Ciepły, górski wiatr, elektryczna miotła… Cała prawda o suszarce do włosów

Niezależnie od tego, czy mamy włosy krótkie, czy długie, wszystkie od czasu do czasu używamy suszarki. Panie z krótkimi fryzurami układają je za pomocą szczotki i suszarki, a właścicielki długich włosów przed wyjściem z domu muszą je wysuszyć. Czy suszarka niszczy włosy? Co zrobić, żeby szkody nią spowodowane były jak najmniejsze?

czy-suszarka-niszczy-wlosy.jpg

Kiedy powstała suszarka?

Pierwsza suszarka powstała w 1890 r. we Francji, a za jej twórcę uważa się fryzjera o nazwisku Alexandre-Ferdinand Godefroy. Prasuszarka była urządzeniem stacjonarnym opalanym gazem. Z biegiem lat suszarka ewoluowała, żeby z Fön (fen ‘ciepły, górski wiatr’) i Pneumatic Cleaner („elektryczna miotła”) stała się poręcznym urządzeniem do suszenia włosów, którego dziś nie może zabraknąć w żadnym domu.

Czy suszarka niszczy włosy?

Umiejętnie użytkowana suszarka dobrej jakości nie niszczy włosów. Po czym poznać, że właśnie z taką suszarką mamy do czynienia i jak prawidłowo z niej korzystać?

Funkcja jonizacji

Jonizator wytwarza ujemne ładunki elektryczne, które neutralizują dodatnie ładunki na włosach. To sprawia, że pojedyncze kosmyki zostają wygładzone, lepiej się układają i nie
elektryzują się. Jonizacji zawdzięczamy gładsze i podatniejsze na układanie włosy. Może brzmi to zbyt uczenie, ale przeciętna użytkowniczka suszarki z funkcją jonizacji i suszarki pozbawionej jonizatora sama zauważy różnicę i na zawsze zrezygnuje z tej drugiej.

Kilkustopniowa regulacja siły nadmuchu i temperatury

Dobre suszarki mają nawet 6 ustawień temperatury i prędkości, w tym nawiew zimnego powietrza, który zamyka łuski włosa.

Suszenie włosów chłodnym nawiewem

Suszenie włosów ciepłym strumieniem powietrza skutkuje przesuszeniem i osłabieniem włosów oraz niszczeniem ich struktury.

Umiejętne użytkowanie suszarki

Włosy należy suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, co zamknie ich łuski oraz doda włosom gładkości i blasku. Powinnyśmy trzymać suszarkę w odległości min. 20 cm od głowy. Nie przegrzewajmy określonych partii włosów, żeby uniknąć ich podrażnienia.

Jeżeli przeraża Cię ogrom czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze i stosowaniu suszarki, więc postanowisz nie suszyć włosów wcale, to wiedz, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mokre włosy są dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne niż włosy suche.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *