Czy istnieją domowe sposoby na trądzik? Obalamy mity

Można by pomyśleć, że trądzik jest domeną nastolatków i pojawia się wraz z burzą hormonalną typową dla okresu dojrzewania. To jeden z wielu mitów, jakie narosły wokół trądziku, bo zmiany trądzikowe występują także u osób dorosłych ‒ i to coraz częściej. Jakie są i czy w ogóle istnieją domowe sposoby na trądzik?

tradzik-sposoby.jpg

Trądzik jest chorobą nastolatków

Do niedawna nawet dermatologom wydawało się, że trądzik jest chorobą okresu dojrzewania. Owszem, pojawia się u ponad osiemdziesięciu procent osób w wieku 13-25 lat, ale rzadko potem znika. Na początku chorzy słyszą, że z wiekiem choroba ustąpi. Nawet jeżeli tak będzie, nieleczony trądzik zwykle zostawia po sobie trwałe ślady w postaci blizn i ciemnych plamek. Ponadto dla młodych ludzi bywa powodem do wstydu, dlatego problemów skórnych nie należy lekceważyć. Zamiast tego warto zaprowadzić nastolatka do dermatologa. Trądzik pojawia się wraz z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego antybakteryjny żel do twarzy, nawet z górnej półki, nie wyleczy go bez wsparcia odpowiednich leków.

Skóra trądzikowa to skóra tłusta

Trądzik pojawia się zarówno na skórze tłustej, mieszanej, jak i suchej, dlatego łączenie, a tym bardziej utożsamianie tych pojęć jest mylne. Chociaż trądzik bezpośrednio wiąże się z łojotokiem i nieprawidłową pracą gruczołów, jest o wiele poważniejszym problemem niż małe krostki na przetłuszczającej się skórze. Skóra tłusta ma skłonność do zaskórników, ale właściwie oczyszczana nigdy nie będzie skórą trądzikowa. Z tego powodu nie należy nadwyrężać jej kondycji silnymi preparatami i lekami do zwalczania prawdziwego trądziku.

Słońce wyleczy trądzik

Promienie UV spowalniają pracę gruczołów łojowych, dlatego w pierwszych dniach opalania osoba z trądzikiem dostrzega znaczną poprawę wyglądu swojej cery. Nie oznacza to niestety, że problem przestał istnieć, a wręcz przeciwnie: po zaprzestaniu opalania wszystko wraca do pierwotnego stanu, i to ze zdwojoną siłą. Skóra, która przez określony czas była wysuszana przez słońce, stara się szybko nawilżyć, aby nadrobić straty, dlatego produkuje więcej łoju.

Zaskórniki można wyciskać samodzielnie

To niewskazane z wielu powodów. Po pierwsze, podczas takiego domowego zabiegu trudno utrzymać właściwy poziom higieny. Między innymi dlatego wyciskanie pryszczy powoduje rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii po całej twarzy i innych partiach skóry, w które przeniesiemy zarazki. Większość krost znajduje się głęboko w skórze właściwej, pod warstwą naskórkową. Z kolei podczas wyciskania mamy dostęp tylko do naskórka, więc nie sposób usunąć zmiany ropnej w całości. Nieumiejętne wyciskanie zamiast usunąć zaskórnik posuwa go głębiej, co prowadzi do nasilenia trądziku. Ponadto łatwo rozdrapać to miejsce i w ten sposób pozostawić bliznę, która jest o wiele bardziej widoczna niż zwykły zaskórnik.

Zaskórniki może wyciskać kosmetyczka

Z tych powodów należy ograniczyć także manualne oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym. Oczywiście, jeżeli trafimy do profesjonalnej i doświadczonej kosmetyczki, ryzyko jest znacznie mniejsze, ale nadal jest.

Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem

Wiele osób wierzy, że po wyciśnięciu krostki należy przemyć miejsce po niej alkoholem w postaci perfum, spirytusu lub toniku. Inni próbują zwalczać w ten sposób dopiero co powstałe pryszcze. Alkohol posiada silne właściwości wysuszające, dlatego pogarsza kondycję cery i spowalnia proces gojenia się blizn. Rany po krostkach należy dobrze nawilżać, a nie wysuszać, bo dzięki temu poprawi się elastyczność skóry, która będzie mogła lepiej dopasować się do zmienionej faktury danego miejsca.

Trądzik wymaga codziennego stosowania kosmetyków antybakteryjnych

Trądzik jako choroba jest wywoływany przez zmiany hormonalne, a nie bezpośrednio przez bakterie. Z tego powodu leczenie skóry musi odbywać się najpierw od wewnątrz, a dopiero później można zacząć wspomagać się łagodnymi preparatami oczyszczającymi. Niestety, antybakteryjne linie kosmetyków dla młodzieży wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nastolatków i ich rodziców. Rano żel antybakteryjny na bazie mydła, potem krem matujący, na noc antybakteryjny scrub i emulsja z alkoholem ‒ nie ma gorszego połączenia dla skóry trądzikowej. W konsekwencji gruczoły otrzymują sygnał o nadmiernym wysuszeniu skóry i zaczynają pracować jeszcze intensywniej. Myjący żel do twarzy nie przedostanie się do skóry właściwej w dwadzieścia sekund, za to złuszczy naskórek do granic możliwości albo przynajmniej zniweczy efekty leczenia hormonalnego.

Brak makijażu wyleczy trądzik

Dziewczyny i kobiety, które mają trądzik, nie muszą całkowicie rezygnować z malowania się. Mogą śmiało wykonywać kryjący makijaż, o ile ten składa się najwyżej z dwóch warstw. Wystarczy trzymać się następujących zasad: stosujemy lekkie podkłady matujące i niekomedogenne pudry (najlepiej sypkie) oraz regularnie czyścimy aplikatory do makijażu. W ten sposób ukryjemy trądzik, a przy tym nie będziemy blokować porów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *