SPF – mineralny, chemiczny, w pokładzie czy kremie – jak chronić skórę przed UV?

Czy wiesz, że kosmetolodzy określają ochronę przeciwsłoneczną najlepszą kurację anty-aging? Filtry SPF, chroniące przed słońcem rzeczywiście zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Musisz wiedzieć, że to właśnie słońce, a dokładnie: promieniowanie UV jest największym wrogiem młodości. Dowiedz się, czym dokładnie jet SPF, jak go stosować, w jakiej formie i stężeniu. 

FILTR SPF – CO TO TAKIEGO? 

SPF to skrót od ang. sun protector factor. Jest to po prostu filtr, który ma chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, czyli UVA/UVB. Promieniowanie jest groźne nie tylko ze względów zdrowotnych (pewnie słyszałaś o czerniaku czyli nowotworze skóry). Jednak z punktu widzenia kosmetologii jest ono także bardzo szkodliwe. To właśnie promienie słoneczne przyczyniają się do powstawania zmarszczek i fundują nam szybkie starzenie się skóry. Bardzo szybkie. Oprócz głębokich zmarszczek słońce przyczynia się do plam i przebarwień na skórze, a pozbycie się ich bywa kłopotliwe. Dlatego krem z filtrem przeciwsłonecznym to jeden z najważniejszych kosmetyków!

FILTR PRZECIWSŁONECZNY Z SZEROKIM SPEKTRUM – DLACZEGO TEN?

To jeden z najlepszych filtrów, ponieważ zatrzymuje zarówno promienie UVA jak i UVB. Wiele kremów ma także ochronę IR, czyli na promieniowanie podczerwieni, które także dociera do ziemi z promieniowaniem słonecznym i jego wiązki nie są do końca korzystne dla skóry. Innymi słowy: szerokie spektrum, to wysoka ochrona przed słońcem.

FIZYCZNE I CHEMICZNE FILTRY SŁONECZNE – KTÓRE WYBRAĆ? 

Jeśli szukasz kremu do twarzy z filtrem, zapewne zauważyłaś, że do wyboru masz dwa rodzaje filtrów: mineralne i chemiczne. Który wybrać?

  • Mineralne filtry, zwane inaczej fizycznymi, to te, w których minerały (na przykład tlenek cynku lub tytanu) osadzają się na powierzchni skóry i działają niczym tarcza odbijająca od skóry szkodliwe promieniowanie. Są to filtry naturalne.
  • Chemiczne filtry to pozyskane w laboratoriach syntetyki, które przenikają przez skórę i pochłaniają szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. 

Niektórzy producenci kremów przeciwsłonecznych łączą oba te rodzaje filtrów, aby stworzyć idealną ochronę przed UV.

PODKŁAD DO TWARZY Z FUNKCJĄ SPF – CZY TO WYSTARCZY? 

Współczesne podkłady to twarzy zostały wzbogacone o filtry przeciwsłoneczne. naśladują w tym koreańskie kremy BB, które mają bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny, oznaczony jako PA++ lub PA+++ – to nic innego jak intensywność ochrony przeciwsłonecznej. Warto wiedzieć, że Koreanki mają obsesję na punkcie ochrony przeciwsłonecznej i…chyba wiedzą, co robią!

Jednak podkłady do twarzy nie zapewnią takiej ochrony, jakiej się po nich spodziewasz. Zawsze wymagają nałożenia pod podkład kremu do twarzy z filtrem SPF. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze podkładu nie nakłada się na delikatną skórę wokół oczu, a to sposób na szybkie powstanie zmarszczek, a po drugie nie nakładamy ich w takiej ilości, by w pełni zabezpieczyły skórę, dlatego bądź tradycjonalistką i postaw raczej na dobry krem do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym: zimą stosuj te z faktorem SPF 30, latem: SPF 50.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *