Jakie właściwości ma węgiel? Na wągry, trądzik i wiele innych!

Dotychczas bardziej kojarzony z branżą energetyczną niż kosmetyczną. Dziś węgiel jest jednym z najbardziej pożądanych składników mydeł, masek czy peelingów. Czy wiesz wszystko o tym pierwiastku?

wlasciwosci-wegla-aktywnego.jpg

Węgiel aktywny króluje w medycynie i kosmetyce niemal na równi. Od wieków znane są jego lecznicze właściwości. Już Aborygeni i Afrykanie znaleźli dla niego wiele zastosowań. Okłady z węgla wykorzystywano do wyciągania trucizny po ukąszeniach jadowitych węży, pająków lub wściekłych zwierząt. Natomiast Indianie leczyli węglem reakcje alergiczne np. na trujący bluszcz. To oni jako pierwsi zastosowali węgiel wewnętrznie na problemy żołądkowe, co przetrwało do dzisiaj. W aptekach węgiel aktywny kupimy właśnie jako lek na trawienie.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny pozyskuje się z… odpadów produkcyjnych. Najczęściej w wyniku przetwarzania węgla drzewnego, ale również łupin, pestek lub nasion. To niezwykle cenny dla naszej skóry i włosów pierwiastków. Znamy go pod postacią czarnej, bezzapachowej substancji o niesamowitej absorpcji. Potrafi pochłonąć nawet 1 tys. razy więcej toksyn, niż sam waży! To jedna z najczystszych postaci węgla. W kosmetykach wykorzystuje się głównie pył węglowy, który można zastosować także jako półprodukt do stworzenia własnych kosmetyków DIY.

Jego zaletami są:

  • 100-procentowa naturalność,
  • bardzo łatwa dostępność,
  • wszechstronne zastosowanie.

Właściwości węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest naprawdę wszechstronnym składnikiem kosmetyków. Przede wszystkim przyciąga wszystkie zanieczyszczenia, więc jest doskonałym środkiem detoksykującym. Działanie węgla aktywnego można porównać do działania filtra, który pochłania toksyny, oczyszczając w ten sposób skórę. Odblokowuje pory i zmniejsza wydzielanie sebum, dlatego przy regularnym stosowaniu kosmetyków z węglem aktywnym możemy mieć mniej problemów z zaskórnikami. To składnik o działaniu przeciwzapalnym, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu trądziku. Dodatkowo przyspiesza też procesy regeneracyjne skóry, wspomaga złuszczanie martwego naskórka i ma działanie łagodnie wybielające.

W skrócie węgiel aktywny:

  • detoksykuje,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wspiera złuszczanie naskórka,
  • oczyszcza i rozjaśnia skórę,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • działa przeciwtrądzikowo,
  • działa antybakteryjnie,
  • odświeża.

Węgiel aktywny na skórę

To całkowicie naturalny składnik kosmetyczny, dlatego spotkamy go w wielu różnych kosmetykach – maskach, peelingach, żelach myjących. Doskonale sprawdza się na cerze tłustej, mieszanej lub trądzikowej, ale nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania go na skórę normalną, suchą lub wrażliwą. Warto tylko rozsądnie dobierać stężenie węgla aktywnego w kosmetykach do problemów, którym chcemy zaradzić. Jeśli nie mamy wielu zaskórników i trądziku, nie musimy oczyszczać skóry aż tak mocno. Węgiel aktywny nałożony na skórę suchą bez żadnych dodatków może ją dodatkowo przesuszać, ponieważ pozbawia ją sebum – lepiej stosować go wówczas z dodatkami.

Węgiel aktywny na włosy

Niewiele osób wie, że oprócz pozytywnego działania węgla aktywnego na skórę, ma on też wpływ na kondycję włosów. Coraz częściej w drogeriach można kupić szampony do włosów z węglem aktywnym lub wzbogacone o niego peelingi trychologiczne. Ten składnik świetnie działa bowiem na skalp – oczyszcza, działa przeciwgrzybicznie, łagodzi podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum. To oznacza, że kosmetyki z węglem pomagają w walce z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Jeśli chcemy dobrze oczyścić skórę głowy, węgiel aktywny jest dobrym rozwiązaniem.

Węgiel aktywny na zęby

Czy wiesz, że węgiel aktywny możesz znaleźć też w paście do zębów? Albo możesz go do niej dodać, aby wybielić je bez uszkadzania szkliwa. Węgiel aktywny świetnie radzi sobie z zażółceniami na zębach, ponieważ pochłania związki garbnikowe z powierzchni zębów. To one odpowiadają za nieestetyczne przebarwienia. Warto więc zaopatrzyć się w ekologiczną pastę do zębów z węglem aktywnym, aby rozjaśnić zęby i usunąć plamy po kawie lub herbacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *