Nasza skóra podlega nieustannym przemianom: pracuje bez ustanku, a jej cykl odnowy trwa około 4 tygodni. To ważna informacja, która powinna mieć wpływ na pielęgnację twojej cery. W ciągu miesiąca komórki skóry zalegające w jej najgłębszych warstwach przemieszczają się ku jej powierzchni i zaczynają rogowacieć oraz obumierać. Z wiekiem ten cykl wydłuża się, a martwe komórki naskórka niezbyt dokładnie są usuwane przez nasz organizm. Dlatego musimy pomagać skórze w pozbywaniu się martwego naskórka – w tym właśnie celu stosuje się peelingu do twarzy.
Peeling do twarzy – klucz do czystej skóry
Dlaczego naturalny cykle obumierania i złuszczania naskórka to zbyt mało, aby dobrze oczyścić twarz? Okazuje się, ze wiele kosmetyków do twarzy, hormony, stres (w tym także stres oksydacyjny) i zła dieta, a także wiele toksyn z powietrza wpływają niekorzystnie na proces odnowy naskórka. Na jego powierzchni gromadzą się mikroskopijne złogi, które działają komedogennie i blokują ujścia gruczołów łojowych. To sprawia, że skóra nie tylko robi się szorstka, zszarzała, a jej procesy stopniowo rozregulowują się, ale również ma znacznie zmniejszoną chłonność składników aktywnych z kremów i maseczek do twarzy. Innymi słowy: peeling nie tylko oczyszcza skórę, ale również potęguje działanie kremów do twarzy.
Peeling do twarzy – lista zalet:
- dokładnie usuwa zrogowaciały naskórek,
- oczyszcza skórę i wygładza ją,
- rozjaśnia skórę, pomaga zwalczyć plamy i przebarwienia,
- pielęgnuje skórę już w momencie oczyszczania,
- peelingi zawierają szereg składników odżywiających i regenerujących, nie tylko ścierające,
- poprawia absorpcyjne skłonności skóry,
- potęguje działanie kremów i innych kosmetyków do twarzy.
Jak wybrać peeling do twarzy?
Peeling należy dobrać do rodzaju cery: skora tłusta i młodzieńcza potrzebuje innych składników niż ta dojrzała lub wrażliwa (tej ostatniej nie będzie służył peeling ziarnisty, gdyż może ją dodatkowo podrażnić – dlatego przy wrażliwej lub naczyniowej skórze należy wybierać peelingi gommage lub enzymatyczne).
Jak często należy robić peeling do twarzy?
Dermatolodzy są zgodni co do tego, że martwy naskórek należy złuszczać raz w tygodniu a w przypadku tłustej cery nawet dwa razy w ciągu siedmiu dni. Ponieważ skóra najintensywniej regeneruje się nocą, peeling do twarzy najlepiej jest robić wieczorem. Bezpośrednio po nim dobrze jest nałożyć maseczkę idealną do typu cery.
Rodzaje peelingów do twarzy
Enzymatyczny peeling do twarzy
Peelingi oparte na enzymach wytworzone są najczęściej na bazie drożdży i ziół lub na kwasach owocowych o niskim stężeniu. Działają na takiej zasadzie, że delikatnie rozpuszczają wiązania między obumarłymi zalegającymi na skórze komórkami. Rozprowadza się je na skórze i zostawia na około 10-15 minut. Peeling enzymatyczny nie wymaga tarcia, ponieważ nie zawiera ścieralnych drobinek. Z tego względu peeling enzymatyczny przeznaczony jest przede wszystkim dla cery delikatnej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Taki peeling polubi też skóra naczynowa, a nawet ta z trądzikiem, ponieważ robiąc go, nie roznosimy na skórze bakterii z krostek i nie zaogniamy stanów zapalnych na skórze.
Mechaniczny peeling do twarzy
To klasyczny rodzaj peelingu – zawiera ścierające naskórek drobinki, a podczas jego aplikacji należy go delikatni rozcierać po skórze, wykonując jednocześnie masaż twarzy. Taki peeling jest idealny dla skóry dojrzałej, normalnej, mieszanej. Peelingi mechaniczne można podzielić na drobnoziarniste lub gruboziarniste (różnią się wielkością ścierających drobin naskórek) – dobiera się je w zależności od rodzaju cery i jej grubości. Peeling mechaniczny ma jedną niewątpliwą zaletę: bardzo dobrze pobudza ukrwienie skóry, ponieważ wpływa na jej krążenie podskórne. Składnikami peelingów mechanicznych są zarówno naturalne drobinki (zmielone pestki owoców, nasiona lub kawa czy cukier), jak i syntetyczne, czyli drobne kuleczki lub perełki, obfitujące w składniki odżywcze i oczyszczające.
Peeling kwasowy do twarzy
Taki peeling jest najbardziej inwazyjną wersją spośród wszystkich trzech. Wnika w skórę głębiej i dokładniej oczyszcza skórę. Jego działanie jest dosyć silne, dlatego nie należy go robić latem – skóra po peelingu kwasowym nie powinna być wystawiana na słonce. Ten rodzaj peelingu doskonale radzi sobie z wszelkimi przebarwieniami, zmianami pigmentacyjnymi i bliznami (np. potrądzikowymi). Ze względu na jego inwazyjności silne działanie najlepiej nie wykonywać go samodzielnie, lecz pod okiem doświadczonej kosmetyczki.
Peeling kawitacyjny do twarzy
Peeling kawitacyjny cieszy się dużą popularnością – polega na oczyszczaniu twarzy za pomocą ultradźwięków. Do jego wykonania potrzebne jest specjalne urządzenie. Z tego względu peeling kawitacyjny należy wykonywać w gabinecie kosmetycznym. Zbiera on dobre opinie, ponieważ efekty oczyszczonej, wygładzonej i dotlenionej skóry widać już po pierwszym zabiegu.
Dodaj komentarz