmetyków (z wyjątkiem tych, które zaleciła osobę wykonująca zabieg) w miejsca poddawane działaniu gazu tuż po zabiegu oraz należy ograniczyć aktywność fizyczną i zrezygnować z sauny i basenu w dwa pierwsze dni.
Karboksyterapia ‒ kosmetyczne wskazania
Jak wspomnieliśmy, dwutlenek węgla leczy przede wszystkim rozstępy (w 97 procentach), cienie pod oczami (w 90 procentach) i cellulit (w 89 procentach). Pozostałe wskazania do zabiegu karboksyterapii to:
- nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, pośladkach, udach, ramionach i kolanach,
- łysienie i wypadanie włosów,
- zmarszczki,
- łuszczyca,
- rozszerzone naczynka (teleangiektazje),
- zwiotczenie skóry po porodzie,
- blizny, w tym potrądzikowe,
- opadanie powiek,
- brak elastyczności skóry twarzy, szyi i dekoltu,
- podwójny podbródek,
- regeneracja skóry na dłoniach i stopach,
- poduszeczki tłuszczowe pod powiekami.
Karboksyterapia ‒ medyczne wskazania
Karboksyterapia nie tylko poprawia urodę, lecz także wspomaga leczenie:
- trudno gojących się ran,
- przewlekłej niewydolności żylnej,
- owrzodzeń żylakowych i cukrzycowych,
- Zespołu Raynauda,
- zaburzeń krążenia,
- skurczów kończyn.
Karboksyterapia ‒ przeciwwskazania
Karboksyterapia przynosi szereg korzyści, ale nie każdy może z niej korzystać. Istnieje wiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu, takich jak:
- przebyty niedawno zawał serca lub udar mózgu;
- niewydolność nerek i dializowanie;
- choroby płuc;
- problemy z ciśnieniem krwi, zwłaszcza nadciśnienie;
- padaczka;
- niekontrolowana cukrzyca;
- niedawno przebyte/-y zapalenie żył lub zator płucny;
- nowotwór lub chemioterapia;
- hemofilia;
- poikilodermia;
- choroby tkanki łącznej;
- zaburzenia gojenia;
- choroba von Willebranda;
- opryszczka;
- trądzik różowaty;
- wirusowa infekcja skóry;
- cellulitis;
- ciąża i okres karmienia piersią;
- stałe przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych;
- ostra infekcja skóry (na czas leczenia).
Dodaj komentarz