Co to są kwasy AHA, BHA, LHA, PHA? Poznaj najpopularniejsze kwasy na twarz

Kwasy są chętnie wykorzystywane w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Ich właściwości pielęgnacyjne znano już w starożytności – nacierano się wówczas sokiem z cytryny i kąpano w mleku. Poznaj kwasy AHA, BHA, LHA i PHA.

kwasy-kosmetyczne.jpg

U wielu osób określenie „kwasy na twarz” wcale nie kojarzy się z profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, ale budzi nieciekawe skojarzenia. Brzmi trochę jak tortura, choć tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Gdyby kwasy kosmetyczne były szkodliwe, z pewnością nie byłyby tak chętnie wykorzystywane w codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane do potrzeb kwasy potrafią zdziałać cuda, dlatego kobiety tak bardzo doceniają ich właściwości.

Kwasy w kosmetyce – działanie, rodzaje

Zalicza się je do tzw. eksfoliantów, czyli substancji złuszczających martwy naskórek. Trzeba jednak wiedzieć, że kwasy kosmetyczne mają o wiele bardziej wszechstronne zastosowanie – pobudzają odnowę komórkową, a nawet pomagają leczyć trądzik. Często stosuje się je także w kuracjach odmładzających. Można stosować je zarówno na ciało, jak i dużo delikatniejszą skórę twarzy. Do tego kuracje kwasami są odpowiednie niezależnie od wieku.

Wyróżniamy cztery rodzaje kwasów:

  • kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy),
  • kwasy BHA (beta-hydroksykwasy),
  • kwasy LHA (lipo-hydroksykwasy),
  • kwasy PHA (poli-hydroksykwasy).

Czym się różnią? Przede wszystkim budową chemiczną, a także sposobem, w jaki działają na skórę. Jedne z kwasów mają o wiele intensywniejsze działanie, podczas gdy inne są słabsze. To daje możliwość odpowiedniego dopasowania ich do własnych potrzeb. W salonach urody najczęściej wykorzystuje się kwasy AHA oraz kwasy BHA.

Właściwości kwasów kosmetycznych

  • Regulują procesy odnowy komórkowej poprzez złuszczanie zrogowaciałego naskórka.
  • Poprawiają elastyczność skóry, spłycając tym samym drobne zmarszczki.
  • Rozjaśniają przebarwienia i niewielkie blizny np. potrądzikowe.
  • Działają antybakteryjnie i odblokowują pory, zapobiegając wypryskom i zaskórnikom.
  • Przygotowują skórę na przyjęcia składników odżywczych z kosmetyków.
  • Poprawiają nawilżenie i jędrność, wspierając syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Kwasy AHA

Zabiegi z kwasami AHA najczęściej polecane są osobom o cerze dojrzałej, ponieważ regularnie stosowane nawilżają, uelastyczniają, rozjaśniają i pobudzają regenerację. W wyższym stężeniu działają przeciwtrądzikową i mogą ograniczać przetłuszczanie się skóry. Ich główne zadanie polega na złuszczaniu martwego naskórka.

Kwasy AHA można znaleźć również w naturze:

  • kwas mlekowy – w maślance, jogurtach, kwaśnym mleku, kiszonkach,
  • kwas glikolowy – pozyskuje się z trzciny i owoców (winogron, jabłek, agrestu),
  • kwas jabłkowy – jak wskazuje nazwa, występuje głównie w jabłkach,
  • kwas cytrynowy – znajdziemy w cytrusach, ananasach lub kiwi,
  • kwas migdałowy – w migdałach, wiśniach, brzoskwiniach i morelach.

Ważną cechą kwasów AHA jest to, że rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu są lepiej tolerowane przez skórę. Również z tego powodu bardzo często wzbogaca się nimi maski, kremy i peelingi. Oczywiście w niskich stężeniach, które są bezpieczne. Kwasy AHA w wysokim stężeniu działają intensywniej, dlatego mogą być aplikowane tylko przez wykwalifikowaną osobę.

Kwasy BHA

Najpopularniejszy kwas BHA to doskonale znany kwas salicylowy. Skąd się bierze? Można pozyskać go z brzozy, drzewa różanego, rumianku lub malin. Działa o wiele bardziej dogłębnie niż kwasy AHA, dlatego polecany jest do złuszczania zgrubiałej skóry. Wspomaga leczenie trądziku, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wbrew mitom kwas BHA nie wysusza skóry, za to świetnie oczyszcza pory i ułatwia usuwanie zaskórników. W tym przypadku znaczenie ma nie tylko stężenie, ale też pH – zbliżone do naturalnego, może osłabiać działanie kwasu BHA,

Kwasy LHA

Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się kwasy PHA. Prawdopodobnie dlatego, że często nie rozróżnia się ich jako osobną grupę – są pochodną kwasu BHA. Mają podobne działania jak kwas salicylowy (oczyszczają, otwierają pory, zmniejszają trądzik), ale są o wiele mniej drażniące. Wynika to z odmiennej budowy i faktu, że wolniej wchłaniają się w naskórek.

Kwasy PHA

Najrzadziej stosowane, ponieważ najbardziej innowacyjne, są wprowadzone niedawno do użytku kwasy PHA – glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobinowy. Można powiedzieć, że to łagodniejsza i bezpieczniejsza wersja kwasów AHA. Działają wolniej, a przez to długotrwale, nie powodują podrażnień, łuszczenia się skóry, pieczenia i zaczerwienienia. To idealne kwasy kosmetyczne dla osób o skórze wrażliwej, z łuszczycą, trądzikiem różowaty, łojotokowym zapaleniem skóry albo egzemą.

Ciekawostka! Równie wielozadaniowym, skutecznym i popularnym kwasem stosowanym w pielęgnacji skóry jest kwas azelainowy, jednak nie można zaliczyć go do żadnej z powyższych grup.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *