Wrażliwa skóra wymaga szczególnej troski i opieki. Często jest naprawdę problematyczna w pielęgnacji, ponieważ szybko staje się podrażniona, swędzi i piecze. Nie możemy zmienić struktury naszej skóry, ale możemy nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji.
Jak rozpoznać skórę wrażliwą?
Skóra wrażliwa nienawidzi zmian temperatur i silnie działających kosmetyków. Często ulega podrażnieniom, źle reaguje na nowe produkty, czemu towarzyszy podrażnienie lub wysypka. Nawet nieświadomie możemy zaburzyć jej mechanizmy ochronne. Naskórek wrażliwy nie jest w stanie poradzić sobie z utratą wilgoci, dlatego też szybko reaguje na wszelkie podrażnienia. Niestety nie mamy na to wpływu.
Często mylimy skórę wrażliwą ze skórą alergiczną, jednak warto pamiętać, że skóra wrażliwa reaguje od razu, natomiast zmiany alergiczne mogą powstać nawet po kilku dniach i nie obejdzie się wtedy bez leczenia. Ponadto na skórze wrażliwej naczynka nie są widoczne.
Dlaczego moja skóra jest wrażliwa?
Przyczyn jest mnóstwo, jednak bywa, że same przyczyniamy się do wrażliwości naszej skóry. Na pewno palenie papierosów, silny stres, przyjmowane leki, klimatyzacja czy gorące powietrze kaloryferów nie przyniesie pozytywnych skutków. Nawet opalanie czy nieodpowiednia pielęgnacja sprawiają, że skóra staje się o wiele bardziej wrażliwa niż przedtem. Musimy sprawdzać, na co reaguje nasza skóra. W proszkach i płynach do prania znajdują się silne detergenty, dlatego warto ich unikać. Po basenie skóra również może stać się zaczerwieniona i podrażniona, a wszystko przez chlorowaną wodę.
Jak pomóc skórze wrażliwej?
Skóra wrażliwa przede wszystkim potrzebuje optymalnego poziomu nawilżenia. Nigdy o tym nie zapominaj! Odpowiednio się nawadniaj, zimą używaj kremów o tłustej konsystencji, natomiast latem nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych. Jeżeli obecne kosmetyki dobrze wpływają na Twoją skórę – trzymaj się ich, ponieważ na inne może zareagować silnym podrażnieniem. Skórze wrażliwej pomogą naturalne kosmetyki, np. napar z lipy czy rumianku. Do jej mycia możesz używać wody mineralnej, jeżeli czujesz, że woda z kranu podrażnia Twoją twarz. Możesz też całkowicie zrezygnować z wody i umyć twarz samym mleczkiem.
Zawsze zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Wybieraj te, które są skarbnicą witamin, minerałów i naturalnych składników. W szczególności przyda Ci się witamina E, kwas hialuronowy czy dobroczynne kwasy tłuszczowe. Dzięki temu Twój naskórek zyska wzmocnienie i regenerację, a podrażnienia znacznie się złagodzą. Używaj tylko takich kosmetyków, które przeznaczone są do typu Twojej cery, ponieważ inne dodatkowo ją podrażnią. Podczas demakijażu pamiętaj, aby kosmetyki miały naturalny poziom pH, a najlepiej, żeby ich formuła była tłusta.
Pomogą Ci preparaty myjące, które nie mają w sobie wysuszających alkoholi czy szkodliwych parabenów. Wybieraj produkty hipoalergiczne i stosuj oliwkę dla dzieci – na pewno ułatwią Ci pielęgnację skóry.
Czego powinna unikać wrażliwa skóra?
Wysokie pH szkodzi! Zawsze zwracaj uwagę na skład i substancje aktywne danego kosmetyku. Unikaj wody z kranu (używaj mineralnej), jeżeli widzisz, że Cię podrażnia. Zawsze zabezpieczaj twarz przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak mrozy czy upały. Nie wychodź bez filtra UV czy tłustego kremu. Zrezygnuj z mocnych peelingów – postaw na delikatność, która nie podrażni cery. Pamiętaj, że skóra wrażliwa jest podatna na wszelkie uszkodzenia czy zmiany temperatur. Zadbaj odpowiednio o jej pielęgnację, sprawdzaj, co jest dla Ciebie najlepsze, a na pewno uda Ci uniknąć przebarwień czy podrażnień.
Dodaj komentarz