Spierzchnięcie usta. Co zrobić, gdy je masz?

Pierzchnięcie ust to problem, z którym każda z nas kiedyś się spotkała – najczęściej zimą lub w czasie choroby. Rzadko jednak wiemy, co zrobić, gdy mamy spierzchnięte usta. Oto sposoby na ich nawilżenie i wygładzenie, które pokochacie od pierwszego użycia!

Skóra ust jest bardzo cienka. Nie ma gruczołów łojowych, więc jest też pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej, jaką daje sebum. Te dwie rzeczy sprawiają, że usta bardzo często mają tendencję do pierzchnięcia. Ale co to właściwie oznacza? Jakie są przyczyny wysychania i pękania ust? A przede wszystkim, co możemy zrobić, żeby nawilżyć i wygładzić spierzchnięte usta?

Spierzchnięte usta, czyli…

Gdy mówimy, że mamy spierzchnięte usta, mamy na myśli usta przesuszone, szorstkie i pękające. To efekt braku odpowiedniego nawilżenia i odżywienia, o który nietrudno przy tak cienkiej i pozbawionej ochrony skórze ust. Wraz z utratą wody i składników odżywczych, pojawia się suchość i podrażnienie ust (swędzenie, pieczenie). W najgorszym wypadku może skończyć się tym, że usta popękają i pojawią się na nich drobne rany.

Dlaczego usta pierzchną?

Pierzchnięcie ust to problem, z którym często musimy się mierzyć np. zimą lub podczas choroby. Częściej jednak skupiamy się na sposobach rozwiązania tego problemu, a nie zastanawiamy się, jakie są przyczyny pierzchnięcia ust. Warto wiedzieć, że spierzchnięte usta możemy mieć z kilku powodów:

  • organizm jest odwodniony, a więc ustom też brakuje nawilżenia,
  • usta są podrażnione przez oblizywanie i przygryzanie,
  • czynniki zewnętrzne nie są korzystne: mróz, wiatr, suche powietrze,
  • nie zapewniamy ustom ochrony przed promieniowaniem UV,
  • mamy problemy hormonalne lub niedobory witaminy B,
  • stosowane przez nas kosmetyki do ust są np. słabej jakości,
  • jest to reakcja na alergie, niektóre leki lub choroby np. cukrzycę.

Zapobieganie pierzchnięciu ust

Przed wysychaniem, podrażnieniem i pierzchnięciem ust da się uchronić. Przede wszystkim trzeba dbać o regularne nawilżanie ust – dobrym nawykiem jest noszenie pomadki ochronnej, balsamu do ust lub wazeliny kosmetycznej przy sobie i używanie zawsze wtedy, gdy czujemy, że usta są lekko przesuszone. Takie kosmetyki to jednocześnie ochrona przed czynnikami szkodliwymi takimi jak mróz czy wiatr.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko pierzchnięcia ust, powinniśmy też zrobić podstawowe badania np. z krwi lub hormonalne. W porę odkryte choroby i nieprawidłowości, to większa szansa na przywrócenie organizmu do równowagi i uniknięcie sygnałów alarmowych takich jak spierzchnięte usta.

Sposoby na spierzchnięte usta

Co zrobić, gdy mamy spierzchnięte usta?

Przede wszystkim NIE WOLNO ICH OBLIZYWAĆ! To podstawowa zasada, do której warto się stosować. W drugiej kolejności trzeba zastosować domowe metody pielęgnacji ust, dzięki którym będą nawilżone, gładkie i piękne.

  • Peeling do ust DIY z miodu i cukru – podstawowy i bardzo skuteczny kosmetyk, do którego stworzenia potrzebujemy jedynie łyżeczki cukru i takiej samej ilości miodu; po wymieszaniu obu składników należy nałożyć je na usta i masować przez dłuższą chwilę: miód nawilży skórę, a drobinki cukru złuszczą suchy naskórek.
  • Masło shea jako balsam do ust – naturalnym zamiennikiem pomadki może być masło shea, które ma odpowiednią konsystencję i doskonale się rozprowadza na skórze; stosowane regularnie mocno nawilża i pielęgnuje skórę, zapewniając jej miękkość, gładkość i naturalne piękno.
  • Aloesowa maska do ust DIY – jeśli mamy chwilę czasu, warto zrobić domową maseczkę nawilżającą usta, do której najlepiej wykorzystać aloes (naturalny humektant); można posmarować usta kupionym w drogerii żelem aloesowym lub przyłożyć do nich żel wyciągnięty ze świeżego liścia aloesu.
  • Olejowanie ust oliwą z oliwek – skoro można olejować włosy, ciało i twarz, można też zastosować oleje na suchą skórę ust; najlepszy olejek na spierzchnięte usta to bogata w składniki odżywcze oliwa z oliwek tłoczona na zimno, która nie tylko dostarcza im cenne witaminy i minerały, ale też wygładza wargi.
  • Maść z witaminą A i E na usta – dostaniemy ją w każdej aptece, choć nie jest przeznaczona typowo do pielęgnacji ust; warto ją stosować na suche i spierzchnięte usta w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dostarcza im witamin, których potrzebują, aby zachować jędrność, gładkość i piękny blask.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *