Jak być piękną i religijną muzułmanką? Halal – kosmetyki dopuszczone przez islam

Nie mogą być testowane na zwierzętach, nie mogą zawierać alkoholi i substancji odzwierzęcych oraz ani one same, ani ich opakowania nie mogą stanowić zagrożenia dla środowiska – takie kryteria muszą spełnić kosmetyki, aby mogła ich używać muzułmanka. Kosmetyki halal.

kosmetyki-halal.jpg

Halal znaczy ‘dozwolone’

W kulturze islamu słowo halal to wspólna nazwa wszystkiego, co jest dozwolone w świetle szariatu (przeciwieństwem halal jest haram ‘zakazane’). Zwykle stosuje się je w odniesieniu do muzułmańskiej diety – diety wolnej od wieprzowiny, alkoholu i krwi – ale nie tylko. Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków halal.

Kosmetyki halal a zwykłe kosmetyki

Popularne kosmetyki zawierają w swoim składzie szereg substancji, których nie mogą stosować muzułmanki. Są to:

  • alkohol,
  • parabeny, czyli środki konserwujące,
  • składniki pozyskiwane odzwierzęco, np. gliceryna czy kolagen,
  • składniki wodoodporne, które uniemożliwiają obmycie skóry wodą przed modlitwą w taki sposób, aby woda mogła przenikać do skóry mimo warstwy kosmetyków.

Należy dodać, że również opakowania, w których kosmetyki są sprzedawane, muszą być bezpieczne dla środowiska, czyli biodegradowalne.

Nie tylko dla muzułmanek

Kosmetyki halal cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet spoza świata islamu. Mowa o:

  • kobietach, które ze względów światopoglądowych nie chcą korzystać z produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • alergiczkach, których skóra jest wrażliwa na skład popularnych kosmetyków, np. konserwanty czy alkohol,
  • snobkach, które naśladują najnowsze trendy mimo wszystko.

Potrzeba matką wynalazku

Idea kosmetyków halal zrodziła się ok. 10 lat temu, kiedy Salma Chaudhry dowiedziała się, że choruje na raka piersi. Chciała odkryć przyczynę swojej choroby, dlatego postanowiła przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Zainteresowały ją również składniki kosmetyków, których używała. Okazało się, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla skóry, wręcz rakotwórcze, a także zakazane przez jej wyznanie. Chociaż pojęcie halal odnosi się przede wszystkim do jedzenia, to jednak Chaudhry czuła, że robi coś wbrew swojej religii. Wtedy postanowiła otworzyć własną firmę produkującą kosmetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *