Nie każda kobieta ma naturalnie mocne paznokcie, które z łatwością zapuści. Jeżeli paznokcie są łamliwe, można je przedłużyć, a przy okazji nadać im ładny kształt. Jak przebiega przedłużanie paznokci krok po kroku i jaką metodę i materiał wybrać: tips czy szablon oraz akryl, żel czy jedwab? Dlaczego sztuczne paznokcie odpadają i jak je pielęgnować? Jakie są sposoby na złamany sztuczny paznokieć? Jak wybrać gabinet, w którym zostanie przeprowadzone przedłużanie paznokci, i jaka jest cena zabiegu?
Przedłużanie paznokci – tips czy szablon?
Tips to plastikowa płytka przyklejana w połowie naturalnego paznokcia. Można go zastąpić szablonem, czyli tekturką podkładaną pod paznokieć. Manikiurzystka usuwa ją, gdy masa, z której uformowała sztuczny paznokieć, zastygnie.
Przedłużanie paznokci z wykorzystaniem szablonu jest delikatniejszą metodą, podczas której paznokcie nie są obciążane plastikową płytką i klejem. Pod względem trwałości nie ma różnicy – umiejętnie przedłużone paznokcie będą trzymały się długo niezależnie od wybranej metody.
Przedłużanie paznokci – akryl, żel czy jedwab?
Na tips lub szablon manikiurzystka nakłada materiał, z którego formuje paznokieć. Może to być akryl, żel i jedwab. Który materiał wybrać? Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się zasadą, że twardy materiał nakłada się na twarde płytki, a miękki na miękkie. Z tego powodu akryl, który jest twardym tworzywem, dłużej trzyma się na twardych paznokciach, a przy miękkich lepiej sprawdzi się żel i jedwab. Ten ostatni jest odporny na wodę, dlatego polecany na przykład gospodyniom domowym, które codziennie wykonują takie czynności jak pranie i zmywanie.
Przedłużanie paznokci krok po kroku
1. Przed nałożeniem wybranego materiału manikiurzystka dokładnie odtłuszcza płytki. Ponieważ od tłustej powierzchni sztuczne paznokcie szybko odpadają, ten etap jest kluczowy.
2. Kolejny krok to zmatowienie powierzchni paznokci pilnikiem. To ważne, ponieważ na lekko chropowatych płytkach kolejne warstwy preparatu będą dobrze się trzymały. Nie należy mylić paznokcia lekko zmatowionego z paznokciem zdartym. Z tego powodu gruboziarnisty pilnik warto odłożyć na inną okazję (droga manikiurzystko).
3. Nadszedł moment, w którym trzeba podjąć decyzję, czy używamy szablonu, czy tipsa, i jaki materiał wybieramy.
- Jeżeli akryl, manikiurzystka najpierw nakłada preparat podkładowy, następnie zanurza pędzelek w specjalnym płynie i nabiera na niego odrobinę sproszkowanego akrylu. Tak powstałą kulkę należy rozprowadzić na paznokciu. Kiedy preparat wyschnie, manikiurzystka opiłowuje paznokcie, po czym nakłada lakier nawierzchniowy, który uszczelnia ich powierzchnię.
- Żel wymaga wysuszenia i utwardzenia pod lampą UV. Na paznokcie nakłada się 3 warstwy preparatu i po aplikacji każdej z nich klientka wkłada dłonie pod lampę. Pod wpływem ciepła możemy odczuwać pieczenie, które mija po krótkotrwałym wyjęciu rąk spod lampy.
- Przedłużanie paznokci jedwabiem rozpoczyna się od nałożenia jedwabnej tasiemki, którą manikiurzystka nakleja na tips lub – w przypadku ładnego naturalnego kształtu paznokci – na naturalną płytkę. Tasiemkę pokrywa się klejem i osusza specjalnym preparatem.
4. Po 2 tygodniach wracamy do gabinetu, aby manikiurzystka mogła skontrolować stan sztucznych paznokci. Z kolei na uzupełnianie preparatu przychodzi się co 3-4 tygodnie, w zależności od tempa wzrostu paznokci.
Dlaczego sztuczne paznokcie odpadają?
Zdarza się, że w niektórych przypadkach sztuczne paznokcie po prostu nie chcą się trzymać. To wcale nie musi być wina manikiurzystki, która przeprowadziła zabieg w sposób nieumiejętny. Mogą za tym stać problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie, kłopoty z tarczycą lub zaburzenia hormonalne.
Jak pielęgnować sztuczne paznokcie?
Sztuczne paznokcie, zwłaszcza akrylowe, należy systematycznie natłuszczać oliwką, ponieważ ma on tendencję do wysuszania. Jednocześnie należy pamiętać o naturalnym paznokciu, który odrasta pod spodem; jeżeli go przesuszymy, zacznie odstawać od sztucznej płytki. Ponadto pod kolorowy lakier należy położyć lakier podkładowy; to szczególnie istotne w przypadku akrylu, który chłonie barwnik do tego stopnia, że nawet po zastosowaniu zmywacza nie pozbędziemy się całego koloru.
Co więcej, nie narażajmy sztucznych paznokci na uszkodzenia mechaniczne, na skutek których tips może pęknąć. Niewskazane jest także długotrwałe moczenie rąk w wodzie oraz stosowanie zmywaczy z acetonem, rozpuszczalników i detergentów.
Jeżeli naturalne paznokcie zaczęły odrastać i wkrótce zamierzamy zdjąć te sztuczne, oliwkę należy wcierać także w macierz. Z kolei po ich usunięciu warto sięgać po odżywki z witaminami i wapniem.
Sposoby na złamany sztuczny paznokieć
Jeżeli sztuczny paznokieć się złamie, nie należy go samodzielnie ratować. Zamiast tego warto udać się do gabinetu. Gdy wyłamie się kawałek, można odbudować brakujący fragment, ale ryzykujemy, że różnica będzie widoczna. Z tego powodu lepiej zdjąć cały sztuczny paznokieć i nałożyć nowy. W tym celu manikiurzystka rozmiękcza sztuczną płytkę preparatem z acetonem, podważa ją i delikatnie spiłowuje.
Przedłużanie paznokci – jak wybrać gabinet?
Przedłużanie paznokci to zabieg, który jest obarczony ryzykiem, gdy wykonuje go nieodpowiednia osoba. Największym zagrożeniem jest grzybica. Sztuczna płytka utrudnia dostęp powietrza do naturalnego paznokcia, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Z tego powodu przed nałożeniem preparatu paznokcie muszą być zdezynfekowane.
Przed zabiegiem należy dokładnie obejrzeć gabinet. Zwróćmy uwagę, czy dookoła jest czysto i czy manikiurzystka dysponuje urządzeniem do sterylizacji narzędzi. Wypytajmy ją o metody przedłużania. Jeżeli zachwala jedną konkretną, to może oznaczać, że tylko tą potrafi pracować. Nie zaszkodzi zapytać, jak długo wykonuje ten zawód; w tym przypadku czas działa na jej korzyść.
Przedłużanie paznokci – cena
Renoma gabinetu, miasto, w którym ten się znajduje, doświadczenie manikiurzystki, wybrana metoda i jakość zastosowanych preparatów – między innymi od tych czynników zależy cena zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, przedłużanie paznokci nie powinno nadwyrężyć kieszeni przeciętnej kobiety.
Dodaj komentarz