Najlepsze triki na zaskórniki. Jak pozbyć się wągrów?

Pojawiają się na każdym typie cery, najczęściej na nosie, są trudne do usunięcia i nie wyglądają dobrze – wągry. Jak powstają te zmiany skórne? Czym są powodowane? I najważniejsze, czyli jak się ich raz a dobrze pozbyć?

wagry.jpg

W użyciu są dwie nazwy – wągry i zaskórniki. Oba te określenia dotyczą tego samego problemu, czyli zmian skórnych wynikających najczęściej z błędów pielęgnacyjnych. Choć przyczyny powstawania wągrów mogą być tak naprawdę różne.

W jaki sposób powstają wągry?

Ciemne punkciki na nosie, w okolicy brody, ust i policzków to właśnie wągry. Pojawiają się, kiedy na naszej skórze gromadzi się zbyt dużo zanieczyszczeń. Nadmiar sebum, martwy naskórek, toksyny zbierają się u ujścia gruczołów łojowych. W ten sposób zapychają je i tworzą idealne miejsce do rozwoju bakterii. To właśnie w procesie utleniania z udziałem bakterii nagromadzone w porach zanieczyszczenia ciemnieją i pojawiają się charakterystyczne wągry.

Tak naprawdę wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

  • otwarte – ciemne i mocno widoczne,
  • zamknięte – jasne, drobne i słabiej widoczne.

Co powoduje wągry?

Zamiast zastanawiać się, „dlaczego mam wągry”, lepiej przyjrzyj się swojej dotychczasowej pielęgnacji. Najczęstsza przyczyna powstawania zaskórników to niewłaściwa pielęgnacja. Nie dopasowujemy kosmetyków do potrzeb naszej cery, nie mówiąc już o metodach pielęgnacji. Do tego bardzo często używamy produktów, które mają w składzie substancje komedogenne np. parafinę, lanolinę, olej kokosowy, silikony itp.

Inne przyczyny powstawania wągrów to:

  • genetyczna tendencja do przetłuszczania się skóry,
  • niewłaściwa dieta (bogata w cukry i pikantne potrawy),
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • wahania hormonów np. w ciąży lub przy antykoncepcji,
  • chroniczny stres!

Pielęgnacja cery z zaskórnikami

Usunięcie wągrów to niełatwa sprawa. Wymaga cierpliwości i zastosowania odpowiednich środków tj. kosmetyków oczyszczających i antytrądzikowych.

Punkt 1. Oczyszczanie skóry. Wągry nie lubią, kiedy jest zbyt czysto, ponieważ bakterie nie mają wówczas odpowiednich warunków do rozwijania się. Płyn micelarny, żel do mycia twarzy i peeling to obowiązkowy zestaw. Muszą być łagodne i działać bardzo delikatnie, ponieważ zbyt drastyczne oczyszczenie skóry może ją podrażnić i spowodować, że gruczoły łojowe zaczną produkować jeszcze więcej sebum. Wszystko z umiarem.

Punkt 2. Nawilżanie skóry. Nie ma takiego typu cery, który nie lubiłby porządnej dawki nawilżenia. Zdrowa skóra ma zdecydowanie mniej problemów takich jak wągry, dlatego warto poświęcić trochę czasu na odpowiednią pielęgnację. Do nawilżania najlepszy jest lekki krem z kwasem hialuronowym lub mocznikiem, ale zdecydowanie bez silikonów i olejków (mogą zapchać skórę). Przy sobie warto mieć też mgiełkę nawilżającą.

Punkt 3. Tonizowanie skóry. Nie należy zapominać o toniku, ale lepiej dla naszej cery, jeśli będzie on bez alkoholu. Najlepsze są toniki nawilżające, choć w przypadku wągrów przyda się też tonik ściągający, delikatnie matujący. Warto więc szukać w jego składzie nie tylko składników nawadniających (humektantów), ale również ekstraktów roślinnych m.in. z rumianku, ogórka, cytryny lub żurawiny. Z takimi składnikami zaskórniki nie mają szans.

Rzecz jasna istnieją różne domowe sposoby walki z zaskórnikami.

Domowe sposoby. Co na wągry?

Jak w wielu przypadkach, również wągry można zwalczać domowymi sposobami. Warto zajrzeć do notatek babci i odkurzyć stare zielniki. Coraz chętniej wracamy do dawnych metod pielęgnacji, bo wiemy, że ziołowe mieszanki przygotowywane w domu są najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. Przygotowujemy je samodzielnie i możemy łączyć ze sobą składniki w taki sposób, w jaki nam pasuje. Domowe sposoby na zaskórniki są doskonałym rozwiązaniem.

  • Domowa maseczka ściągająca – przygotuj pianę z białka, dodaj do niego trochę soku z ogórka, cytryny i żurawiny; nałóż na twarz i poczekaj, aż wyschnie; zmywaj ciepłą wodą.
  • Domowy peeling oczyszczający – weź dwie łyżeczki zmielonych płatków owsianych, wymieszać z ciepłą wodą i masuj przygotowaną papką skórę przed 10 minut.
  • Domowa maska z glinki – przygotuj naturalną zieloną glinkę i drożdże; wymieszaj z ciepłą wodą lub jogurtem naturalnym i nałóż na twarz na min. 15 minut; zmywaj letnią wodą.
  • Domowa parówka na wągry – zrób napar z rumianku, szałwii i kwiatu lipy, zalewając je wrzątkiem; pochyla twarz nad parującym naparem i przykryj głowę ręcznikiem na 15 minut.
  • Domowe plastry na wągry – przygotuj białko jajka kurzego i pojedyncze, cienkie chusteczki; naklej na nos kawałki chusteczki namoczone w białku; po zaschnięciu oderwij.
  • Domowa maska na bazie sody – weź łyżeczkę sody oczyszczonej i wymieszaj z łyżeczką płynnego miodu i łyżeczką oliwy z oliwek; nałóż na twarz na 10 minut i spłucz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *