Z jakiego powodu nasze stopy stają się zmęczone? Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być urazy, źle dopasowane obuwie, a także kłopoty z nerkami, które odpowiadają za powstawanie obrzęków i żylaków. Najczęściej problemy z nogami pojawiają się latem, kiedy wysokie temperatury sprawiają, że żyły się rozszerzają, a krew i limfa zalegają w dolnych partiach ciała. Niezależnie od tego, czy większą część dnia spędzamy, maszerując, czy przeciwnie – prowadzimy siedzący tryb życia, nasze stopy i łydki mogą być opuchnięte i obolałe. Jakie zabiegi ukoją zmęczone stopy? Czy warto sięgać po kosmetyki chłodzące do stóp? Jak dbać o stopy i łydki w upały?
Kosmetyki na zmęczone stopy
- Kosmetyki chłodzące do stóp
Kosmetyki chłodzące do stóp to żele, kremy i balsamy, które przynoszą ulgę obolałym i opuchniętym stopom i łydkom. Zwykle składają się z mentolu, który schładza skórę, a tym samym przynosi ulgę. Kosmetyki chłodzące do stóp to rozwiązanie doraźne, które powinno być stosowane razem z innymi metodami, na przykład kąpielą lub masażem stóp.
Zabiegi na zmęczone stopy
- Letnia kąpiel
Chłodna woda to ratunek dla obolałych nóg, ponieważ niska temperatura zmniejsza obrzęki i pobudza krążenie krwi. Z tego powodu skutecznym rozwiązaniem będzie kąpiel stóp w chłodnej wodzie, zwłaszcza wzbogacona o łyżkę soli kuchennej, porcję soli do stóp lub kilka kropli olejku eterycznego, na przykład z geranium lub cytrusowego. Równie dobrze można na przemian natryskiwać stopy ciepłą i chłodną wodą, co ułatwia odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek. Jeżeli mieszkamy lub tymczasowo przebywamy nad morzem, powinniśmy odbywać wieczorne spacery jego brzegiem. Zamiast tego możemy napełnić wannę letnią wodą sięgającą do kolan i moczyć w niej nogi. - Ekspresowe okłady z lodu
Okłady z lodu zastąpią chłodzący krem lub żel. Wystarczy sięgnąć po kilka kostek lodu, zawinąć je w kawałek materiału i przyłożyć do skóry. Taki zimny kompres posłuży nam dłużej, jeżeli ściereczkę z lodem włożymy do foliowej torebki. - Kojący automasaż stóp
Jeżeli problemem są piekące stopy, dobrym rozwiązaniem będzie masaż specjalnymi wałeczkami. Aby go wykonać, wystarczy podłożyć pod każdą stopę jeden wałeczek i jeździć na nim w przód i w tył przez kilka minut. Oczywiście tę czynność wykonujemy na siedząco. Takie ćwiczenie rozluźnia napięte mięśnie, poprawia ukrwienie oraz niweluje ból i pieczenie. Równie dobrze można zdecydować się na masaż bez użycia narzędzi. W tym celu masujemy po kolei każdy palec – delikatnie, ruchami okrężnymi. Zaczynamy od najmniejszego palca, a po wymasowaniu wszystkich przechodzimy do poduszek pod palcami.
Jak dbać o stopy i łydki w upały?
Gdy bierzemy poranny prysznic, powinniśmy poświęcić stopom i łydkom więcej uwagi. Najlepiej zrobimy, jeżeli zafundujemy im na przemian ciepły i zimny prysznic; w ten sposób zapewnimy krwi lepsze krążenie, a tym samym zminimalizujemy ryzyko obrzęków. Z kolei w ciągu dnia, nawet w pracy, przyda się krótka przerwa na kilka relaksujących ćwiczeń, które poprawią mikrokrążenie. Niektóre z nich można wykonywać pod biurkiem, na przykład okrężne ruchy stopami. Inne, takie jak przysiady, wymagają więcej przestrzeni, dlatego lepiej wykonywać je na przykład w sali konferencyjnej. Przysiady są szczególnie polecane na obrzęki.
Ponadto zawsze warto nosić ze sobą tubkę kremu do nóg i łydek, najlepiej z wyciągiem z kasztanowca lub arniki. Oba te składniki uszczelniają naczynka krwionośne, dlatego stosowane regularnie zapobiegają opuchnięciom i uczuciu ciężkości nóg. Wieczorem zamiast gorącej kąpieli, która może nasilać skłonność do obrzęków, lepiej zafundować sobie jedynie ciepłą kąpiel lub relaksujący prysznic. Dwa razy w tygodniu wskazany jest peeling stóp, który złuszczy martwy naskórek, a tym samym poprawi ich wygląd.
Dodaj komentarz