Czy nitkowanie zębów może zastąpić ich szczotkowanie?

Nitkowanie zębów to jeden z ważnych elementów pielęgnacji jamy ustnej i uzębienia. Pamiętaj jednak, że usuwanie nitką zanieczyszczeń nie zastąpi szczotkowania zębów i nie może być uzupełnieniem płukania buzi płynem do higieny. Niemniej nitkowanie zębów jest bardzo przydatne i dla zdrowia, i dla urody.

nitkowanie-zebow.jpg

Czemu nitkowanie zębów jest ważne?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, jeśli chodzi zarówno o nasze zdrowie, jak i o wygląd. Dzięki systematycznemu szczotkowaniu i nitkowaniu zębów zmniejszamy ryzyko rozwoju próchnicy i problemów z dziąsłami. Samo nitkowanie natomiast przeciwdziała powstawaniu płytki nazębnej i gromadzeniu się resztek jedzenia pomiędzy zębami, a szczególnie tam, gdzie nie dociera tradycyjna szczoteczka.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów należy wykonać czystymi rękami, co zapobiega przeniesieniu bakterii ze skóry do jamy ustnej. Z opakowania należy oderwać około 30 cm nici i owinąć ją wokół palców, pozostawiając pomiędzy nimi kilka centymetrów nitki. Następnie należy wsunąć ją pomiędzy zęby, przesuwać w górę i w dół, do przodu i do tyłu, po powierzchni zęba i pod linią dziąseł. W ten sposób należy oczyścić każdy ząb.

Jaki rodzaj nici wybrać?

W drogeriach i aptekach jest bardzo dużo rodzajów nici dentystycznych różniących się między sobą materiałem, grubością i… smakiem. Jeżeli chcesz wybrać najlepsze, przetestuj kilka typów nici dentystycznych. Ważne jest, żeby za ich pomocą można było swobodnie się posługiwać. Najczęściej wybieranymi są nici woskowane i niewoskowane, o działaniu antybakteryjnym, o smaku miętowym lub właściwościach wybielających. Jeżeli masz aparat ortodontyczny, to dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie nici pęczniejących. Pod wpływem śliny nici te powiększają się i lepiej czyszczą przestrzenie między zębowe; są także najdelikatniejsze dla dziąseł. A jeśli masz problem z krwawieniem z dziąseł, to warto wybrać nici cienkie i wykonane z delikatnego materiału.

Co zrobić, gdy nitka się zerwie?

Kiedy nitka zerwie się podczas nitkowania zębów i utknie między nimi, wtedy należy:

  • złapać wystający fragment nitki z zębów pęsetą i go delikatnie wyciągnąć;
  • wsunąć pomiędzy zęby nową nitkę powyżej fragmentu tej zerwanej i przesuwając ją w dół, wypchnąć zalegający fragment;
  • użyć szczoteczki o małym włosiu, wykałaczki dentystycznej lub irygatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *