Kosmetyki, które w 100% spełniają swoją rolę? Uzyskuje się je, dzięki nanotechnologii: to poważna dziedzina nauki z pogranicza fizyki, chemii i nauk technicznych. nanotechnologia dotyczy wielu dziedzin życia, w tym również wiedzie prym w kosmetyce. Jak nanotechnologia pozwala tworzyć nowoczesne kosmetyki?
Nanocząstki, nanostruktury i nanotechnologia
Nanocząsteczki to maleńkie struktury, których wielkość nie może przekraczać 100 nm, mają oczywiście specyficzny skład oraz właściwości fizykochemiczne, do których zalicza się trwałość, wytrzymałość, biokompatybilność, hydrofilowość czy zdolności absorpcyjne i adsorpcyjne.
Nanocząsteczki dzieli się ze względu na ich strukturę na:
- nanocząstki,
- kropki kwantowe,
- nanorurki,
- dendrymery,
- układy micelarne.
Wśród najbardziej popularnych nanostruktur stosowanych w kosmetyce wykorzystuje się nanocząteczki srebra, złota, platyny, miedzi, a nawet rutenu.
Po co stosuje się nanokosmetyki i nanomateriały?
Co daje zastosowanie nanomateriałów w kosmetykach? Okazuje się, że dzięki ich niewielkim rozmiarom i dużej powierzchni właściwej łatwiej przetransportować maleńkie nanocząsteczki substancji aktywnych do wnętrza skóry, więc kosmetyk efektywniej i skuteczniej działa.
Najbardziej popularne nanonośniki substancji aktywnych, które stosują chętnie producenci to oczywiście rozsławione już liposomy, czyli maleńkie, fosfolipidowe pęcherzyki. To doskonałe transporterki substancji aktywnych.
Substancja taka może być zawieszona w ich wnętrzu, ale też być umiejscowiona na ich powierzchni. Nanonośniki są wówczas biodegradowalne, zapewniają po prostu kontrolowane uwalnianie substancji aktywnej w odpowiednim miejscu w skórze.
Ponadto zapobiegają podrażnieniom i zabezpieczają przed działaniem na nie czynników zewnętrznych – dobrym przykładem substancji chroniącej skórę jest dwutlenek tytanu, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV. Z kolei nanosrebro w kosmetykach działa bakteriobójczo i jest delikatnym konserwantem w kosmetyku.
Nanokosmetyki i nanaocząsteczki w kosmetykach – działanie i efekty
- skuteczniejsze niż inne cząsteczki kosmetyczne;
- mniejsze, docierają głębiej do skóry właściwej;
- szybciej zobaczymy efekty na skórze;
- silniejsze działanie anty-aging;
- lepsza ochrona skóry;
- wnikają głębiej niż “tradycyjne” cząsteczki;
- zminimalizowane ryzyko podrażnień;
- silna ochrona skóry;
- silne działanie antyseptyczne.
Nanokosmetyki – na co zwracać uwagę?
Szukasz nano-kosmetyku dobrej jakości? Kieruj się nie tylko ceną i wybieraj te droższe i prestiżowe produkty (te tańsze mogą mieć szereg substancji zakłócających działanie nanocząsteczek), ale również sprawdzaj dokładnie skład każdego z nich. Pamiętaj, że nanokosmetyki wnikają w głębsze partie skóry i wiele z nich przedostaje się do krwiobiegu, zatem warto zadbać o to, by miały w składzie bezpieczne substancje, które nie zaszkodzą organizmowi. Nawet najlepszy krem i efekt odmładzania nie jest wart tego, by jego stosowanie przepłacić zdrowiem. Warto jednak wypróbować i poczuć na własnej skórze moc dobrego kremu z nanocząsteczkami. To pielęgnacja na wysokim poziomie.
Dodaj komentarz