Jak promieniowanie UV wpływa na skórę? Opalanie, filtry przeciwsłoneczne, włosy a słońce

Każdy wie, że słońce wprawia nas w dobry humor, zapewnia brązowo-złoty kolor skóry i pomaga w leczeniu niektórych chorób. Z drugiej jednak strony promieniowanie słoneczne może negatywnie oddziaływać na organizm. Poznaj rodzaje promieniowania i sprawdź, w jaki sposób wpływają na skórę. Przekonaj się również, jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przed słońcem.

promieniowanie-uv.jpg

Promieniowanie słoneczne – rodzaje

Czy wiesz, że promieniowanie UV odpowiada za syntezę witaminy D w naszym organizmie? Dzięki temu procesowi nasze kości, włosy i skóra są zdrowe i pięknie wyglądają. Co więcej promienie słoneczne poprawiają samopoczucie – opalanie zwiększa poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Niestety nierozważne korzystanie ze słońca może mieć też negatywne skutki. Należą do nich między innymi: zmarszczki, przebarwienia i oparzenia słoneczne. Uszkodzenia skóry i tkanek są zależne od typu promieni UV.

Jakie mamy rodzaje promieniowania?

Wyróżniamy dwa podstawowe: UVA i UVB. Pierwszy z nich, UVA, stanowi aż 95% promieniowania, które dociera na powierzchnię Ziemi. Jego natężenie jest stałe, niezależne od pory roku i zachmurzenia; ma zdolność przenikania przez chmury, szkło i ludzki naskórek (dociera aż do skóry właściwej). Promieniowanie UVA ma negatywny wpływ na kondycję skóry. Pozostałe 5% promieniowania, które dociera na Ziemię, to promieniowanie UVB. Jego natężenie jest największe latem, w godzinach największego nasłonecznienia. Ten typ promieni słonecznych jest zatrzymywany przez szyby i chmury, lecz przenika przez naskórek. Opalenizna, bolesność skóry po opalaniu, oparzenia słoneczne i zmiany nowotworowe powstają pod wpływem promieniowania UVB.

Promienie słońca – plusy

Promieniowanie słoneczne ma wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Należą do nich między innymi:

  • synteza witamy D;
  • stymulowanie układu immunologicznego;
  • prawidłowe funkcjonowanie mięśni, kości i zębów;
  • łagodzenie takich chorób jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i trądzik;
  • pomoc w walce z depresją.

Dlaczego promieniowanie uv jest szkodliwe?

Niestety promieniowanie UV ma także minusy. Należą do nich:

1. Fotostarzenie skóry

Promienie UVA są odpowiedzialne za wytwarzanie wolnych rodników, które powodują procesy starzeniowe organizmu, powstawanie zmarszczek i przebarwień. Pod ich wpływem poziom kolagenu i elastyny zmniejsza się, co prowadzi do utraty jędrności, sprężystości i gęstości skóry. W związku z tym zmienia się owal twarzy, pojawiają się zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry.

2. Oparzenia słoneczne

Inaczej nazywa się je rumieniem posłonecznym i są efektem nadmiernej ekspozycji na słońce. Powstają już po kilku godzinach opalania; towarzyszy im ból, pieczenie i zaczerwienienie skóry. W niektórych przypadkach mogą się pojawić: gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, a po takich objawach rozpoznajemy wstrząs anafilaktyczny. Na szczęście oparzenia słoneczne i towarzyszące im oznaki można zwalczyć. Wystarczy zastosować zimne okłady lub preparaty z dodatkiem aloesu lub panthenolu.

3. Nowotwór skóry

To najbardziej niebezpieczny efekt nierozważnego opalania. Długotrwała ekspozycja skóry na słońce może przyczyniać się do powstawania pieprzyków i rogowacenia skóry. Najgroźniejszą zmianą skórną, którą może wywołać promieniowanie słoneczne jest czerniak. Leczenie tej choroby wymaga przeprowadzenia operacji i zaprzestania ekspozycji skóry na słońce.

Promieniowanie UV – jak się chronić?

Filtry przeciwsłoneczne są niezbędne, jeśli chcesz się bezpiecznie opalać. Najlepszą ochronę zapewnią ci produkty z wysokim faktorem, czyli te powyżej 30 SPF. Wakacyjną przygodę ze słońcem zacznij od krótkiej ekspozycji na słońce i zwiększaj ją stopniowo, stosując większy faktor w kremie. Pamiętaj też, że ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko używanie odpowiednich preparatów. Ważne jest także unikanie słońca w godzinach od 11.00 do 16.00 oraz noszenie ubrań z przewiewnych i naturalnych materiałów, okularów i nakrycia głowy. Wybieraj też takie kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, które zawierają filtr słoneczny.

Promieniowanie UV a włosy

Słońce ma negatywny wpływ nie tylko na skórę, lecz także na włosy. W kontakcie z promieniowaniem UV stają się suche, matowe i łamliwe; zmienia się również ich kolor. Co ciekawe im włosy są ciemniejsze, tym większa jest ich naturalna bariera ochronna. Najbardziej na zniszczenia narażone są włosy farbowane i rozjaśniane. Jeśli chcesz zapobiec uszkodzeniom, to należy zastosować odżywkę z silikonami i filtrami lub olejek z pestek z malin, który zawiera naturalne filtry przeciwsłoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *