Retinol istnieje w kosmetyce już wiele lat, a wciąż mówią o nim wszyscy. Warto wiedzieć jak działa i czym jest oraz jak prawidłowo go stosować, bo wokół retinolu narosło wiele mitów. Zebraliśmy wypowiedzi ekspertów – sprawdź, co mówią na temat odmładzającego retinolu.
Retinol jest nazywany nawet „cudownym lekiem”. Dziś mamy do dyspozycji nowe formy retinolu, które mają silnie odnawiać; usunąć martwe komórki, zwiększyć produkcję kolagenu, pomóc w leczeniu trądziku, usunąć przebarwienia, spłycić zmarszczki.
Brzmi to aż nazbyt dobrze? Czy retinol w nowych formach naprawdę tak działa? Zebraliśmy ważne opinie kosmetologów.
Co to jest retinol?
Retinol to forma witaminy A. Istnieje wiele form witaminy A. Wszystkie należą do tej samej rodziny.
Kosmetyki z witaminą A są dostępne w wielu różnych odmianach, od suplementów po kremy czy mocne serum nakładane na skórę. To, co sprawia, że retinol jest tak doskonałym, silnym aktywnie składnikiem, to fakt, że jego cząstki są bardzo małe. Dlatego retinol może wnikać głęboko w skórę. Jego cząstki są rozkładane w skórze na specjalny kwas. Ma on bezpośredni wpływ na zachowanie komórek skóry. Jeśli chcesz, aby retinol działał na skórę, musisz go podawać od zewnątrz, za pomocą produktów do pielęgnacji.
Czy retinol jest tak „cudowny” dla skóry, jak mówią?
Odpowiedź brzmi tak, zdecydowanie. Retinol jest przede wszystkim najlepiej przebadanym składnikiem. Wiemy, że ma bezpośredni wpływ na zdrowie skóry.
Pozwala uzyskać wiele efektów, przyspiesza regenerację skóry, więc pozbywasz się martwych komórek naskórka. Sprawia, że skóra wygląda świeżo. Stymuluje skórę do produkcji większej ilości kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dlatego zapobiega powstawaniu zmarszczek. Nadaje skórze jędrność. Usuwa plamy na skórze i daje równomierny koloryt.
Jak retinol działa na skórę?
Kosmetolodzy określają go jako „składnik komunikujący się z komórkami”. To dlatego, że retinol może łączyć się z komórką i wpłynąć na nią, by znów funkcjonowała jak zdrowa komórka skóry.
Zdumiewającą rzeczą w retinolu jest to, że ma tak wiele wspaniałych efektów na skórze. Może pomóc w bardzo wielu problemach skórnych!
Jest aktywnym składnikiem złuszczającym, zwiększa odnowę komórkową. Powoduje odpadanie starych komórek naskórka, odsłania nową, świeżą skórę.
Może pomóc w stymulacji i poprawie produkcji kolagenu i elastyny.
Wspiera w leczeniu blizn, nierówności, przebarwień i zmarszczek.
Równoważy produkcję sebum.
Czy ważne jest, jak wytwarza się produkty zawierające witaminę A?
Tak. Ważne jest też to, jak dokumentuje się ich działanie. Pamiętajmy, że obecność retinolu lub pochodnej witaminy A w produkcie kosmetycznym nie oznacza wcale, że buduje on kolagen. Wszystko zależy od formy retinolu i stężenia.
Kto powinien stosować produkty z retinolem?
Oczywiście każdy. Jednak jego siłę należy dostosować do stanu skóry.
Nie każdemu bowiem służy retinol w dużych dawkach. Wrażliwa skóra polubi jego delikatną formę i mniejsze stężenie. W leczeniu skóry zniszczonej słońcem i starzejącej się można z kolei sięgnąć po mocno stężony retinol.
Jest on również skuteczny w leczeniu trądziku. Każdy, niezależnie od rodzaju lub stanu skóry, może znaleźć najlepszy dla siebie produkt z retinolem.
Jak stosować kosmetyki z retinolem?
Normą jest, że zaleca się stosowanie kosmetyków z retinolem na noc. Retinoidy nasilają bowiem odnowę komórkową i skóra może stać się bardziej wrażliwa na światło słoneczne.
Częstotliwość stosowania retinolu zależy od mocy produktu i stanu skóry, Najczęściej jest to dość duża dowolność, czyli przedział 2 do 7 dni w tygodniu. Podczas stosowania silniejszych produktów z retinolem ważne jest, aby stosować kremy z wysokim filtrem UV, tak by uniknąć oparzeń słonecznych.
Kosmetolodzy twierdzą, że retinol jest tak aktywnym składnikiem, że jeśli stosuje się go nieprawidłowo, można nie uzyskać żadnych rezultatów lub w najgorszym przypadku nabawić się reakcji alergicznej.
Jak długo należy stosować retinol?
Aby uzyskać pożądany efekt, powinno się używać tego typu produktu przez długi czas.
Jeśli twoje serum z retinolem ma dobre działanie i odbudowuje kolagen, nie potrzebujesz jeszcze dodatkowo kremu, toniku i mleczka z retinolem. Nie ma sensu nasilać pielęgnacji, aby przyspieszyć działanie kosmetyków. Skóra potrzebuje czasu, by się zregenerować. Czasem są to nawet 2-3 miesiące.
Retinol powinno się stosować ostrożnie. To może to być nieco irytujące w okresie początkowym, ponieważ możesz doświadczyć zaczerwienienia i lekkiej suchości lub łuszczenia skóry. Wszystko dlatego, że cera się odnawia. Pamiętaj, że często im wyższe stężenie, tym większe podrażnienia, ale lepszy efekt.
Dodaj komentarz